Zbavte telo škodlivín a nečistôt, ktoré sa v ňom nazbierali. Ako? Trebárs pôstom. Že k tomu zhodíte aj pár nadbytočných kilogramov, to je príjemný bonus navyše, ktorý sa vám pred Vianocami bude hodiť. A ak si myslíte, že taký pôst nezvládnete, skúste dodržiavať prerušovaný pôst.
Už naši predkovia vedeli, že pôst pomáha telu aj duši. Na najväčší sviatok roka, Veľká noc, sa práve pôstom začínali pripravovať už týždne dopredu. Podobne to ale bolo aj s Vianocami, ktoré sa rýchlo blíži. Pred tými síce ľudia nedržali kompletný pôst, ale rozhodne vyradili z jedálnička mäso (okrem rýb). Je to ideálna doba, kedy si na vlastnej koži môžete vyskúšať zaujímavý paradox, že čím dlhšie človek neje, tým menší má hlad.
Výskumy ukazujú, že pôst neškodí, ale naopak prospieva zdraviu. Znižuje riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky alebo porúch imunity. Ale to len v prípade, že sa postíte podľa pravidiel. Pri pôste sa totiž uvoľňujú z tela "usadeniny" vrátane škodlivých chemických látok v koncentrovanej forme. Patria k nemu preto aj laxatívne koktaily alebo klystír, ktoré im pomôžu rýchlo z tela von, aj keď sa trávenie počas pôstu spomalí až takmer k nule.
Pozor, u niektorých ľudí sa pôst neodporúča. Postiť by sa nemali ľudia s cukrovkou, vážnejšími chorobami srdca, pečene, žalúdka, čriev alebo poruchou štítnej žľazy. Rovnako tak by si pôst mali odpustiť tehotné a dojčiace ženy. Ak sa vás ale nič z toho netýka, zistíte, že pôst neznamená hladovať, ale žiť na chvíľu bez jedla. A že to ani veľmi nebolí. Je to stav, kedy telo netrpí. Len miesto z potravy berie energiu zo svojich vlastných zásob. A tých máme všetci našetrené dosť a dosť.
Spôsobov, ako sa postiť, je celý rad. Brethariánstvo napr. po týždne a mesiace odmieta nielen akúkoľvek potravu, ale dokonca aj vodu. My vám ale ponúkame menej ortodoxnú metódu.
Podľa ľudí, ktorí majú s pôstom dosť skúseností, nie je pre začiatočníka až taký problém vydržať bez bežného jedla jeden týždeň. Zhodujú sa v tom, že najvhodnejším dňom pre začiatok pôstu je sobota. Cez víkend sa totiž človek lepšie sústredí na začiatok aj prechod k bežnej strave. Oboje je pritom rovnako dôležité. Prečítajte si, ako môže vyzerať týždenný pôst.
Na pôst je potrebné pripraviť telo aj dušu. Prvý deň by preto mal byť venovaný relaxácii a tiež prečisteniu tela. Patria k nemu aj ovocie, orechy, ľanové semienka alebo pšeničné klíčky. A tiež dostatok tekutín. K príprave na pôst patrí aj trocha pohybu - keď sa pôjdete prebehnúť na čerstvý vzduch, nič tým nepokazíte.
Postiť sa dá úplne, ale aj za pomoci ovocných a zeleninových štiav a vývarov, čo je cesta pre začiatočníka rozhodne prijateľnejšia. Ako taký pôstny jedálniček môže vyzerať? Na raňajky si doprajte dve šálky bylinkového čaju (harmanček, rozmarín alebo medovka) s kvapkou citróna alebo dokonca s polovicou lyžičky medu. Na obed potom čistý zeleninový vývar alebo zeleninovú šťavu (250 ml), popoludní ovocný alebo čierny čaj a na večeru si dajte 250 ml ovocnej šťavy zriedenej vodou alebo minerálkou. Pozor! Všetky nápoje je nutné piť po malých dúškoch.
Telo sa preorientuje z príjmu na výdaj, potrebuje preto zostať čo najviac v pokoji a trebárs aj trochu leňošiť. Čím viac v teple, tým lepšie. Pripravte sa na to, že počas pôstu budete potrebovať o niečo teplejšie oblečenie ako zvyčajne.
Čím dlhšie sa budete postiť, tým menej vás bude trápiť hlad. Práve teraz pocity hladu doznievajú. Keď prídu, zažeňte ich pohárom vody. Občas budete mať pocit ľahkej mdloby, môžete sa cítiť trochu malátni. Pomôže rýchla prechádzka na čerstvom vzduchu. Potrápiť vás tiež môžu bolesti hlavy alebo chrbtice - jasný dôsledok toho, že sa telo zbavuje nečistôt.
Pripravte sa tiež na to, že tento deň začnete pochybovať, či má pôst vôbec zmysel, a tak sa pre istotu oblúkom vyhýbajte obchodom s potravinami aj reštauráciám. A veľa pite. Každé sústo je riziko. Podporuje totiž tvorbu žalúdočných štiav, a tým aj chuť dať si ešte trochu. Jednoduchšie je preto dodržať pravidlá.
Skúsení "pôstari" odporúčajú čo najdôkladnejšie vyprázdnenie čriev. Kokteil namiešaný z lyžičkou horkej soli a niekoľkých dúškov cmaru vraj dokáže úplné divy. Len tí najstatočnejší volia klystír, aj keď ten odborníci pri pôste vrelo odporúčajú.
Telo už sa prispôsobilo a netrápi vás hladom. Ako bude pribúdať dní bez jedla, budete viac a viac nabití energiou. Určite si urobte čas minimálne na dlhú, rýchlu prechádzku. Stále pritom platí to, čo na začiatku, totiž, že telo rýchlejšie prechladne. Dajte si pozor hlavne na pečeň.
A nezabudnite, že vnútornosti v tejto chvíli už nepracujú ako normálne. Je preto potrebné im pomôcť, a je to dôležité. Telo sa tak zbavuje škodlivých látok, ktoré sa v ňom nazbierali. A nie je to jediná cesta. Povlak na jazyku a nezvyčajný pach potu je ďalším dôkazom, že pôst v tejto fáze funguje, ako má. Od tretieho dňa tiež nezabúdajte na to, aby telo dostalo dostatok vitamínov a minerálov, ktoré mu chýba z jedla. Zariadi to multivitamínová tableta a poháre minerálky.
"Postiť sa vie každý hlupák, len múdry človek ale vie pôst ukončiť," povedal kedysi anglicky spisovateľ G. B. Shaw. Mal pravdu. Verte tomu alebo nie, ale pôstu sa telo prispôsobí rýchlejšie ako prechodu na normálne jedlo. Pre predstavu - počas posledných piatich dní prestal žalúdok vyrábať tráviace šťavy. Keď do neho zčistajasna pošlete svoje normálne raňajky, bude to problém. A aj keď dodržíte všetky zásady, budete sa s najväčšou pravdepodobnosťou cítiť unavení - až taká je to pre telo námaha.
Návrat do "normálu" oslávte jedným surovým alebo duseným jablkom na raňajky, na obed si dajte zemiakovú polievku a k večeru rajskú polievku. Keď sa budete cítiť na viac, trochu cmaru, kúsok knäckebrotu alebo sušeného ovocia namáčeného do vody neuškodí. Ďalší deň už si budete môcť dať pevnú stravu. Ideálne sú zemiaky so zeleninou alebo jogurt. Jedzte pomaly, čím viac si jedlo vychutnáte, tým lepšie. A odpočívajte - preto je ideálne, keď sa k bežnému stravovaciemu režimu budete vracať cez víkend.
Máte pocit, že "klasický" týždenný pôst nie je nič pre vás? Skúste prerušovaný pôst čiže intermittent fasting. Existujú jeho rôzne verzie, vy si môžete tú svoju urobiť tak, aby vám čo najviac vyhovovala. V praxi to vyzerá napríklad tak, že 20 hodín denne nejete a 4 hodiny počas dňa jesť môžete (napríklad prvé jedlo v 12 hodín a posledné jedlo v 16 hodín - čas si možno posunúť). Neznamená to ale, že by ste sa počas tých 4 hodín natlačili na prasknutie. Jesť musíte striedmo a vyberať čo najvhodnejšie potraviny. Toto predstavuje začiatok, ktorý môže urobiť úplne každý ako prvý krok k zdravšiemu telu.
Keď vám bude pripadať, že by ste zvládli ešte viac, môžete si raz týždenne dať pôst na celých 24 hodín. Následne pokojne pridajte raz za mesiac trojdňový pôst a raz za štvrť roka päťdňový pôst. Pred týmito väčšími pôsty si môžete užiť binge day čiže deň, počas ktorého si dáte všetky veci, na ktoré máte chuť. Držte sa ale stále nejakého rozumného množstva.
Večer pred väčším pôstom si uvarte ľahšie jedlo, napríklad polievku alebo šalát. Druhý deň už začína pôst. V tento deň by ste mali zostať čo najdlhšie v posteli a následne ísť na pomalú prechádzku. Pite veľa vody, môžete pridať aj kvapku citrónu, ale predovšetkým keltskú alebo himalájsku soľ, ktorá vám pomôže sa vysporiadať s problémami, ktoré môžu počas prvej noci prísť (napr. zášklby svalov). Druhý deň vyzerá obdobne ako prvý, prídu ale chute k jedlu. Ak to nevydržíte len s vodou, môžete si dať kávu alebo čaj bez cukru s rozmixovaným kokosovým olejom. Nepekná kombinácia, ale naozaj vám pomôže.
Po týchto ťažkých dňoch sa vaše telo dostane do ketózy, vďaka ktorej už nepocítite hlad a začnete sa cítiť ako znovuzrodení. U trojdňového pôstu ste sa dostali do posledného dňa, a preto je čas porozmýšľať nad prvým jedlom. Najideálnejšia bude polievka, šalát alebo pár kúskov sushi. Počas niekoľkých ďalších dní by ste sa mali "dokrmiť" nutrične bohatými potravinami. Ak by ste chceli v období ketózy zostať, môžete v nej pokračovať vďaka keto diéte, ktorá bola posledný rok nielen medzi celebritami veľmi populárna.
Nezabúdajte na to, že nech už zvolíte akýkoľvek spôsob pôstu, musíte vždy počúvať svoje telo a riadiť sa tým, čo vám hovorí. Pôst nie je úplne pre všetkých, a ak si myslíte, že nie je pre vaše telo dobrý, tak si ho radšej odpustite a namiesto toho sa snažte jesť o niečo zdravšie - viac zeleniny, ovocia, strukovín, zdravých tukov, vitamínov, minerálov a vlákniny.
A až sa budete cítiť skvele, skúste si nájsť partnera vďaka našej online zoznamke! Je to úplne jednoduché.
[Lil]