Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Divoké historky

20.január 2015
RECENZIA: Divoké historky

V súčasnej dobe nám kinosály po celej republike ponúkajú to najlepšie, čo sa za celý rok do slovenskej distribúcie dostalo. Napríklad aj import z druhého konca sveta argentínske Divoké historky, ktoré budú tento rok horúcim favoritom na Oscara za najlepší neanglicky hovorený film. Oplatí sa teda divákovi tento tip na nehollywoodsku produkciu?

Film sa skladá zo šiestich nerovnako dlhých príbehov, ktorých spoločným menovateľom je pomsta. Hlavný hrdinovia sa dostávajú do vyhrotených situácií, sú na pokraji nervového zrútenia a stoja pred otázkou: vzdať to alebo bojovať nehľadiac na následky? Akú odpoveď si vybrali, je potom zrejmé : )

A kto sú hrdinovia spomínaných šiestich poviedok?
• pasažieri v lietadle, ktorí zistia, že majú spoločného známeho
• servírka, do ktorej podniku príde človek, ktorý zapríčinil nešťastie jej rodiny
• dvaja vodiči, ktorí vo vzájomnej nevraživosti nezostanú len u zdvihnutého prostredníka
• pyrotechnik, na ktorého sa rúti jedna katastrofa za druhou, ktorých počiatok vidí v okamihu, keď mu dopravný podnik odtiahol auto
• otec, ktorý sa nie úplne čestnými a zákonnými prostriedkami snaží zachrániť syna, ktorý spôsobil smrteľnú dopravnú nehodu
• nevesta, ktorá v priebehu svadobného veselia odhalí neveru svojho novomanželaSnímku zaštítil svojím menom španielsky režisér P. Almodóvar, ktorý sa na ňom podieľal ako producent. Po hereckej stránke vyniká predovšetkým E. Rivas ako nevesta z šiestej poviedky, ktorú si možno vybavíte z plagátu k filmu. Postavy sú výborne zahrané, ale dlhší priestor vzhľadom ku stopáži jednotlivých poviedok herci nedostanú.

Štýlom rozprávania vrátane násilia a čierneho humoru film môže pripomenúť Pulp fiction: Historky z podsvetia avšak s tým rozdielom, že príbehy sa nesmú spájať (jedná sa o samostatné jednotky) a hlavnými hrdinami nie sú členovia podsvetia ale obyčajní ľudia. Režisér pracuje s každodennými témami, ako je byrokracia, skorumpovanosť či nevera. Dej postupne graduje a my sledujeme, ako všetky zábrany padajú a víťazí animálna stránka hrdinov. Jednotlivé poviedky majú prekvapivé pointy dovedené občas ad absurdum, čo však nijako nevadí. Pôsobivá je aj atmosféra celej snímky, či už sa nachádzame v preľudnenom veľkomeste alebo ďaleko preč od civilizácie v opustenej a vyprahnutej pampe.

Po zhliadnutí snímky mi v hlave zostali (a ešte nejakú dobu zostanú) predovšetkým poviedky o dvoch vodičoch a živelnej svadbe. A tiež skutočnosť, že nielen Španieli, ale aj ich argentínski bratranci sú horúce hlavy : )

Hodnotenie: 9/10

[mih]

Zdroj:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=xdv61uCTso0
Fotografie z officiálnych stránok filmu Divoké historky http://www.relatos-salvajes.com/

Zdieľajte tento článok na: