Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nemajte prácu za nepriateľa

18.marec 2022
Nemajte prácu za nepriateľa

Workoholici celého sveta, zbystrite pozornosť. Zvlášť na vás si brúsi zuby syndróm vyhorenia. Blížite sa každý deň do práce s nepríjemným pocitom, že vám v bruchu lietajú motýle? Otvárate dvere do kancelárie s tým, že je pred vami ďalší zbytočne zmarený deň? Snažíte sa prekrastinovať čo najväčšiu časť pracovného času? A keď už niečo urobíte, zmierujete sa vopred s tým, že to váš šéf aj tak neocení? Potom trpíte syndrómom vyhorenia.

Vieme, že existuje, ale napriek tomu ho nevieme úplne presne popísať, diagnostikovať, nieto ešte účinne liečiť. Chronický únavový syndróm je pre nás stále plný tajomstva. Naozaj ho je jeho spúšťačom fyzická či psychická záťaž, ktorú vaše telo neunesie? Alebo snáď zápalové ochorenie, ktoré ste prekonali bez toho, aby ste o tom vy alebo váš lekár vedeli? Ako je možné, že ešte včera ste boli schopní prejsť celú republiky na bicykli a dnes nie ste schopní vstať z postele? Že prespíte celý deň, a rovnako máte pocit, akoby ste vôbec nezažmúrili oko? Veda vám na tieto otázky odpovede nedá.

Hlavné symptómy

  • zvýšená teplota (37,3-38 stupňov Celzia)
  • bolesti v krku so začervenaním sliznice
  • nevysvetliteľná únava svalov
  • celková únava po námahe (trvajúca viac ako 24 hodín), ktorá bola predtým tolerovaná
  • poruchy spánku

Keď vás zradí telo

Syndróm vyhorenia sa okrem iného prejavuje:

  • silnou únavou a súčasne nespavosťou
  • nechutenstvom
  • ťažkosťami so zažívaním
  • náchylnosťou k úrazom a chorobám
  • vysokým krvným tlakom
  • ťažkosťami so srdcom či dýchaním

7 najčastejších psychických príznakov syndrómu vyhorenia

  • strata nadšenia
  • ľahostajnosť k práci
  • pocit nedostatku uznania
  • negatívny postoj k práci, životu aj k sebe
  • poruchy pamäte a sústredenia
  • pocity hnevu a agresivita voči okoliu
  • pocity bezmocnosti a smútku

Cítite na sebe príznaky vyhorenia?

Aké sú fázy vyhorenia

Herbert Freudenberger čoskoro našiel nadšených nasledovníkov. Páni Edelwich a Brodsky dokonca vytvorili model, v ktorom detailne popísali jednotlivé fázy syndrómu vyhorenia.

Fáza nadšenia

Pracovník sa do plnenia každej novej úlohy vrhá s elánom, ideálmi a očakávaniami, ktoré nie sú vždy reálne. Do zamestnania chodí s nadšením a práca ho úplne napĺňa.

Fáza stagnácie

Prvotné nadšenie je preč. Ukázalo sa totiž, že nie všetky ideály bolo v jeho silách naplniť. Na rad prichádza prvé sklamanie, ktoré sa pracovník snaží vyplniť voľnočasovými aktivitami.

Fáza frustrácie

Objavujú sa prvé pracovné aj emocionálne problémy. Predtým tak nadšený pracovník začína pochybovať o tom, aký má jeho práca vlastne zmysel. Na rade je pocit bezmocnosti a sklamania.

Fáza apatie

Po fáze frustrácie prichádzajú pocity úplnej beznádeje. Pracovník zrazu vidí skôr milovanú prácu len ako zdroj príjmu, ktorý potrebuje na zabezpečenie svojej rodiny. Na plnenie úloh pristupuje s odporom, robí len to, čo naozaj musí. Neprichádza s novými námetmi a aktivitou.

Fáza vyhorenia

Dochádza k obdobiu totálneho emocionálneho, duševného i fyzického vyčerpania, úplnému rozvratu osobnosti. Pracovník obvykle stráca aj zmysel vlastnej existencie.

V nebezpečenstve sú zdravotné sestry aj novinári

Súčasne s tým, ako múdre hlavy skúmajú syndróm vyhorenia, postupne dopĺňajú aj zoznam rizikových profesií. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že najviac bývajú postihnutí ľudia, od ktorých sa očakáva, že budú trvalo podávať nadpriemerné výkony vo vysoko stresovom prostredí. Prípadne tí, ktorí denne pracujú s ľudskými emóciami a súčasne nie sú vždy za svoje úsilie náležite finančne ohodnotení. Medzi profesiami, ktoré najčastejšie postihuje syndróm vyhorenia, tak nájdete lekárov aj zdravotné sestry, hasičov i odvážnych ľudí zo záchranky, učiteľa i novinárov.

Nech nám nevyhoríte, mamičky

Nedávno medzi "ohrozené druhy" zaradili vedci aj matky na materskej dovolenke. Áno, tie, ktoré majú pocit, že zvládnu perfektne rolu milujúcej matky, súkromnej psychoanalytičky svojich detí, šikovnej kuchárky, manažérky domácnosti a samozrejme aj milujúcej manželky svojho toľko pracovne zaneprázdneného muža. Ide to, ak majú podporu svojho partnera aj ochotné babičky. Horšie je, keď sa ocitnú v pomyselnom materskom gete. Namiesto pracovných porád sa zrazu stretávajú na detskom ihrisku s rovnako postihnutými ženami.

Vyhoření na mateřské dovolené

Nepomáha ani pokus o rýchly návrat do práce. Do hlavy sa žene vkráda myšlienka, ako je možné, že zrazu nie je schopná zvládnuť všetko ako predtým. A prichádza syndróm vyhorenia.

Urobte si test

Pociťujete na sebe príznaky syndrómu vyhorenia? Skúste si najskôr urobiť test. Na internete je ich on-line hneď niekoľko. V tom z roku 1981 s názvom Tedium measure (voľne preložené meranie stavu znudenia), odpoviete na 20 otázok typu "Ste unavení?". K dispozícii máte škálu od 1 do 7, kde 1 znamená nikdy a 7 vždy. Počítač vaše odpovede vyhodnotí a pridá odporúčania, čo by ste so sebou prípadne mali urobiť a či by nebolo vhodné, aby ste zmenili prácu alebo vyhľadali odbornú psychologickú pomoc.

Sme chorí, čo ďalej?

Prvým a najdôležitejším krokom je zmieriť sa s tým, že ste naozaj chorí a vyhľadať odbornú pomoc skôr, než bude neskoro. Psychiatri vám pravdepodobne predpíšu lieky, psychológovia vám odporučia, aby ste rýchlo dali dole nohu z pomyselného plynového pedálu. Aby ste viac času než práci venovali svojej rodine, priateľom a koníčkom. Uznajte že je to lepšie, než keby ste sa trápili ďalej a prišli napríklad aj o prácu.

Pozor na vzťahové problémy

Syndróm vyhorenia ide často ruka v ruke s dlhodobými partnerskými problémami. V nebezpečenstve sú aj ľudia, vo vysoko aktívnom veku, ktorí sa dlhodobo starajú o nemohúcich rodičov, prípadne o invalidné dieťa, upútané trvalo na lôžko.

Meriate si tlak? Mali by ste!

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré sa týka 20 percent populácie. Je zaradené medzi civilizačné choroby a stojí za každým štvrtým úmrtím človeka vo veku nad 40 rokov. Väčší výskyt môžeme pozorovať u ľudí s nadváhou, pri nadmernom solení, u alkoholikov, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo pri zneužívaní liekov a drog. Náchylnejšie k nemu sú viac ženy ako muži. Riziko sa zvyšuje nadmernou konzumáciou kávy a čaju. Problémom je aj chronický stres.

Nezabudnite si zmerať tlak

Neinfekčná epidémia

Vysokému krvnému tlaku sa tiež niekedy hovorí neinfekčná epidémia, pretože sa často zaraďuje do skupiny civilizačných chorôb. Pravdou totiž zostáva smutný fakt, že táto choroba nemá v počiatočných štádiách takmer žiadne príznaky a postihnutí ľudia o nej nevedia, alebo ju jednoducho ignorujú. Za hypertenziu sa dá označiť stav, kedy je pacientovi opakovane nameraná hodnota vyššia ako 140/90, u diabetikov 130/90. Ideálnym tlakom je u dospelého jedinca 120/80. Prvé vyššie a dôležitejšie číslo označuje systolický tlak, ktorý vzniká pri srdcovom sťahu. Je to priamy odraz stavu tepien a starší ľudia majú menej pružné cievne steny, ktoré sa už nie sú schopné tak rozťahovať pri vyššom tlaku krvi.

Príznaky hypertenzie sú bolesť hlavy, únava, opuch končatín, tlak na hrudi, nespavosť, dýchavičnosť, zväčšenie srdca, pocity na zvracanie a kŕče.

Príčiny hypertenzie

Až 90 percent hypertonikov má častejšiu primárnu hypertenziu. V tomto prípade sú príčiny známe. Ide o obezitu, prílišné užívanie liekov a drog, nadmerný príjem kuchynskej soli potravou, dlhodobý nadmerný stres, genetické predpoklady, fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu a nedostatok pohybu. Na vzniku primárnej hypertenzie sa zrejme podieľa viac týchto činiteľov zároveň, dopĺňajú odborníci. Sekundárnu hypertenziu pre zmenu spôsobuje iná choroba a ona je jej sprievodným príznakom. Objavuje sa pri obličkových alebo hormonálnych chorobách. Ďalej sa vyskytuje prechodne v tehotenstve alebo pri užívaní niektorých liekov. Ďalšou príčinou je zúženie hlavnej srdcovej tepny.

Čaj na tlak

Na hypertenziu zaberá nie jeden čaj, ale napríklad aj bylinná zmes v jednom čaji. Stačí hrsť vňate rebríčka, rovnaké množstvo ľubovníka bodkovaného a zemežlče lekárskej, hrsť kokošky pastierskej kapsuly a hlohu. Čaj pripravíme preliatím čajovej lyžičky zmesi 150 ml studenej vody. Necháme lúhovať 12 hodín a scedíme. Potom polievkovú lyžicu zmesi prelejeme 150 ml vriacej vody a lúhujeme zakryté 10 minút, scedíme, zmiešame oba nápoje dohromady a popíjame. Rebríček u nás ľahko natrháme. Sušíme ho na suchom a vetranom mieste. Čaj potom pripravíme preliatím dvoch čajových lyžičiek sušeného rebríčka vriacou vodou.

Necháme lúhovať 10 minút a pijeme dvakrát denne. Ďalšou možnosťou je púpavový čaj. Nasušené a rozdrvené púpavové listy zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať 10 minút a pijeme trikrát denne.

Chýba vám v živote partner, o ktorého by ste sa mohli oprieť? Zaregistrujte sa na zoznamke a nájdite si svoju druhú polovičku.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: