Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Odhadnite svoj proťajšok podľa farby očí

29.apríl 2015
Odhadnite svoj proťajšok podľa farby očí

Každý pozná príslovie "Oči sú oknom do duše". Niektorí z nich dokážu vyčítať budúcnosť, minulosť, momentálne rozpoloženie alebo dokonca zdravie. Oči sú tiež dôležitý prvok pri zoznamovaní sa a flirtovaní, čoho sú si vedomé hlavne ženy, a preto na ne náležite upútavajú pozornosť. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, že podľa očí môžete rozpoznať partnerove vlastnosti ešte skôr, než vyplávajú na povrch?

Trocha biológie

Ako je možné, že sa niekto narodí s takou a niekto zase s inou farbou očí? Môžu za to naše gény. Nové vedecké poznatky ukázali, že za farbu očí nie je zodpovedný iba jeden gén, ako sa vedci domnievali, ale niekoľko génov súčasne, konkrétne tri. Dva z nich sú dobre preskúmané, tretí vedci ešte len skúmajú. Predtým sa malo za to, že hnedé oči sa dedia "dominantne", teda že majú vždy prednosť pred "recesivnímy" zelenými alebo modrými očami. Je to ale zložitejšie - každý rodič má 2 gény, 1 gén má 2 varianty a dieťa zdedí iba jeden variant z každého génu oboch rodičov. Takže hoci má napr. žena oči zelené a muž hnedé, môže sa im narodiť dieťa s modrými očami.

Tabuľka možných kombinácií génov

Gen 1 môže mať variácie hnedej (H) a modrej (M)

Gen 2 môže mať variácie zelenej (Z) a modrej (M)

Český výskum

Že je vzťah farby očí a osobnosti veľmi zaujímavá téma si myslí aj Karel Kleisner a jeho kolegovia z Prírodovedeckej fakulty na Univerzite Karlovej v Prahe. Ich výskum, ktorý bol uverejnený v medzinárodnom vedeckom magazíne Plos One sa zameriava na dôveryhodnosť, atraktivitu a dominanciu. Podieľalo sa na ňom takmer 240 účastníkov, väčšinou študenti Prírodovedeckej fakulty a hodnotilo 80 študentov (40 žien a 40 mužov) na fotografiách na škále od 1 do 10 podľa dôveryhodnosti, atraktivity a dominancie, kde 10 je najhoršie.

Ako dôveryhodnejší boli označené ženy, hnedookí ľudia a ľudia viac atraktívni. Naopak najmenej dôverovali ľuďom označeným za dominantných (väčšinou muži). Pokiaľ ste ale modrooký muž, nezúfajte. Výskum okrem iného zistil, že záleží aj na iných faktoroch ako je farba očí, napr. tvar tváre.

Vo svete sa každoročne uskutočňuje veľa podobných prieskumov, väčšinou oči delia podľa farby. Poďme si teda predstaviť najčastejšie aj menej známe farby očí a vlastnosti osôb, ktorí nimi disponujú.

Hnedé oči

Ako bolo už z uvedenej tabuľky zrejmé, hnedá farba očí je najčastejšou na svete. Ľudia s hnedými očami na nás pôsobí atraktívne a sebavedome, je to dané práve tým, že majú odlišný tvar tváre. Sú nezávislí, otvorení, radi si nachádzajú nových priateľov a skúšajú nové veci v živote. Sú sexi a vášniví, milujú svojich partnerov a vážia si ich. Ak narazia na nejaký problém, vedia ako ho rýchlo vyriešiť. Nájdete u nich bezpečie, môžete si k nim prísť pre radu i pomoc. Občas bývajú dosť temperamentní, tvrdohlaví a žiarliví.

hnedé_oči

Modré oči

Modré oči sú symbol mladosti, krásy a akejsi sviežosti. Možno preto sú najžiadanejšou farbou farebných kontaktných šošoviek. Ľudia s modrými očami sa neradi zverujú so svojimi pocitmi, obzvlášť ľuďom, ktorých poznajú krátko, a skrývajú svoje trápenie. Dokážu byť až chladní. Ako deti boli možno hanbliví a plachí. Ak majú nejaké problémy v medziľudských vzťahoch snažia sa ich vyriešiť v pokoji, skôr rozhovorom s druhými, ako krikom a hádkou. Niektorí ľudia s modrými očami dokážu dobre manipulovať s ostatnými. Ľadovo modré oči sú znakom istej nestálosti, nepokoja, ľudia s takými očami neznášajú stereotyp.

Zelené oči

Rovnako ako modré oči pripomínajú nebo alebo more, zelené oči pripomínajú lúku alebo les. Je v nich sila prírody. Môžu sa zdať záhadné a plné hádaniek. Zelenookí ľudia sú energickí, rýchlo sa nadchnú pre nové veci. Sú inteligentní, vytrvalí, sebestační a doťahujú veci do konca. Tiahnu k dlhodobým vzťahom, či už reálnym alebo platonickým. Na druhej strane môžu sledovať svoje ciele bez ohľadu na druhých a byť lakomí, sebeckí, žiarliví a niekedy sa môžu zdať až veľmi pravdovravní - budeme počuť od nich aj to, čo by sme nechceli.

Sivé oči

Sivé oči majú často odlesky modrej, preto sa môžu radiť aj medzi modré oči. Ľudia s šedými očami sú považovaní za tichých a skromných, oni ale len čakajú na svoju príležitosť. Majú odvahu, ale sú opatrní v láske, berú ju vážne. Neradi sa hádajú.

„Čierne oči“

Čisto čierne oči sa nevyskytujú, jedná sa o veľmi tmavú hnedú, hoci ich nazývame čiernymi. Také oči vyzerajú veľmi tajomne, ako by sme nevedeli, čo od nich môžeme očakávať. A tak to aj je, ľudia s čiernymi očami sú tajomní, temperamentní, spoľahliví, dôveryhodní, zodpovední, tvrdo pracujúci a stoja si za svojím.

Zaujímavosti

  • Keď sa dieťa narodí, nemá v očiach skoro žiadny melanín, čo spôsobuje, že jeho oči majú modrú farbu. Konečná farba očí sa určuje okolo tretieho roku veku dieťaťa. (Deti afrických alebo ázijských krajín sa môžu narodiť tiež s modrými očami, ale väčšinou sa narodia s hnedými, pretože majú dostatok melanínu.)
  • Nikto na svete nemá úplne rovnakú farbu očí.
  • Každý človek s modrými očami má veľmi špecifickú DNA štruktúru.
  • Nemusíte mať len jednofarebné oči. Môžete mať heterochrómiu, tzn. každé oko iné (ako sibírsky husky), alebo polovica oka iná ako druhá polovica, rôzne škvrny atď.
  • Albíni nemajú skoro žiadny melanín, sú im preto na dúhovke vidieť krvné cievy, a preto sa nám zdá, že majú červené alebo ružové oči.
  • Postupom času môže vaša dúhovka buď zosvetlieť alebo stmavnúť.

Aj vo vzťahu medzi farbou očí a osobnosťou sa môžu nájsť výnimky, ktoré nezapadajú. Vnímajte preto nielen partnerove oči, ale aj jeho správanie, pocity a city, ktoré vám dáva najavo. A pozor na farebné kontaktné šošovky, mohli by vás zmiasť!

[Lil]

Zdroje: http://themindunleashed.org/wp-content/uploads/2014/11/what-does-your-eye-colorr.jpg

Zdieľajte tento článok na: