Nordic walking čiže tiež severská chôdza je novým fenoménom v športe a čoraz viac obľúbenou voľnočasovou aktivitou naprieč generáciami. Je vhodná naozaj pre všetkých, nielen pre zdatných jedincov, ale mnoho kúpeľov ju taktiež zaradilo do rehabilitačných programov. Zoznámte sa s ňou i vy a zapojte aj svoju drahú polovičku.
Nordic walking alebo po slovensky severská chôdza pôvodne pochádza z Fínska, konkrétne z okolia Helsiniek. Údajne vznikla vďaka zrušeným pretekom na bežkách dňa 5. januára 1988, keď pre nedostatok snehu nechali účastníkom aspoň s palicami prejsť bežeckú trasu. Táto rarita odštartovala experimentovanie chôdze s palicami inak fínsky sauvakävely. Vo svete si severská (fínska) chôdza získala pozornosť verejnosti hlavne v 90. rokoch, v prvom desaťročí 21. storočia začal záujem o ňu ľahko upadať. Teraz sa opäť presadzuje a svoj čas jej venujú nielen milovníci chôdze, výskumníci alebo športovci, ale už sa dostala aj do ordinácií.
Cooperov výskumný inštitút a Ústav telesnej kultúry pri Univerzite Palackého v Olomouci potvrdzujú priaznivé účinky severskej chôdze na ľudský organizmus. Lekári ju zaraďujú do kúpeľných rehabilitačných programov pri rôznych problémoch s chrbtom, cievnych chorobách alebo srdcových problémoch. Znižuje obsah tuku v krvi a zlepšuje využitie cukrov vo svaloch, kladne pôsobí na obehovú sústavu a na cukrovku 2. typu.
"Skvelé je, že sa počas pohybu precvičuje celé telo. Na rozdiel od behu alebo obyčajnej chôdze, pracujú aj ruky a zvyšok tela, zapojí sa pri nej až 90% svalov, "vysvetľuje doc. Pavel Stejskal v relácii ČT. Veľkou výhodou podľa neho je, že človek vydá neporovnateľne väčšie množstvo energie ako pri bežnej chôdzi, bez toho, aby pocítil zvýšenú únavu. Vnútorný pocit z vynaloženého úsilia sa nemení, pohyb zostáva ľahkým a teda aj zábavným.
Nordic walking sa stáva čím ďalej viac populárny. V Slovenskej republike vznikajú turistické strediská tohto športu, v niektorých infocentrách je možné zapožičať si palice a prejsť sa po okolí. Na rozdiel od behu u severskej chôdze si stihnete poklábosiť s priateľmi alebo s kýmkoľvek ste si práve vyšli na prechádzku. Navyše je to skvelá príležitosť na zoznámenie, pretože rôzne cestovné kancelárie organizujú zájazdy zamerané na nordic walking. A kto vie, možno tam stretnete svoj proťajšok. Ak máte radšej akčné rande, ale nie ste si istí kondičkou toho druhého. Máte tu skvelý tip. Stačí vymyslieť zaujímavú trasu a pozvať objekt vášho záujmu na netradičnú prechádzku. Výhodou je, že cestou uvidíte veľa podnetov k rozhovoru a nemusíte sa obávať trápneho ticha nad šálkou kávy.
Vo chvíli, kedy si nordic walking zamilujete, nebudete už chcieť nič iné. Je možné sa prejsť v parku alebo po horách, záleží len na vás, kam chcete vyraziť.
Aby chôdza bola účinná, je nevyhnutné vybrať si správne palice a obuv. Ďalej je dôležité udržiavať konštantné tempo, pretože palice nútia človeka zrýchľovať a tým sa vytráca správna technika pohybu a navyše sa zvyšuje tepová frekvencia. Pomôcť vám môžu šport testry, ktoré postrážia vašu tepovú frekvenciu. A hlavnou zásadou ako u akéhokoľvek iného športu je dodržiavať pitný režim. Za svoj cieľ si môžete vybrať studničku v lese alebo objaviť novú krčmičku vo vašom okolí. Každopádne vaša vyvolená alebo váš vyvolený si zaslúži po námahe drink a vy predsa tiež. [paf]
Zdroj:http://www.nordicsports.cz/nordic-walking/historie-nordic-walking/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10302425546-fenomen-nordic-walking/?kvalita=vysoka