Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Oslavovať alebo ignorovať deň svätého Valentína

12.február 2015
Oslavovať alebo ignorovať deň svätého Valentína

Na Slovenskej republike prevláda názor, že sviatok všetkých zamilovaných, alebo deň svätého Valentína, je synonymom komercializácie a amerikanizácie slovenských tradícií. Mladá generácia do dvadsiatich rokov vidí deň svätého Valentína ako príležitosť prejaviť milovanej osobe náklonnosť. Vieme, kto bol svätý Valentín? Prečo si ľudia dávajú darčeky a prečo ho nemusia oslavovať len zamilované dvojice?

Či už máme názor na oslavy svätého Valentína akýkoľvek, partnera či partnerku môžeme potešiť, bez toho aby sme umožnili obchodníkom zarobiť. Poéti lásku vyjavia vo vlastnoručne napísanej básni, v kom sa neskrýva ani štipka talentu, môže sa inšpirovať na internete alebo v knižnici poskladať "náhrdelník z perál" tých najväčších svetových básnikov. Obľúbené je napríklad dielo Umenie milovať od Publia Ovidia Naso. Veľmi farbisto sa o svojich milenkách vyjadrovali prekliati básnici, ak vynecháme Verleinea a Rimbaud. Tí prejavovali city skôr jeden druhému.

Ďalším typom ako neminúť na Valentína ani korunu navyše, a predsa niečo druhej polovičke venovať, je valentínska masáž. "Priateľ bytostne neznáša čokoľvek mastného a ja zbožňujem masáže chrbta." Sledujem rôzne internetové zľavy a špeciálne ponuky. "Minulý rok mi priateľ daroval poukážku na desať masáží priamo od neho, "rozpráva Lenka (29 rokov), nápadom sa medze nekladú a v jednoduchosti je krása.

valenynsky_darek

Kto bol svätý Valentín?

Významný muž menom Valentín, nepochybne existoval. Avšak dodnes sa vedú spory, kto to vlastne bol a úplne sa nevie, čím si zaslúžil svätorečenia. Niektorí tvrdia, že bol kňazom v Ríme a druhí obhajujú názor, že ide o biskupa v Terni. Kde leží pravda nevie nikto, pretože nie je známy ani presný rok úmrtia svätca. Ten vraj nabádal mužov, aby nechodili do vojny a zostávali doma s rodinou, tajne oddával zamilované páry, ktorým osud neprial. Novomanželov obdarovával drobnými darčekmi a kvetinami. Tri hlavné zásluhy: Rimanov vyzýval ku striedmosti a pred kráľom Claudiom odmietol poprieť Krista, za čo bol údajne popravený, dokázal uzdraviť slepú dievčinu.

Valentín na Vyšehrade

Patróna všetkých zamilovaných z Valentína urobil Geoffrey Chaucer v diele Ptačí snem. V knihe porovnáva spôsob hľadania partnera ľudí s nahováraním vtáctva. Jedná sa o bájku, ktorá vznikla pri príležitosti zásnub českej princeznej Anny (dcéry Karla IV.) A anglického kráľa Richarda II. Vďaka modlitbám k svätému Valentýnu novomanželia k sebe vzplanuli láskou, hoci ich sobáš bol dohodnutý.

Či už veríte ktorejkoľvek legende, všetky v sebe nesú kúsok pravdy, mystiky a ľudskej fantázie. Nepochybne Valentín nabádal k láske a vyjadrovaniu citov. Ak zabúdame obdarovávať svojich milých v priebehu roka, môžeme ich potešiť drobnosťou aspoň na svätého Valentína. Kto je single, nech zavolá po mesiaci rodičom, pozve na zmrzlinu naj kamošku a naj kamošov vytiahne na pivo. Stačí len druhým pripomenúť, že sme tu pre nich, máme ich radi a môžu sa na nás spoľahnúť. Ak má sviatok svätého Valentína viesť ľudí, aby na seba boli aspoň jeden deň navyše milší, oslavme jeho svätorečenia.

Naozaj je sv. Valentín z USA?

Nemusíme sa oháňať pózami, že svätého Valentína neoslavujeme, pretože ide o americký sviatok. Po prvé bol vlastne Talian, po druhé jeho relikvie sa našli v múroch Vyšehradu počas rekonštrukcie v roku 2002. Tieto ostatky už považovala odborná verejnosť za stratené. Čo je ďalší dôvod na oslavy svätého Valentína.

[paf]

Zdroje: http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2008020002

Zdieľajte tento článok na: