Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Čo sme komu urobili?

5.január 2015
RECENZIA: Čo sme komu urobili?

Čas od času k nám zo zeme galského kohúta dorazí film, ktorý sa dostane do širšieho povedomia slovenského publika. Z poslednej doby sa to podarilo napríklad snímkam (K)lamač sŕdc, Nedotknuteľní či Pena dní. Tento rok k nám doputovala divácky veľmi úspešná komédia Čo sme komu urobili? Je výborná povesť, ktorá filmu predchádza, zaslúžená?

Manželia Verneuil, tradične založený pár a milovníci "starého dobrého Francúzska", majú štyri dospelé dcéry. Keď sa prvá z dcér vydá za Araba, druhá za Žida a tretia za Číňana, rodinné stretnutia tejto nehomogénnej skupinky sa nezaobídu bez konfliktov. Majú teda radosť, keď im štvrtá z dcér oznámi, že sa bude vydávať a že sa jedná o katolíka. Ich nadšenie však rýchlo opadne, keď zistí, že snúbenec pochádza pôvodom z Afriky. Ako sa čoskoro ukáže, nadšená nie je ani rodina ženícha. Dôjde teda vôbec k očakávanej štvrtej svadbe?

Herci sú slovenskému divákovi poväčšinou neznámi. Výnimku tvorí len Ch. Clavier, ktorého si vybavíte ako sluhu Jeana Rena vo filme Návštevníci. Zo zvyšného osadenstva potom vyčnieva predovšetkým herecké trio prvých troch švagrov, ktorých vzájomné špičkovanie ma z celého filmu bavilo najviac.

Čo sme komu urobili? je šikovný film a poteší aj v slovenskom prostredí, ktoré je homogénnejšie ako to francúzske a téma multikulturalizmu tu nie je tak aktuálna. Film tému podáva netradične sviežim spôsobom a humor je príjemne politicky nekorektný. Tvorcovia nás nenechajú ani na moment oddýchnuť a po celú dobu vŕšia jeden vtip za druhým. Snímka tak nemá slabé miesto a plynie príjemným tempom.

Žánrovo sa jedná o romantickú komédiu a film je tak určený predovšetkým pre ženy, ale nepochybne pobaví aj mužov. Čo sme komu urobili? je príjemná oddychovka a ani nepredstiera, že je niečím iným. Nájdeme tu teda klasické žánrové klišé, ako je dobiehanie dopravných prostriedkov, rušenie svadby na poslednú chvíľu a pod. Hlavní hrdinovia sú bohatí a majú dobré zamestnanie, čo ich situáciu do značnej miery uľahčuje. Film nie je sociálnou sondou (a ani takú ambíciu nemá), všetko sa odohráva v ľahkom duchu a môžeme ho tak zaradiť medzi "feel-good" movies.

Keď sa vrátite z kina, pustite si pre zaujímavosť filmovú klasiku z šesťdesiatych rokov Hádaj, kto príde na večeru s K. Hepburn, S. Tracym a S. Poitier. Uvidíte, ako sa ústredná téma filmu za pol storočia premenila.

Hodnotenie: 8/10

[mih]

Zdroj:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=QerOPic11Tk
Fotografie z officiálnych stránok filmu Čo sme komu urobili?: http://www.ugcdistribution.fr/film/quest-ce-quon-a-fait-au-bon-dieu_234

Zdieľajte tento článok na: