Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Lietanie balónom povznáša dušu

1.september 2014
Lietanie balónom povznáša dušu

Lietanie balónom má svoje čaro, ktorému prepadli prvý vzduchoplavci a mnohí za to zaplatili životom. Dnes je cesta teplovzdušným balónom o mnoho bezpečnejšia a ľudia ju majú ako svoje hobby alebo ju darujú svojim blízkym k narodeninám a iným slávnostným príležitostiam.

Balóny sa vo vzduchu veľmi noblesne vznášajú, hovorí sa o nich, že plávajú a ich piloti sú nazývaný veľmi romanticky - vzduchoplavci. Len pre zaujímavosť, niektoré typy v ranných začiatkoch vzduchoplavectva boli navrhnuté ako ryby (z čoho čerpali neskorší konštruktéri vzducholodí) a namiesto dnes hojne používaných košov boli k balónom priväzovanie loďky, v ktorých sedela posádka.

Doby dávno minulé

Historlie_horkovzdusnych_balonu

Prvá plavba horkovzdušným balónom se udiala v roku 1783 vo Francúzsku, podobne ako s prvou cestou do vesmíru, ani vtedy ľudia nechceli hazardovať so svojimi životmi a neváhali vyskúšať na zvieratách, či aj vysoko v atmosfére je pre človeka dýchateľný vzduch. Svoj krk nasadil kohút, kačka a baránok, celá posádka sa v zdraví vrátila na zemskú pevninu a o pár mesiacov neskôr vzlietli páni François Laurent d'Arlandes a Jean-François Pilâtre de Rozier.

Na území dnešnej Slovenskej republiky lietanie balónom zažilo svoj ​​boom na konci 19. storočia a v prvej polovici 20. storočia. Druhá svetová vojna a následný nedemokratický režim uvrhli na balónové lietanie dobu temna. Myšlienku priniesol v roku 1965 Ivo Vodseďálek, ktorý sa nenechal odradiť negatívnym postojom Svazarmu.

Vyhliadkový let balónom ideálny darček

Let_balonem

Dnes je balónové lietanie úplne bežnou záležitosťou. Stačí zadať do akéhokoľvek internetového vyhľadávača výhliadkový let balónom a nájdete mnoho firiem poskytujúcich takéto služby. Vybrať si môžete v širokej škále typov balónov, veľkosti koša (počet pasažierov), v ponukách sú romantické vzduchoplavby pre dvoch (v cene je aj fľaša sektu) alebo sa môžete dohodnúť s priateľmi a rezervovať si let teplovzdušným balónom pre dvanásť osôb. Predstavám zákazníkov sa medze nekladú a možné je prakticky čokoľvek, napríklad aj svadobný obrad v balóne.

Záleží len na voľbe a rozpočte klienta. Vzduchoplavba môže byť skvelým svadobným darom alebo veľmi netradičným prvým rande. Navyše budete mať istotu, že si to váš proťajšok len tak nerozmyslí a neutečie, pretože z koša sa len ťažko uteká.

Darujte svojim blízkym zážitok. Miesto, ktoré by ste chceli vidieť z vtáčej perspektívy, závisí len na vás. Čarovné sú Tatry a obľúbenou oblasťou pre lietanie sú Alpy, ale balónové lietanie možno zažiť aj v Žilinskom kraji alebo aj v Banskej Bystrici. "Veľmi dlho som si priala vzniesť sa balónom a zažiť vzduchoplavbu. Skutočnosť predčila moje očakávania, "opisuje Petra (43 rokov) svoje pocity. Vyhliadkový let dostala od svojej rodiny k úspešnému ukončeniu kombinovaného bakalárskeho štúdia. Dopĺňa, že až sa naskytne ďalšia príležitosť, bude si opäť priať letieť balónom. "Nič krajšieho som nezažila," vysvetľuje.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: