Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Marmolada: kráľovná Dolomitov

5.január 2017
Marmolada: kráľovná Dolomitov

Stáť na vrchole tejto trojtisícovej talianskej krásky a nadýchnuť sa toho najčerstvejšieho chladivého vzduchu, v človeku zanechá jedinečný pocit. Najvyššia hora celých Dolomitov vás očarí svojou majestátnou vznešenosťou, dych vyrážajúcimi panoramatickými výhľadmi a neopakovateľným lyžiarskym zážitkom.

Marmolada so svojou výškou 3342 metrov sa týči v južnej časti Dolomitov v srdci malinkej dedinky severovýchodného Talianska s názvom Malga Ciapela, ležiacej asi 100 km od Benátok. Zo Slovenskej republiky je možné na miesto celkom pohodlne dôjsť autom, len ku koncu cesty je potrebné počítať so serpentínami. Pre nešoférov je tu možnosť dopravy autobusom s lôžkovou úpravou, ktorú ponúkajú niektoré cestovné kancelárie.

Lyžiarska sezóna na Marmolade trvá celých 5 mesiacov - zvyčajne od začiatku decembra do začiatku apríla. Oblasť je po celú sezónu zahalená do snehovej periny a počasie je veľmi často slnečné. Na Marmoladu vás vyvezú postupne tri veľké kabínové lanovky a to až do výšky 3250 metrov, kde sa nachádza panoramatická vyhliadka s názvom Punta Rocca. Odtiaľ si môžu milovníci zimných športov užiť úžasnú 12 km dlhú zjazdovku (červená náročnosť), ktorá je zároveň najdlhšou zjazdovkou v celých Dolomitoch. Na Marmolade sa tiež nachádza jediný skutočný ľadovec.

Na Marmoladu si možno vyjsť aj bez lyží a kvôli tomu nádhernému 360° výhľadu to naozaj stojí za to. Je ale možné tiež vystúpiť už v medzistanici zvanej Serauta a zadarmo navštíviť miestne múzeum venované prvej svetovej vojne. V oblasti Marmolady sa totiž v priebehu prvej svetovej vojny odohrávali jedny z vôbec najkrvavejších bojov. Priestory múzea boli v roku 2015 kompletne renovované, nachádza sa tu veľké množstvo pôvodných vojnových nálezov, listov a osobných predmetov patriacich vojakom. Táto zaujímavá zbierka činí múzeum, ktoré ukazuje na potrebu zavrhnúť vojnu ako spôsob riešenia sporov a naopak oslavovať priateľstva ľudí a národov, veľmi unikátnym. Keďže sa múzeum nachádza vo výške necelých 3000 m, jedná sa o najvyššie umiestnený výstavný priestor v celej Európe.

Pokiaľ si budete chcieť oddýchnuť od lyžovania alebo snowboardingu, môžete sa vydať na nádhernú prechádzku náučným chodníkom, ktorá začína len malý kúsok od vleku na Marmoladu a vedie do neďalekej dedinky Sottoguda. Chodník vedie okolo krásnej 2,5 km dlhej prírodnej rokliny zvanej Serrai di Sottoguda, ktorá sa nachádza priamo na úpätí Marmolady. V zimnom období sú strmé steny rokliny pokryté hrubou vrstvou ľadu do výšky takmer 100 metrov, čím vznikajú takzvané ľadopády, ktoré vytvárajú jedinečné prostredie pre tréning jedného z najťažších horských športov - lezenie po ľade. Je tu k dispozícii množstvo kvalifikovaných lektorov, preto je miesto vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí chcú tento šport skúsiť prvýkrát. A ak si sami na lezenie netrúfnete, nevadí. Aj pohľad z bezpečia krajiny na prekrásne ľadopády trblietajúce sa v slnečných lúčoch, vás donúti zaplakať pred kúzelnými schopnosťami matky Prírody.

Šplhanie na ľade na úpätí Marmolady

Dolomiti Superski

Oblasť Marmolady je súčasťou rozsiahleho komplexu vzájomne prepojených lyžiarskych stredísk s názvom Dolomiti Superski a tvoria východný cíp tohto zimného športového regiónu, ktorý sa rozkladá cez 50 miest. Na jeden skipas môžete navštíviť celkom 12 lyžiarskych stredísk a presvišťať plných 1200 km zjazdoviek a vyblázniť sa v 30 snowparkoch. Zjazdovky sú pravidelne upravované a sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých. Niečo málo cez polovicu zjazdoviek je červenej náročnosti, ďalej 30% modrej a asi 10% čiernej.

Dolomiti Superski nezostávajú pozadu ani čo sa týka bežeckých tratí, ktorých je tu tiež necelých 1200 km. Sezóna tu začína často už koncom novembra a pokračuje až do apríla alebo začiatkom mája. Najlepšou správou ale je, že všetky strediská sú prepojené prepracovaným systémom viac ako 450 vlekov najrôznejších typov a tak vaše lyže a snowboardy (pokiaľ práve nejdete kabínovou lanovkou) môžu zostať na svojom mieste.

Jeden z dôvodov, kedy si každý lyžiar rád svoje zimné náradie odopne a zavesí na hák, je občerstvenie. A pretože ste v talianskych Dolomitoch, tak tunajšie horské reštaurácie, kaviarne i bary ponúkajú občerstvenie priamo špičkové. Pomerne časté sú bufety s veľkým výberom pokrmov, kde si sami vyberáte a pridávate na tácku podľa svojej chuti. Je nutné počítať s vysokohorskú prirážkou, ktorá ale nie je nijako závratná, keď uvážite náklady prevádzkovateľov na dovoz surovín z podhoria. Každý lyžiar mi iste dá za pravdu, že nie je nič krajšie, ako sa po výbornom obede vo 2500 metroch natiahnuť do lehátka s pohárom talianskeho Chianti v ruke a nechať horské slnko príjemne prehrievať skrehnuté telo. A pozor, silu slnka na horách neradno podceňovať. Dokáže byť pekne ostré, preto určite pribaľte do kufra kvalitný opaľovací krém na tvár.

Relaxácia po lyžovaní s výhľadom na Dolomity

Horský masív Dolomity, ktorý je súčasťou najväčšieho európskeho pohoria Alpy, vznikol asi pred 200 miliónmi rokov z prapôvodných morí a rozkladá sa na celkovej ploche necelých 4800 km2. Svoj názov získal podľa špecifickej horniny, z ktorej je zložený a ktorú pomenoval jej objaviteľ Francúz Deodat de Dolomieu podľa svojho mena, teda dolomit (skladá sa z uhličitanu vápenatého a horečnatého). Od roku 2009 sú Dolomity súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO a dnes je možné pozrieť sa na túto prírodnú nádheru online pomocou Google Street View.

Sellaronda

Čo by kameňom dohodil od Marmolady, sa nachádza unikátny, lyžiarsky, okružný chodník Sellaronda, ktorý vedie okolo veľkého horského masívu Sella. Sellaronda je jediná svojho druhu a dá sa celkom ľahko prejsť za jeden deň, ak ste stredne pokročilý lyžiar. Meria celkom 40 km, z čoho 26 km tvoria zjazdovky a môžete ju zísť v oboch smeroch. Počas cesty strávite približne 1 a pol hodiny čistého času lyžovaním (záleží samozrejme na vašich lyžiarskych schopnostiach) a 2 hodiny na vlekoch. Odporúča sa začať Sellarondu najneskôr v 10 hodín dopoludnia, aby ste sa k poslednému priechodu dostali najneskôr v pol 4 popoludní. Toto pravidlo je veľmi dôležité dodržať, pretože inak riskujete, že vleky zatvoria ešte než sa stihnete vrátiť do svojho východiskového bodu.

Horský masív Sella

Táto okružná lyžiarska túra je veľmi dobre značená, pričom oranžovo je označená cesta po smere hodinových ručičiek a zelene cesta proti smeru hodinových ručičiek. Chodník prechádza cez štyri krásne dolomitské údolia, ktoré sú medzi sebou prepojené mnohými vlekmi a zjazdovkami. Z ktoréhokoľvek z týchto údolí, kde miestni obyvatelia hovoria zvláštnym jazykom Ladinčina, možno vaše lyžiarske dobrodružstvo započať:

  • Val Gardena: Poznávacím znamením tohto údolia je takmer 3200 m vysoká stena Sasso Lunga, ktorá sa tu majestátne týči. Je tu k dispozícii 175 km zjazdoviek, necelých 100 km trás pre bežkárov a jeden snowpark. Nachádza sa tu tiež pretekárska trať pre zjazdové lyžovanie Svetového pohára.
  • Alta Badia: Toto údolie leží na východ od horského masívu Sella a ako jediné z okruhu Sellaronda je pripojený aj zimným strediskom Cortina d'Ampezzo. Alta Badia poskytuje milovníkom zimných športov celkom 130 km zjazdoviek (viac ako polovica modrých), 30 km bežkárskych trás a jeden snowpark. Nachádza sa tu aj niekoľko náročných čiernych zjazdoviek, pričom jedna z nich tvorí každoročne pretekársku trať obrovského slalomu Svetového pohára.
  • Val di Fassa: Jedno z najnavštevovanejších údolí v Dolomitoch ponúka návštevníkom celých 234 km zjazdoviek (viac ako polovica červených), 70 km trás pre bežky a dva funparky pre snowboard.
  • Arabba: Leží juhovýchodne od horského masívu Sella a zo všetkých spomínaných stredísk je najmenší. To však neznamená, že by ste mali návštevu Arabba zanedbať. Je odtiaľto totiž najkrajší výhľad na najznámejšie vrcholky Dolomitov, vrátane samotnej Marmolady. V arab nájdete 57 km zjazdoviek a 15 km trás pre bežkárov.

Do oblasti Marmolady organizuje zimné zájazdy veľké množstvo cestovných kancelárií a agentúr. Je možné sa ubytovať priamo v mestečku Malga Ciapela pod Marmolada. Možno si vybrať z rôznych typov ubytovania od horských chát, cez apartmány až po luxusnejšie hotely. Ceny sa líšia podľa typu ubytovania, druhu ponúkaných služieb (wellness, reštaurácia) polohy (vzdialenosť od vleku) i podľa sezóny.

Zdroje:

Oficiálne webové stránky Dolomiti Superski a Sellaronda. Zdroj obrázkov: Archív autorky a shutterstock.com.

[Mon]

Zdieľajte tento článok na: