Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nie som tvoja slúžka

5.september 2017
Nie som tvoja slúžka

Je upratovanie hlavnou výsadou žien? Kedy je upratovanie ešte v norme normálnych práci, kedy už je to nad rámec a kedy už je žena skôr slúžka? A sú väčší bordelári muži alebo ženy?

Domáce práce sú bežnou súčasťou každodenného života. Vedľa objímania a ďalších príjemných partnerských aktivít, je potreba i utieranie prachu, prať prádlo, umývať riady a tiež variť a nakupovať. Automaticky sú tieto práce prisudzované ženám. Prečo by ale nemohli muži priložiť ruku k dielu? Hneď po prvej návšteve o nej alebo u nich doma poznáte, ako na tom s upratovaním sú. Ak sa hneď budete v chodbe vyhýbať neporiadku alebo haraburdám, môžete počítať s tým, že to nie je žiadny výnimočný stav, ale úplná klasika. Keď dvakrát po sebe narazíte na špinavý záchod, tak sa určite nebude jednať len o náhodu. Už od pradávna bola starosť o domácnosť prisudzovaná ženám, ženy sa mali starať o udržiavanie ohňa a muži zasa mali loviť potravu.

Postavenie žien z historického hľadiska

Postavenie žien nebolo v skorších dobách rovnocenné mužom. Rozhodne ženy nemali také postavenie ako dnes. Boli veľmi podceňované a ich práva a povinnosti boli podriadené mužom. V dobe rímskej údajne ani ženy nemali svoje osobné meno a mali meno iba svojho otca. I ženy v kláštoroch mali odjakživa iba svoje určité práva, nazývali sa rehoľnice a boli šíriteľkami vzdelania.

Zamestnanie žien

Už v stredoveku chodili ženy do práce. Väčšinou mali svoje dielne alebo obchody, v ktorých žili. Vidiecké ženy boli najčastejšie pradlenkamy a ženy v mestách mali najviac spoločného s výrobou sukne a hodvábu.

19. storočie

V 19. storočí bola žena stále považovaná za lacnejšiu pracovnú silu ako muž. S rozvojom techniky bola potom žena práve z dôvodu úspor a čo najlacnejšia výroba veľmi žiadaná. Samozrejme toto sa mužom veľmi nepáčilo. Ženy mohli dostávať menšiu mzdu, pretože ich zárobok bol pre rodinu skôr prilepšením. Muži mali väčšinou povinnosť voči rodinnému rozpočtu, a preto mali problém medzi sebou ženy v práci prijať.

30. roky 20. storočia

V týchto rokoch ženy už automaticky pracovali a starali sa zároveň o chod domácnosti. Štúdium bolo dopriate predovšetkým ženám, ktoré na to mali našetrené a boli z lepšej vrstvy. Začína sa tvoriť generácia "rozmaznaných", ktorý nepotrebujú nutne zarábať peniaze a tlačia sa namiesto tých, ktorý musia.

Ženy vo vojne

V tejto neľahkej dobe museli začať niektoré ženy živiť svoje rodiny celkom samé. Tu sa začala vo veľkej miere prejavovať emancipácia. Ideálna žena po vojnovej dobe vyzerala asi takto: matka viac detí, obľúbená žena vo svojom okolí, skvelá žena v domácnosti, ktorá pečie, varí, šije, organizátorka najrôznejších aktivít i večierkov, ktorá ešte vedľa svojej oddanosti svojmu mužovi, ktorého si vzala, stíha spievať v zbore a venuje sa najrôznejším združeniam.

60. roky 20. storočia

Začali sa vytvárať prvé školy pre ženy, začali vznikať ženské hnutia. Významné ženy tejto doby v  našej histórii boli napríklad Božena Nemcová, Eliška Krásnohorská. Práve vďaka Eliške Krásnohorkej a jej pričineniu vzniklo prvé gymnázium v roku 1890. O vysokoškolskom vzdelaní žien a ich možnosti štúdia sa zaslúžil T. G. Masaryk, ktorý bol presvedčený o rovnocennosti žien. Karolína Světlá zasa založila Ženský klub, ktorý mal politickú a kultúrnu úlohu. V 60. rokoch 20. storočia začínajú ženy opäť bojovať za svoje postavenie. V roku 1948 bola ženám priznaná rovnoprávnosť a platy mužov začali postupne klesať a pre ženy bolo nevyhnutné, aby začali chodiť do práce, kôli udržaniu rodinného rozpočtu. Ženy začali vykonávať všetky mužské práce, od muráriek až po baníčky i keď ich platy stále neboli v rovnakej výške ako u možov, rozdiel to bol 30percent. Najviac žien bolo zamestnaných v školstve a zdravotníctve.

Nie som tvoja upratovačka

Výchova je dôležitá

U niektorých mužov je možné už od samotného počiatku vysledovať ich chovanie v rámci rodiny voči svojim rodičom. Podľa toho, ako sa mamička chová k svojmu synovi od mala, ovplyvní i jeho výber partnerky do budúcnosti a predovšetkým to, čo bude vyžadovať od svojej partnerky. To isté platí i pre ženy, tým ako ich mamička fungovala v domácnosti, dostanú do svojho podvedomia obraz a svoju predstavu o poriadku a šťastnej domá.

Matka samoživiteľka

Keď žije muž so svojou mamičkou sám od mala, kde ona funguje neustále ako mama a otec  sukni, bude to mať do budúcnosti ťažké. Bude hľadať ten samý model, ktorý mal celé detstvo pred očami. Väčšinou ich nová partnerka jeho mamičku nikdy neprekoná.

Vymodlené a jediné dieťa

Dieťa, ktoré sa narodí, ako to dlho očakávané to tiež nebude mať v budúcnosti jednoduché. Respektíve ich partner. Tie deti majú od narodenia "full servis" a nemusia v podstate nič. Mamičky za nich ustelú posteľ, umyjú riady a i ten kôš vynesú. Partnerka bude musieť väčšinou fungovať rovnako.

Mamička je dokonalá

Už pri prvej návšteve poznáte, ako to u nich doma fungovalo a funguje. Majú všetko upratané a privítala vás dokonalá hospodyňka s pripravenými chlebíčkami a jednohubkami? Syn si vždy tento vzor preverme so sebou do nového vzťahu. Bude čakať, že jeho nová partnerka bude mlčať a bude robiť všetko úplne rovnako. Problémom je to, aký vzor mala vo výchove ta ich vyvolená partnerka.

Ako si prácu rozdeliť a ako to rozhodne rozdeliť nejde?

Ako áno

 • Oceňujte sa.
 • Nešetrite chválou.
 • Nerozkazujte!
 • Nebojte sa, o pomoc povedať.
 • Zapojte partnera do upratovania domácnosti hneď od začiatku.
 • Prideľte partnerovi pravidelnú činnosť, ale nechajte na ňom, kedy bude túto činnosť vykonávať.
 • Dokážte si dopriať odpočinok, pokiaľ máte deti alebo domáceho maznáčika, upratovanie pre vás nikdy nekončí. Niekedy je lepšie nechať si i nejakú minútu pre seba.
 • Nechajte partnera, aby robil domáce činnosti, ktoré robiť chce.
 • Nebojte sa nechať partnera s deťmi dlhšiu dobu samých.

Ako nie

 • Nerobte prácu rovnakým dielom. Aj keď to možno znie divne, veľa dobrého to neprinesie. Môžete sa začať dohodovať, kto má ako zložitú a náročnú prácu a môžete začať spolu súperiť.
 • Nie vždy je pomoc potrebná a žiaduca. Niektoré ženy sa môžu začať nudiť, pokiaľ za nich všetko bude doma robiť muž.
 • Keď vás čaká veľké upratovanie, stanovte si časový harmonogram. Nič nie je hotové hneď a hlavne práca vám neutečie.

Prečo vo vás môže vidieť slúžku?

Ženy väčšinou nevedia dosť dobre predať to, čo robia pre svoju rodinu, a preto ich prácu nie je vidieť a partnerovi príde automatická. Nehľaďme nato, že každý muž vidí vo svojej partnerke tak trochu svoju matku. Muži väčšinou vychádzajú s toho, ako by sa oni chovali, keby boli celý deň doma, a myslia si, že to isté robia aj ich  partnerky. Preto sa nebojte svojho partnera zapojiť aj do svojho každodenného života a nechajte im tiež zodpovednosť, zapojte ich do riešenia domácich úloh vašich potomkov i do varenia alebo nutného upratovania, skôr ako príde návšteva.

Akcia vždy spôsobuje dajakú reakciu. A preto je potreba si uvedomiť, že i v domácnosti bývate obaja a preto by ste obaja mali pridávať ruku k dielu. Povinností je v spoločnej domácnosti veľa, ale je potreba nájsť si i čas pre seba a nehrnúť povinnosť s jedného na druhého stále a neustále. A keď s a viete rozčúliť, tak sa naučte aj chváliť. A ak vám chýba partner, ktorého by ste mohli chváliť, zoznamte sa - v Bratislave, KošiciachTrenčíne alebo Prešove.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: