Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Divočina

20.máj 2015
RECENZIA: Divočina

Posledným naším ohliadnutím za tohtoročným vyhlasovaním filmových cien Oscar bude road movie Divočina, ktorá vyniesla hneď dvom herečkám nominácie za najlepší ženský herecký výkon roka a to v hlavnej a vedľajšej úlohe. Ako sa film, ktorý by sa dal považovať za ženskú odpoveď na osem rokov starý film s Emilom Hirsch Útek do divočiny, podaril?

Film bol natočený podľa skutočného príbehu a námetom mu bola autobiografická kniha, ktorú napísala spisovateľka Cheryl Strayed o výprave, ktorú sama absolvovala. V Divočine sledujeme putovanie hlavnej hrdinky (Reese Witherspoon), drobnej blondínky, ktorá sa rozhodla zdolať pešo 1770 km dlhú trasu, tzv. Pacifik Crest Trail, vedúcu divočinou - púšťou, lesmi aj zasneženými horami. Nepripravená po fyzickej stránke, ani čo sa týka vybavenia či naplánovania cesty, sa zrazu ocitá sama v divočine a prežíva najrôznejšie útrapy. Formou retrospektívy, prestrihmi do detstva i chvíľ bezprostredne predchádzajúcich jej výprave, sa dozvedáme, čo ju k rozhodnutiu vydať sa na cestu priviedlo.

divocina

Reese vyzerá a hrá skvele. Žiari aj Laura Dern ako jej slniečková matka, s ktorej stratou sa Cheryl nedokáže vyrovnať. Snáď nevyzradím z deja veľa, keď uvediem, že spôsoby, ktoré si zvolila, promiskuita a drogy, sú potom dôvodom, prečo sa rozhodne cestu absolvovať. Okrem spomínaných dám potom hlavnú úlohu hrá hlavne príroda. Postavy, ktoré hrdinka stretáva, väčší priestor nedostávajú.
Počas sledovania snímky som si hovorila, prečo vlastne Cheryl fandiť. Hlavná hrdinka, tým ako sa v minulosti správala, sympatie nevzbudzuje a vy si hovoríte, že vo svojich rokoch už by mohla vedieť, čo robí. Potom sa ale pri záverečných titulkoch dozviete, koľko jej v dobe putovania bolo a všeličo jej odpustíte. Reese na svoj vek síce nevyzerá, ale keď viete, koľko času uplynulo od Pravej blondínky, dvadsaťšesť rokov jej neveríte. Domnievam sa, že ak by hlavnú postavu hrala mladšia herečka, posilnilo by to v tomto prípade vierohodnosť príbehu.

Film poskromne prináša i úsmevné momenty, keď sledujeme, ako sa krehká hrdinka bije s batohom ťažším než ona sama. Väčšinu času však Cheryl bojuje, a to ako so svojimi strachom, tak aj spomienkami. Cesta pre ňu predstavuje formu terapie a vlastne aj detoxikačnú kúru. Fyzická bolesť, ktorú prežíva, prináša očistenie. Posolstvom však môže byť aj to, že ťažšie ako samotná skúška (v tomto prípade cesta) je skutočný život, ktorý začne, akonáhle ju absolvujeme. Každodenné na prvý pohľad podružné boje sú niekedy tým skutočným dobrodružstvom a hrdinstvom : )

8/10

[mih]

Zdroj:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tn2-GSqPyl0
Fotografie z facebookových stránek filmu Divočina: https://www.facebook.com/wildmovie2014

Zdieľajte tento článok na: