Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Letná výzva a ako sa dostať do formy

15.marec 2017
Letná výzva a ako sa dostať do formy

Strava, pohyb a pravidelnosť sú najdôležitejšie veci k vašej vysnívanej a letnej postave. Vieme ako na to, v pár krokoch.

Odporučíme vám niekoľko najlepších spôsobov, ako dostať svoje telo do formy a hlavne do plaviek. Môžete síce namietať, že je síce ešte len marec, ale ak to máte tak ako väčšina ľudí, je dobré začať čo najskôr. Môže vás totiž čakať niekoľko márnych pokusov. Zimné oblečenie je svojím spôsobom fajn, pretože schová všetky vaše nedostatky, ale chodiť sa v ňom celoročne nedá. Ideálne by bolo, keby ste za týždeň zhodili okolo jedného kilogramu. Prehnaná strata hmotnosti vedie totiž následne k väčšiemu jo-jo efektu. A ako na to, aby ste sa tentoraz naozaj dopracovali požadovaných výsledkov?

Sledujte, čo jete

Keď sa chcete dostať do zdravej formy, je potrebné, aby ste si dopriali kvalitné a zdravé potraviny. Je dobré vedieť a mať prehľad o tom, čo a koľko toho jete.

Na čo sa zamerať a kde najčastejšie chybujete?

Počet kalórií

Kto hovorí, že pri chudnutí a zmene na zdravý životný štýl, nie je potrebné počítať kalórie ani príjem, je klamár. Vždy je potrebné začať prvýkrát so stravou. Váš úspech je založený na nej a tvorí osemdesiat percent celého úspechu. Je potrebné obmedziť škodlivé tuky, nadbytok sladkých jedál a ani väčší príjem soli nie je žiaduci. Jedzte kvalitné potraviny, ktoré vás udržia dlhšie plnších. Štúdie ukazujú, že potraviny s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny, vám dodajú pocit spokojnosti. Jednoduchý a nízkokalorický spôsob príjmu, je spôsob, ako sa prejesť do bikinovej formy. Dôležité sú bielkoviny, proteíny, vitamíny, ovocie a zelenina.

Pitný režim

Pozor na najrôznejšie nápoje, v niektorých sa môžu skrývať prázdne kalórie, rovnako tak ako v alkohole. Najrôznejšie štúdie sa neustále dohadujú o tom, či je víno na diétu vhodné alebo nie a či podporuje štiepenie tukov, alebo nie. Víno je alkohol a obsahuje veľa prázdnych kalórií ako ktorýkoľvek iný alkohol. Je však lepšie piť vínny strik (víno s vodou), ako napríklad pivo alebo tvrdý alkohol.

Desiaty

Desiaty sú dôležitou súčasťou akéhokoľvek diétneho režimu. Je dôležité vybrať zdravé občerstvenie, ako je ovocie a zelenina, jogurty a iné zdravé a nemastné potraviny, ako sú napríklad zemiakové lupienky, slané arašidy a slanina. Skôr než bezhlavo zjete celé vrece praclíkov na pohovke, pokúste sa časť vášho občerstvenia dopredu pripraviť na tanier, aby ste zabránili chybe, ktorá by viedla k porušeniu vášho rozhodnutia. Naservírujte si zeleninu, ovocie a všetko to, z čoho nebudete hrešiť a mať zbytočné výčitky.

Začnite sa hýbať

Pohyb

Diétny jedálniček vám pomôže stratiť nejaké to kilo navyše, ale cvičenie vám dopomôže k vašej vysnívanej postave. Keď sa vám podarí skĺbiť jedálniček a cvičenie, budete na najlepšej ceste ku skvelej letnej forme a postave zároveň.

Zdvíhajte závažia dvakrát až trikrát týždenne

Neexistuje ľahší spôsob, ako sa dostať do formy. Ako závažie vám môžu poslúžiť aj obyčajné pet fľaše naplnené vodou a zdvíhať ich môžete v práci rovnako tak ako doma.

Drepujte

Dajte si za úlohu urobiť napríklad desať drepov, ako pôjdete z domu a ďalších desať, až domov prídete. Nastaviť si to môžete akokoľvek, je to len na vás. To je najväčšia výhoda domáceho cvičenia a vášho individuálneho tréningu. Viete, ako sa správny drep robí? Musíte sa postaviť vzpriamene s chodidlami rovnobežne na šírku vašich bedier. Najdôležitejšie u drepovania je, aby celé vaša chodidlá boli na zemi. Drep nesmiete robiť nižšie ako na úroveň vašich kolien a nesmiete sa hŕbiť. Pohyby robte pomaly a v najvyššej pozícii zaťahujte sedacie svaly. Série je dobré robiť po troch, s dvadsiatimi drepmi v každej sérii a postupne pridávajte počet drepov v týchto troch sériách. Hlavne nezabúdajte, aby ste sa po cvičení aj pred cvičením poriadne pretiahli a dopriali si poriadny strečing.

Letná výzva

Ktorý šport je najlepší pre získanie vašej vysnívanej postavy?

Chôdza

Aj taká obyčajná prechádzka je skvelá. Keď sa naučíte chodiť miesto jazdenia autom alebo hromadnou dopravou, budete už môcť po pár týždňoch sledovať prvé výsledky. Zároveň bude výborné, keď zapojíte aj hornú časť tela, tzn. ruky budete mať v pravom uhle a bude ich striedať v opačnom poradí ako vaše kroky. Využiť môžete aj palice pre nordicwalking. Pre osoby, ktoré majú nejaké pohybové problémy alebo pre tých, ktorí potrebujú oporu, sú tieto palice skvelé.

Behanie

Začnite behať. Zo začiatku môžete využívať iba rychlo-chôdzu a postupne pridávať pobehovanie, až nakoniec začnete behať úplne. Indiánsky beh je po zime ideálny na to, aby ste postupne nabrali kondíciu. Je jasné, že budete musieť začínať postupne, nesmiete sa nechať odradiť tým, že hneď na prvýkrát nezaběhnete päť kilometrov. Vytrvalosť a pravidelnosť je základom vášho úspechu.

In-line korčuľovanie

Pri korčuľovaní si posilníte zadok, ale aj nohy. Je to veľmi zábavný šport a poslednou dobou tiež veľmi obľúbený, zhruba skoro rovnako ako už spomínané behanie.

Bicykel a plávanie

Tieto dva športy vám nemusia priniesť extra valné výsledky na rozdiel od ostatných uvedených aktivít. Na bicykli aj pri plávaní je veľmi ťažké ustrážiť si správnu tepovú frekvenciu. Aby ste začali spaľovať, musíte zaplávať minimálne štyridsať bazénov. S jazdou na bicykli je to, to isté, respektíve veľmi podobné. Ak pôjdete veľmi pomaly, nebude ani tridsať kilometrov znamenať, že zaručene spaľujete a schudnete. Pri jazde na bicykli si sformujete lýtka, stehná, zadok, pri správnom dýchaní aj brucho a môžete spáliť až päťsto kalórií za hodinu.

Viete, ako vypočítať svoju správnu tepovú frekvenciu, aby vaše telo spaľovalo?

Maximálna tepová frekvencia pre ženy je 226 - váš vek, pre mužov sa používa koeficient, od ktorého sa odpočíta jeho vek 220, tzn. 220 - vek. Ak ste teda žena a je vám 36 rokov, tak vaša výsledná a požadovaná tepová frekvencia by mala byť 190 (226 - 36). Toto je optimálna hodnota vášho tepu, čiže tepová frekvencia pri športovaní, aby ste začali spaľovať a zhodili čo najviac prebytočných kalórií.

Stále máte ešte dosť času na to, aby ste začali a pomaly a postupne si našli svoj systém a rytmus, ako na sebe začať makať. Nemá zmysel nič odďaľovať a vyhovárať sa na nedostatok času. Môžete cvičiť aj doma a môžete zaradiť oveľa viac pohybu do vášho každodenného života. Nebudete napríklad jazdiť výťahom, ale budete chodiť pešo. Možností máte určite veľa. Nemáte po ceste z práce alebo do práce fitko? Čo sa tam zájsť pozrieť? Napríklad práve tam stretnete aj toho vysnívaného partnera alebo vysnívanú partnerku. Veľa fitness centier nájdete napríklad v Prešove, v Bratislave, v Košiciach ale tiež napríklad v Žiline.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: