Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Najkrajší pohľad je z chrbta koňa

18.september 2014
Najkrajší pohľad je z chrbta koňa

Skvelé odreagovanie sa od všedných starostí je jazda na koni. Mimo relaxácie kone pomáhajú aj s liečením chorôb alebo sú súčasťou rehabilitácie. Jazdiť na koni sa dá naučiť v každom veku, stačí len mať lektora, ktorý poradí, ako na to.

 Stále viac ľudí si platí súkromné jazdy a vychádzky na koňoch, pretože sa skvele uvoľnia a zabudnú na všedné starosti. Výhodou jednorázových jázd je, že rekreačný záujemci o tento šport nemusia byť trvale prihlásený v žiadnom oddiele. Vďaka čomu im odpadá povinnosť starať sa o kone (napríklad česanie či vystielanie ohrady), čo u mnohích môže spustiť alergickú reakciu.

"Nikdy som alergiami netrpela, ale keď som sa o ne starala, trpela som ťažkosťami s dýchaním a objavili sa aj negatívne kožné reakcie," opisuje Jana (28 rokov), u ktorej lekári našli alergiu na konskú srsť a prach. Občasné jazdenie môžu byť riešením, ako si aj naďalej vychutnať jazdu a užiť si čas strávený so zvieratami. Kone sú vopred očistené a pripravené, jednoducho stačí sa len vyhupnúť do jazdeckého sedla.

Romantika i tvrdá drina

kon

Prostredie okolo koní a všetko s nimi spojené mnoho ľudí a najmä dievčat vníma veľmi romanticky, inak by pulty kníhkupectiev neboli zaplnené dievčenskými románmi odohrávajúcimi sa v stajniach. Realita je však veľmi odlišná. Ľudia, ktorí sú členmi oddielu alebo vlastnia stajne na ustajnenie koní, sa málokedy prejdú. Väčšinu času strávia prácou okolo a starostlivosťou o zvieratá. Podľa slov majiteľa jednej zo stajní v Žilinskom kraji, je jazdenie na koni až to posledné na dennom poriadku.

Ak si chce niekto zaobstarať koňa, mal by sa mu venovať, čo je veľmi časovo náročné. Mnohí ľudia práve tento svoj ​​rozmar riešia ustajnením koňa na statkoch, za čo platia. Často nemajú čas ani navštevovať pravidelné vychádzky a svojmu koňovi sa odcudzujú. Kto sa chce rekreačne posadiť do sedla a pokochať sa krajinou z koňského chrbta, tak je omnoho výhodnejšie zaplatiť si jazdu hodinu či dve týždenne.

"Je to časovo aj finančne náročná aktivita, zvlášť ak sa rozhodne niekto jazdiť profesionálne," hovorí Klára (24 rokov) z Prievidze a dodáva, že takýto človek koňom zasvätí celý svoj ​​život, pretože sú to úžasné a veľmi bystré zvieratá. "Kôň hneď spozná, kto na ňom sedí. Vie, či velí jazdec alebo si môže robiť, čo bude chcieť, "dopĺňa s úsmevom.

Neskonale romantické sú vychádzky vo dvoch. Ak chcete svojho partnera či priateľku prekvapiť a príjemne naladiť, pozvite ho na prechádzku na koni. Cesta v lese alebo na lúke má svoje jedinečné čaro. Ceny nie sú drahé, hodinová prechádzka so sprievodcom stojí zhruba desať až trinásť eur. 

[paf]

Zdieľajte tento článok na: