Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pozor na vianočnú dekoráciu

21.december 2016
Pozor na vianočnú dekoráciu

Dajte si pozor na vianočnú dekoráciu, a to predovšetkým na sviečky, bývajú častou príčinou požiarov. December je označovaný za jeden z najhorších mesiacov, týkajúcich sa vzniku požiaru.

V každej domácnosti sa vyskytuje veľa predmetov a materiálov, ktoré môžu úplne ľahko rozšíriť oheň a spôsobiť požiar. O Vianociach by ste mali byť maximálne opatrní pri zaobchádzaní s otvoreným ohňom a zamedziť tak značným materiálnym škodám, ktoré vám môžu vzniknúť v tento sviatočný čas.

Čo znamenajú sviečky na adventnom venci?

Sú štyri sviečky na venci z nejakého ihličnatého stromu, ktorého vetvičky sú stočené do tvaru kruhu, čo symbolizuje večnosť. Pre každý týždeň v advente sa používa a zapaľuje jedna sviečka, farby sviečok sú väčšinou biele. Adventný veniec symbolizuje príchod Krista a tento veniec sa začal objavovať v čase protestantskej, v čase reformátora Martina Luthera. Počas každej adventnej nedele sa zapaľujú sviečky postupne, aby priniesli nádej, lásku, radosť a mier.

Farba sviečok a význam podľa Kresťanov a kresťanstvo

Prvá sviečka

Táto sviečka by mala mať farbu fialovú a jej významom by mala byť nádej.

Druhá sviečka

Aj druhá sviečka by mala byť fialovej farby a mala by znamenať pripravenosť. Pripravenosť k privítaniu Ježiška.

Tretia sviečka

Farba by mala byť ružová a znamenať radostnú správu. Narodil sa prvorodený syn, ktorý bol umiestnený do jaslí.

Štvrtá sviečka

Táto sviečka zvestovala veľkú radosť pre všetkých. Jej farbou bola opäť fialová alebo ružová.

Piata sviečka

Niektoré vence môžu mať aj piatu sviečku, ktorá nám má pripomenúť, že Ježiš bol narodený a poslaný, aby zmyl všetky naše hriechy. Farba tejto sviečky má mať farbu bielu.

Na čo si dať pozor?

Ako všetci veľmi dobre viete, tak na to ani nikdy nezabúdajte: sviečka je otvorený plameň, čo znamená, že môže veľmi ľahko vznietiť čokoľvek okolo, čo môže začať horieť.

  • Než odídete z miestnosti alebo si idete ľahnúť, sfúknite všetky sviečky.
  • Nepoužívajte sviečky v spálni, ani nikde, kde je pravdepodobnosť, že môžete zaspať.
  • Sviečky nechávajte horieť iba na nejakej nehorľavej podložke a vo vzdialenosti aspoň dvadsiatich centimetrov od všetkého, čo môže začať horieť.
  • Zamyslite sa nad tým, či je nevyhnutné, aby ste doma pálili nadbytok sviečok a vystavovali sa tak riziku požiaru.
  • Svietniky používajte iba kvalitnejšie a predovšetkým pevnejšie a ťažšie, tie ktoré sa nedajú prevrátiť.
  • Sviečky majte neustále v dohľade.
  • Nenechávajte sviečky horieť až do konca.
  • Nemajte zapálené sviečky v mieste, kde je možnosť akéhokoľvek prievanu či zmeny vetra.
  • Na osvetlenie stromčeka nikdy nepoužívajte sviečky.

Pozor na sviečky

Horiacu sviečku nemožno nechať len tak kdekoľvek bez dozoru. Sviečka by mala byť na stabilnej podložke a v mieste, kde nehrozí, že sa prípadný plameň rozšíri ďalej. Plamene môžu pohltiť celú izbu za necelú minútu.

Pozor na prskavky

Rovnako ako sviečky, sú aj praskavky otvoreným ohňom. Žiar vo vzdialenosti menšej ako 8 - 10 cm môže zapáliť papier, oblečenie, iný textil aj veľa iných materiálov.

Pozor na požiar

Pozor na adventné vence

Medzi veľkú, rizikovú skupinu patria adventné vence, ktoré sú tvorené doma. Ak si dá niekto záležať nad tým, ako urobiť svoj veniec aspoň trochu bezpečnejšie, nie je potreba ho hneď kupovať. Tesne okolo sviečok určite nezdobte čačinou a dajte si pozor na správne pripevnenie sviečok a najrôznejších prízdob. Celý veniec by mal byť na nehorľavej podložke, ak to tak nie je, nie je vhodné ho zapaľovať.

Pozor na svojich miláčikov

Ak ste milovníci zvieratiek, je potrebné byť ostražití. Existuje nejeden prípad, kedy požiar od sviečky zavinila mačka. Vaša mačička môže skočiť na stôl, stiahnuť obrus či inak vraziť do zapálenej sviečky a nešťastie bude na svete.

História vianočných ozdôb

Každoročne sa na Vianoce v každej domácnosti zdobí stromček, dom, záhrada, okná ale aj napríklad balkón. Vianočné ozdoby boli spočiatku určené len pre bohatých ľudí, boli robené ručne a zo skla. Hneď za krátky čas sa začala vyrábať aj plastová verzia, ktorá umožňovala lacnejšiu výrobu a cenovú dostupnosť pre každého.

Vianočný stromček

Na oslavu zimy sa pôvodne používala jedlička. Podľa dochovaných záznamov to malo byť asi pred 1000 rokmi v severnej Európe. Na výzdobu svojich domovov sa používali aj vetvy, a to predovšetkým v priebehu zimného slnovratu. Kresťania mali stromček ako znamenie večného života. V niektorých častiach severnej Európy boli používané aj konáre čerešne. Vsadili sa do hrnca v nádeji, aby vykvitli do Vianoc.

Vianočné osvetlenie

Vo viktoriánskej dobe boli stromy zdobené sviečkami, aby reprezentovali hviezdy. V mnohých častiach Európy sa sviečky stále používajú na výzdobu vianočných stromčekov.

Cezmína

Ďalšou populárnou dekorácou do každého domu boli vetvy cezmíny. Ich jasne červené bobule, urobili nádherný kontrast k bielym guľôčkam a zelenému imelu. Miestny kňaz týmto vetvičkám požehnal ešte predtým, než boli zavesené pri predných, najlepšie vstupných dverí.

Imelo

Na znak dobrej vôle sa majú ľudia pod imelom objímať. Tradícia bozkávania sa pod imelom vznikla vo Veľkej Británii, kde bolo pôvodným zvykom, že sa z vetvičiek imela odstraňovali jeho bobule ešte predtým, ako sa obaja pod ním pobozkali. Keď bobule došli, nemuseli sa už ľudia pod ním bozkávať.

Rôzne dekorácie

Za tých mnoho rokov, čo sa stromček zdobí, vznikla kopa plastových variantov sobov, anjelikov, hviezd, perníkov, guliček až po tie najkrajšie z drahého skla. Na trhu nájdete celú škálu druhov i farieb. Vašej fantázii sa rozhodne medze nekladú.

História baliaceho papiera

Zisťovali ste, odkiaľ táto tradícia pochádza? Prečo zakaždým, keď chcete dať darček, ho z nejakého rituálu automaticky balíte? Aj baliaci papier má svoju históriu, ktorá siaha veľmi ďaleko. Pôvodne sa darčeky balili do "handier" a až neskôr do papiera, ktorý bol veľkým luxusom. Na začiatku dvadsiateho storočia bol baliaci papier veľmi tučný a neforemný, veľmi často farbený len na červeno, zeleno alebo bol len prirodzene biely. Toto zmenila až dvojica bratov z Kansan City, okolo roku 1918, ktorí začali predávať a vyrábať dekoratívny baliaci papier.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: