Cestoviny z jedálnička vyraďte, obsahujú pšeničnú múku a priberá sa po nich, hovorí sa zjednodušene v mnohých diétnych manuáloch. Pokiaľ sa ale cestovinám, zvlášť tým pravým talianskym, urputne vyhýbate, robíte veľkú chybu.
Cestoviny tvoria už od nepamäti významnú súčasť ľudského jedálnička. Ide o ľahkú, dobre stráviteľnú, rýchlo a ľahko upraviteľnú a hlavne veľmi chutnú potravinu. Kombinovať sa dá prakticky s čímkoľvek, možno si ju vychutnať v slanej aj sladkej verzii. Navyše je v porovnaní s radom ďalších potravín výrazne lacnejšia. Hoci máme ich konzumácii najčastejšie spojenú s Talianmi, veľmi obľúbené sú aj v Ázii. Tu sa jedia hlavne rezance, ktoré tu považujú za symbol dlhovekosti. Preto tiež cestoviny nesmú chýbať na žiadnej oslave narodenín. Čím dlhšie sú, tým viac rokov bude mať oslávenec pred sebou.
Pôvod cestovín je pomerne nejasný. O prvenstvo v ich výrobe sa hádajú už spomenutí Taliani s Arabmi aj Číňanmi. Svoju úlohu v histórii cestovín má ale aj Slovensko. Na našom území sú doložené už od 16. storočia, kedy sa používali hlavne ako závarky do polievok alebo v kombinácii s tvarohom a jablkami na sladko. Neskôr si Slováci obľúbili aj ďalšie varianty, napríklad šunkofleky. V súčasnosti rozlišujeme mnoho druhov cestovín, ktoré sa líšia nielen tvarom, ale aj zložením. Najčastejšie sú tvorené z tvrdej semoliny, čo je surovina, ktorá pochádza z vnútra pšeničného zrna a je základnou surovinou pre výrobu cestovín.
Ich kvalita potom záleží najmä na technológii spracovania. Pevné a nelepivé cestoviny svedčia o vysokom obsahu bielkovín, jasná farba potom pochádza zo žltého farbiva obsiahnutého v pšenici.
Ako odporúčajú výživoví poradcovia, vyvážená strava dospelého človeka by mala obsahovať kalorický príjem v tomto pomere: 55% sacharidov, 30% tukov, 15% bielkovín. Práve sacharidy, ktorým sa mnoho ľudí v snahe schudnúť úzkostlivo vyhýba, sú hlavným stavebným kameňom pre zásobovanie svalov a celého tela energiou. A cestoviny sú ich plnohodnotným zdrojom! Ak ich navyše kombinujete s inými zdravými potravinami, ako sú bylinky, ryby, zelenina alebo chudé mäso, získate výdatné, plnohodnotné a na živiny veľmi bohaté jedlo.
Podľa vyššie uvedeného vzorca sa riadia už dlhé roky obyvatelia Stredomoria. Práve v krajinách tohto regiónu je preukázaný nižší výskyt kardiovaskulárnych chorôb ako v ostatných európskych štátoch.
Okrem lahodnej chuti a prospešnosti zdravia majú cestoviny aj ďalšiu devízu. Trávia sa totiž pomalšie ako rada iných, na sacharidy bohatých potravín, vďaka čomu ani tri alebo štyri hodiny po ich konzumácii nedostanete takzvaný vlčí hlad.
Svaly a celé telo pritom pracujú naplno, pretože majú dostatočný príjem energie. Na rozdiel od "prázdnych" kalórií skrytých v sladkých sušienkach alebo bielom pečive majú totiž cestoviny - najmä tie kvalitné - nízky glykemický index. Vďaka tomu sa po ich konzumácii cukor do krvného riečišťa vyplavuje pomaly, čo spôsobuje postupné dodávanie a uvoľňovanie energie, nie raketové povzbudenie nasledované rýchlym útlmom.
Nízky glykemický index je navyše zdravý z dlhodobého hľadiska čoby prevencia hyperglykémie a cukrovky. Pomáha kontrolovať cukry v krvi, zvyšuje hladinu "dobrého cholesterolu" a znižuje celkovú hladinu tukov. Umožňuje tiež strážiť a udržiavať stabilnú hmotnosť. Práve tá je v súvislosti s konzumáciou cestovín skloňovaná veľmi často. V diétach sa cestoviny neuvádzajú prakticky vôbec. To je ale chyba. Za nadváhu či obezitu môže totiž celkovo vysoký prísun kalórií: nejedná sa len o tie, ktoré pochádzajú z komplexných sacharidov, medzi ktoré zaraďujeme práve cestoviny.
Čo sa týka životosprávy, je dôležité, aby bol váš denný energetický príjem v rovnováhe s výdajom. Ak prijímame viac, než vydávame, prebytočná energia sa v tele ukladá v podobe tukových vankúšikov.
Spôsobov, akými si môžete cestoviny pripraviť, je rad. K dispozícii sú v rôznych tvaroch, farbách aj variantoch zloženia. Najznámejšie sú špagety. Dajú sa konzumovať s akoukoľvek omáčkou, s mäsom alebo zeleninou. Populárne sú tiež cestoviny farfalle. Tvarom pripomínajú motýliky a hodia sa najmä k omáčkam, rybám alebo do cestovinových šalátov. Klasické "trubičky" nazývame penne. Majú tvrdší povrch, a tak výborne absorbujú omáčku. Najlepšie chutia s korenenými omáčkami, mäsom alebo krémom s hubami.
Hodia sa tiež k zapekaniu. Špirálkovité fusilli sú dobré najmä do šalátov, kde ich chuť podčiarkne olivový olej. Hodí sa k nim bazalka alebo špargľa. Zaujímavý spôsob, ako originálne spracovať cestoviny, je cestovinový nákyp. Pripravuje sa z uvarených cestovín, sparených paradajok, očistenej pórovej cibule a nasekaného cesnaku. Toto všetko premiešame a pridáme na väčšie kúsky pokrájané šampiňóny. Celú zmes vložíme do pekáča, osolíme, okoreníme a polejeme našľahanými bielkami. Pečieme na 200 stupňov asi pol hodiny, kým povrch nezozlátne.
Pred rokmi sa začali vyrábať cestoviny zo zemiakov. Ich receptúra je prísne tajná, chránená dokonca patentom. O ich zložení sa nevie nič iné, než že obsahujú sušenú zemiakovú kašu a pšeničnú múku. Rovnako ako klasické cestoviny sú pripravené v priebehu niekoľkých minút. Stačí ich len uvariť v osolenej vode a podávať.
Už ste niekedy ochutnali cestoviny okorenené medvedím cesnakom? NIE? Veľká chyba, mali by ste to určite napraviť. Viete o tejto úžasnej bylinke niečo bližšieho? Teraz už vedieť budete.
Medvedí cesnak je divoko rastúca trváca bylina so špecifickou cesnakovou chuťou a vôňou. Začína rásť skoro na jar a s obľubou sa využíva k najrôznejším detoxikačným kúram. Svoj názov nesie údajne preto, že býva vyhľadávaný a konzumovaný medveďmi, ktoré sa práve prebudili zo zimného spánku a potrebujú okamžite dobiť energiu a prečistiť organizmus. Široké zelené listy a biele kvetenstvo nájdete takmer v každom olistenom lesíku na vlhkom a zatienenom mieste. Kvitne od apríla do júna.
Pokiaľ chcete mať cesnak doma, vysievajte ho už od marca a voľte tmavšie miesta pri potoku, vyhýbajte sa priamemu slnku. Pri zbere skoro na jar dávajte pozor na zámenu s jedovatou jesienkou alebo konvalinkou. Medvedí cesnak spoľahlivo spoznáte podľa špecifickej vône.
Listy obsahujú veľa vitamínov a minerálnych látok, a tiež látku zvanú alicín. Tá býva prítomná v cibuli a cesnaku a je zodpovedná za ich štipľavosť. Alicin má vynikajúce antioxidačné, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, dokáže znižovať hladinu cholesterolu v krvi a upravovať vysoký krvný tlak. Používa sa pri liečbe aterosklerózy, eliminuje riziko trombózy, napomáha správnemu metabolizmu tukov a je prospešný pri chudnutí. Divoký cesnak sa využíva pri prechladnutí, chrípkach, ochoreniach dýchacích ciest, virózach, zápaloch všetkého druhu, mykózach aj črevných parazitoch.
Je prospešný aj pri užívaní antibiotík, pretože zabraňuje rastu nežiadúcich plesní v organizme a podporuje ich likvidáciu. Má priaznivé účinky aj v prípade diabetu a napomáha udržiavaniu optimálnej hladiny cukru v krvi. Celkovo detoxikuje a prečisťuje aj obličky a močové cesty. Môže však trochu dráždiť žalúdok a jedinci s citlivým zažívaním by ho nemali užívať vo väčšom množstve.
Konvalinky vonné je jednoduché s medvedím cesnakom zameniť, pretože majú rady tie isté podmienky ako medvedí cesnak a ich listy vyzerajú veľmi podobne. Vyhnite sa tejto zámene, nebola by príjemná, pretože konvalinky sú jedovaté, takže si dávajte dobrý pozor. Existuje našťastie pár rád, ktoré vám pomôžu tieto dve rastliny od seba jednoducho rozlíšiť. Dôležitým zmyslom pri hľadaní rozdielu je určite čuch. Tu musí zabodovať aj botanik-amatér. Stačí odtrhnúť lístok, pretrieť ho medzi prstami a hneď spoznáte, či cítite typickú intenzívnu cesnakovú vôňu alebo nie.
Listy konvaliniek sú totiž úplne bez zápachu. Rozdiel nájdete ale aj v ich vzhľade. Listy u konvalinky rastú zo spoločnej stonky, ale tie medvedieho cesnaku priamo zo zeme. Na konvalinky môžete tiež naraziť o niečo neskôr ako na samotný cesnak.
Listy medvedieho cesnaku je ideálne konzumovať čerstvé, varením alebo sušením strácajú arómu. Ak cesnak zmrazíte, o typickú chuť a vôňu neprídete. Užívanie v čerstvom stave je potrebné pre zachovanie cenných látok, ktoré majú nenahraditeľný vplyv na ľudské zdravie. Výborné je napríklad nakrájať listy na chlieb s tvarohom či nátierkou, pridávajú sa aj do hotových jedál, cestovín, polievok, omáčok, šalátov a podobne. Pre detoxikáciu je vhodná tiež kombinácia s čerstvou žihľavou.
Z medvedieho cesnaku sa vyrába aj tinktúra alebo víno. Vynikajúce je pesto zo slnečnicových semienok, ktoré je veľmi obľúbené u vegánov a vitariánov.
Pripravíme si 100 gramov medvedieho cesnaku, 10 gramov morskej soli a jeden deciliter slnečnicového oleja. Všetko rozmixujeme na hladkú pastu a uchováme v chladničke. Dá sa použiť do šalátov, špagiet a podobne.
Pokrájané čerstvé listy vložíme do nádoby, zalejeme štvrť litrom bieleho vína a krátko povaríme. Osladíme medom a popíjame pre posilnenie organizmu.
Listy medvedieho cesnaku natlačíme do fľaše a zalejeme 40% vodkou. Necháme dva týždne odstáť na priamom slnku, potom scedíme, zlejeme do tmavej fľaše a uchováme v chlade a tme. Užívame denne niekoľko kvapiek pre dobré trávenie, pri kašli, virózach alebo angínach.
V žiadnom veku nie je neskoro sa začať zoznamovať a môžete k tomu využiť úžasnú internetovú zoznamku, ktorá vám ponúka zoznámenie v Košiciach, v Bratislave, v Prešove alebo aj v Žiline.
[ivi]