Zásada "dvakrát meraj, raz rež" platí u tetovania stopercentne. Zbaviť sa obrázka na koži síce ide, ale žiadna sranda to nie je. Možno s tým už máte svoje vlastné skúsenosti. Zasiahlo vám tetovanie do života alebo zdravia?
Tetovanie nie je len módnym doplnkom, malo by vyjadrovať osobnosť a postoje človeka, ktorý ho nosí. Lenže keď sa tieto postoje zmenia, kerka začne byť na obtiaž. Dôkazom sú aj fotografie celebrít, ktoré si semtam nechajú vyzmizíkovať tetovanie, ktoré im pripomína nedávno skrachovaný vzťah. Angelina Jolie si tak napríklad nechala odstrániť z ramena meno exmanžela Billyho Boba Thorntona. Vytetované mená sú stále populárne. Kerky v podobe partnerovho mená sú teda dosť veľkou neprozřetelností, ale nielen ony sa stávajú nežiaducimi.
Nechcenej kerky sa dá samozrejme zbaviť, ale nie je to tak, že si človek povie: "Tak sa teraz nechám tetovať, a keď ma to omrzí, pôjde to dole." Takéto odstraňovanie môže trvať aj roky, je bolestivé, obmedzuje kvalitu života a tiež dosť stojí. Keď sa rozhodnete skoncovať so svojou pokérovanou minulosťou, budete musieť vyhľadať špecializované pracovisko, ktoré je vybavené špeciálnymi laserovými prístrojmi. Vstupná konzultácia s dermatológom je nevyhnutná.
Ako prvé lekára zaujíma, či je tetováž robená amatérsky, alebo profesionálne. Odstraňovanie amatérskeho tetovania je totiž oveľa rýchlejšie a menej náročné, pretože je väčšinou robené atramentovou farbou, ktorá nie je vytetovaná veľmi hlboko. Na odstránenie potom, pokiaľ ide všetko hladko, stačia dve alebo tri ošetrenia laserom. Profi vykonaná tetováž od skúseného tatéra je oveľa hlbšia a farby, ktoré sa používajú, sú odolnejšie. Tiež záleží na type farieb, ktoré sa používajú, sú to tie iné ako čierne.
Farebné tetovanie sa odstraňujú horšie. Oranžová, žltá alebo červená farba idú preč veľmi ťažko a úplne najhoršie sú fosforeskujúce farby. Farebnosť ale nie je jediný faktor, podľa ktorého sa následne odvíja prognóza. Veľa záleží napríklad aj na starobe tetováže. Pri odstraňovaní je oveľa lepšie, keď je tetovanie staršie, pokojne desať až pätnásť rokov. U čestvých tetovaní, ktoré si niekto nechá urobiť z nerozvážnosti a po pár dňoch zistí, že sa mu vlastne nepáči, môže nastať problém.
Takéto tetovanie sa odstraňuje veľmi zle a vzniká oveľa väčšie riziko zjazvenia. Preto je dôležité si tetováž dopredu prezrieť, či už nie je primárne zjazvenie. Oblasť dekoltu, ramien a hornej polovice chrbta sa totiž majú tendenciu zjazviť, pretože pokožka je tu jemná. Už počas tetovania sa môžu urobiť na koži jazvičky a povrch nie je rovný. Musí sa teda počítať s tým, že aj keď sa odstráni pigment, jazvy tam zostanú. Nie je to sranda.
Formou tetovania sú aj permanentné make-upy, ktoré časom prestanú vyzerať dobre, ale odstrániť idú celkom dobre. Často chcú ženy upraviť tvar obočia či kontúry. U obočia je to úplne bez problémov, tam býva práve tmavý pigment. Problémy ale nastávajú u tetováže pier, kde sa vyskytuje červený pigment. Ten sa vo chvíli, keď na neho posvietite určitou vlnovou dĺžkou, začne správať tak, že sa jeho farba ešte zintenzívni, pretože obsahuje železo.
Ľudia, ktorí si nechali odstrániť tetovanie, na to spomínajú dosť podobne. Ako prvé sa im vybaví veľká bolesť a dlhé opakované hojenie živých rán. Aj keď im dali znecitlivujúcu mastičku, trpeli ako zvieratá. Ide o veľmi bolestivé ošetrenie, ktoré je podobné šľahnutia gumičkou. Spot laseru, ktorý sa používá, má priemer tri milimetre, takže si asi viete predstaviť, koľkokrát sa ním musí posvietiť. Je to veľmi nepríjemné, aj keď záleží na prahu bolesti. Niekto to zvládne úplne bez anestetík, iný ich potrebuje.
Hojenie rany po ošetrení laserom, ktorá sa podobá popáleninám, nie je žiadny med. Hojí sa päť až sedem dní a na mieste ošetrenia vzniknú pľuzgieriky. Až tak po druhom sedení, kedy už je farba na povrchu, sa objavia aj podliatiny alebo chrasty. Odporúča sa ich mazať antibiotickou mastičkou celý týždeň po zákroku, pretože koža sa musí chrániť, aby sa do rán nedostala infekcia. K ďalšiemu ošetreniu môže dôjsť najskôr až za šesť týždňov. Pigment sa rozbíja po vrstvách, takže tetováž postupne bledne.
Je pritom dôležité spomenúť, že cena ošetrenia sa odvíja od veľkosti tetovanej plochy a počtu terapií. Tetovanie vás môže vyjsť na jeden tisíc korún a jeho odstránenie pokojne na šesťdesiat.
Ako už bolo povedané, odstraňovanie tetovania nemusí vždy dopadnúť ideálne. Stopy po starej kerke môžu vyliezať aj napriek všetkým snaženiam odborníkov. V hre je nielen šikovný laser a odolnosť farby, ale aj gény. Záleží na primárnom pigmente pacienta a tetovanie by sa nemalo odstraňovať z kože, ktorá je opálená. V tom to má ľahšie modrooká blondínka so svetlou kožou, pretože výsledok po odstránení tetovania môže byť veľmi pekný. Tmavovlásky, ktoré majú viac prirodzeného pigmentu, sa však môžu potýkať s hyperpigmentáciou v oblasti, kde tetovanie bolo.
Môže sa tiež stať, že v mieste tetovania zostane modravý tieň. Vyzerá to ako podivná modrina alebo špina. Ale je to určite lepšie ako pôvodný stav. Pokožka je tiež na dotyk hrubšia, sem tam je zrejmá vystúpená jazva. Zmena pigmentácie sa môže časom upraviť. Odstraňovanie tetovania sa vyžaduje od toho, kto ho absolvuje, tiež železnú trpezlivosť. Dobu, ktorú vám zaberie, nemožno vopred predvídať, väčšinou ide ale o roky, nie mesiace. Je to úplne individuálne. Keď budete mať kvalitnú kérku, čaká vás zhruba osem až šestnásť terapií.
Najzložitejšie prípady sú tie, kedy majú klienti vytetované pigmenty v niekoľkých vrstvách. Stáva sa to hlavne u prerobených tetovaní a najzložitejšie je odstránenie obrysov a tieňovanie.
Možno vás ani nenapadlo pomyslieť na to, kam vlastne pri odstraňovaní miznú všetky tie farby. Ak máte za to, že sa len tak vyparia spolu s kožou, ste na omyle. Laser zacieli na pigment tetovania, takzvane ho rozstrelí na čiastočky a tie sú potom odvádzané s kožnými bunkami, ktoré fungujú ako autoimunitný systém kože, a končí v lymfatických uzlinách, kde podľa názorov zostanú navždy. A čo sa môže v tele následne stať, je zatiaľ otázka, pretože dnešná medicína zatiaľ nič bližšie nevie. Či je, alebo nie je odstraňovanie tetovanie nebezpečné, sa môžeme dozvedieť napríklad až za pár rokov, pretože teraz dorastá generácia, ktorá pred zhruba pätnástimi rokmi začala holdovať body artu a následnému odstraňovaniu.
Je to vec každého dermatológa, ako sa k tomu postaví. Niekto nerobí veľké plochy, pretože majú u nich isté pochybnosti. Veď si uvedomte, že sa uzlina jednoducho zanesie farbou. U väčších tetovaní sa tak lekári snažia kožu trochu perforovať pomocou dermarolleru, čím vzniknú na povrchu mikroskopické dierky. Tým, že sa pigment laserom rozstrelí, tak niektoré čiastočky pigmentu vyjdú von po chrasty. Záťaž pre telo i riziko zjazvenie sa tým čiastočne znižujú.
Nechať si urobiť prvú kérku je vzrušujúca záležitosť, a to aj preto, že viete, že ju budete mať naveky. Pravda, vyzmizíkovať síce ide, ale z vyššie uvedených riadkov je jasné, že to nie je žiadna veľká výhra. Miesto, kam pichla tetovacie ihla, už nikdy nebude také, aké by bolo bez jej zásahu.
Ak sa na vašu kérku pozerajú divne treba v práci, ale vám sa páči a nechcete sa jej zbaviť, skúste niektorú z maskovacích možností. Veľmi populárne sú špeciálne rukávy (samozrejme na ruky), ktoré majú identický odtieň ako koža a vyzerajú vlastne ako pančuchy. Len ich natiahnete, nasadíte na ne hodinky alebo náramok, a nikto si nič na prvú dobu nevšimne. K dostaniu sú aj lepiace pásky s rovnakým efektom. Pokiaľ máte tetovanie na mieste, kde sa nedá netransparentné pančucha použiť, stavte na korektory a make-upy. Na internete sú dostupné aj tie špeciálne určené na schovanie tetovania. Majú hutnú konzistenciu a nanášajú sa špeciálnou hubkou.
Nechať si odstrániť kérku nie je vôbec lacná záležitosť. Za blbosť sa skrátka platí, ako hovoria naše babičky. Lenže s tým sa dosť ľudí zmieriť nechce. Na internete preto nájdete alarmujúce množstvo metód, ako si odstrániť kérku v domácich podmienkach. Pustiť sa do nich je každopádne šialenstvo. Asi najfrekventovanejší je recept, ktorý radí vydrieť si tetovanie pomocou hrubozrnnej soli. Nielen, že tak hrozí infekcia, ale experimentátor prežije aj nehumánnu bolesť. Po tomto počine navyše zostane veľká plastická jazva.
Už sa vám niekedy stalo, že ste si museli nechať odstrániť meno svojej prvej lásky? A bolelo to? Tak na to zabudnite a začnite sa znovu a veselo zoznamovať na internetovej zoznamke. Uvidíte, či si zase necháte niečo vytetovať.
Zdroj: https://www.huffingtonpost.com
[ivi]