Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Ako prežiť single

23.jún 2016
RECENZIA: Ako prežiť single

Poslednou dobou je čím ďalej častejšie možné naraziť v kine na rýdzo dievčenské filmy, filmy o ženách okolo tridsať a o problémoch, ktoré riešia, teda presnejšie povedané problémoch týkajúcich sa predovšetkým ich milostného života. Trend, ktorý sa výraznejšie presadil s Bridget Jonesovou, o single dievčatách, ktoré hľadajú toho pravého a striedavo sa pritom zrútia alebo si užívajú života.

O kom film pojednáva? Máme tu štyri dievčatá z New Yorku (ale Sex v meste to nie je):

• Hlavnú hrdinku, ktorá si dala pauzu vo vzťahu, pretože si chcela skúsiť vyspať sa s niekým iným, aby následne zistila, že cesty späť už nie je, že bude single naozaj a nie len naoko a poriadne ju to vydesilo
• Jej sestru-lekárku, ktorá síce je single, ale muža nehľadá a to aj napriek tomu, že sa rozhodla byť matkou
• Dievča, ktorá je single a systematicky hľadá muža na zoznamkách
• Babu, ktorá je single, ale zdá sa, že ju to nijako netrápi a užíva si to

Predstaviteľka hlavnej hrdinky bohužiaľ oplýva najmenšou dávkou charizmy z celej tejto štvorky a veľa dôvodov fandiť jej si nenájdete. V úlohe Anastasie mohla byť poloha šedej myši ešte zámer, ale tu Dakota dokazuje, že film sama neutiahne a inú polohu nezvláda. Sympatickejšie sú herečky vo vedľajších úlohách - Leslie Mann (známa z filmov Judda Apatowa), Alison Brie a Rebel Wilson. Mužov je vo filme dosť, ale zaujímaví veľmi nie sú. Nehrajú ich žiadne známe tváre a len si tu odškrtáváme zažité stereotypy rom-komédie - úprimný sukničkár ( "hlásim sa k tomu"), neúprimný sukničkár ( "jej chyba, že naletela"), chlapec na staršie dievčatá, atď. Komediálnu zložku obstaráva predovšetkým priestorovo výrazná herečka Rebel Wilson (Melissa McCarthy v mladšom vydaní), však veľa jej vtipov je použitých už v traileri. Typom humoru film pripomína skôr nedávno uvedenú Vykoľajená alebo Ženy sebe, kedy oproti spomínanej Bridget Jonesovej sú tieto komédie hrubozrnnějšie a humor vulgárnejší.

Nič objavné film neprináša, je ďalší z ranku tých, ktoré ukazujú, že si dievčatá tiež vedia užívať, opíjať sa, hovoriť sprosto a nezáväzne súložiť, teda žiť okamihom a nezodpovedne ako chlapci. Že by pokus o feministický prístup? Ani náhodou. Baby síce ukazujú, že vedia pariť ako o život, ale v pozadí je kŕč, panika - čo ak v tomto stave zostanem navždy a ten pravý nikdy nepríde? Ako jeden z veľkých problémov nezadaných dievčat je tu prezentovaný zips na chrbte, s ktorým hrdinka pravidelne zápasí, a vy si len hovoríte: dievča, nekupuj si stále šaty s týmto zapínaním, veď už v kabínke musel byť problém sa z nich dostať. Podobnú scénu už predviedla (a oveľa lepšie) Samantha v už spomínanom Sex v meste. Máme tu teda ďalší odkaz na seriál, ktorý aj takmer 20 rokov po uvedení 1. série neprestáva byť modlou všetkých single. Slovenský názov lepšie vystihuje vyznenie filmu, teda "ako prežiť" a nie "ako byť" single (originálny názov How to be single). Film by rád bol iný, ale v skutočnosti len dáva dievčatám návod, ako prežiť dobu, kedy nemajú chlapca: Rob veci, ktoré si vždy chcela, pretože neskôr už nemusíš mať príležitosť.

Pár pekných momentov sa tu ale predsa len nájde, napríklad scéna, kedy sukničkár zachráni svoju slobodnú bezdetnú kamarátku pred partiou jej zlomyseľných bývalých spolužiačok, oslavujúcich rozlúčku so slobodou, ktoré sa chystajú ju poľutovať. Inak je to celé predvídateľné a podľa obvyklého gusta, sukničkár sa polepší a hrdinky tú "nachádzajú samy seba". Tieto a podobné filmy sa vyrábajú sériovo a za chvíľu o nich pes neštekne. Žiadnu pridanú hodnotu Ako prežiť single nemá, ale ako jednorazová výplň času asi stačí.

5/10

[mih]

Zdroj:

Fotografie: http://www.imdb.com/title/tt1292566/mediaindex?ref_=tt_pv_mi_sm
Video: https://www.youtube.com/watch?v=aSidqUrsmBI

Zdieľajte tento článok na: