Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Klišé nazývaný Valentín alebo prečo práve Valentín?

14.február 2018
Klišé nazývaný Valentín alebo prečo práve Valentín?

Sviatok svätého Valentína, kde sa vzal a prečo? Ktoré sú tie krajiny, kde sa neslávi? A naozaj sa jedná o "americký sviatok"?

Po celom svete sa medzi zamilovanými vymieňa cukrové, kvety a dary, a to všetko v mene svätého Valentína. Prečo ale práve na svätého Valentína? Na deň, ktorý je populárny v Spojených štátoch, Kanade, Austrálii, Británii, ale aj vo Francúzsku, Slovensku a všade možne po celom svete.

Prečo sa stal práve Valentín svätým a prečo je spájaný práve on s láskou a romantikou?

História je plná veľkých romantikov, románov a nadčasových milostných príbehov. Deň svätého Valentína, patrí k najznámejších sviatkom z histórie lásky. Z historických osobností je s láskou spájaný tiež napríklad Casanova, ktorého meno sa stalo synonymom pre romantiku, indický Shah Jahana, ktorý postavil jednu z najkrajších budov na svete, aby si uctil svoju ženu, alebo tiež množstvo ďalších a tiež moderných milovníkov. Na niektoré sa s vami pozrieme podrobnejšie.

Sv. Valentín

Legenda o sv. Valentínovi je zahalená tajomstvom. Milenci si v tento deň vyjadrujú svoju lásku darčekmy a originálnymi želaniami. Tento sviatok má údajne pôvod na rímskom festivale, ktorý sa konal v polovici februára. Údajne sa na festivale k príchodu jari konal aj obrad plodnosti, kde sa párovali muži a ženy na základe lotérie. Zároveň môže byť aj sviatok svätého Valentína pomenovaný podľa legendárneho Valentina, ktorý poslal list dcére žalárnika. Ďalšie legenda hovorí, že svätý Valentín vzdoroval cisárskym rozkazom a tajne oddával manželské páry. Z tohto dôvodu je práve tento sviatok spájaný s láskou.

Giacomo Casanova

Casanova je romantický obraz slobodného zvodcu. Po jeho smrti bola publikovaná jeho autobiografia pod názvom Giacoma Casanova, Histoire de ma vie, kde boli zaznamenané farbisté detaily, rovnako tak ako najrôznejšie nadsázky a mnoho jeho sexuálnych a romantických príbehov v Európe z 18. storočia. Narodil sa v Benátkach v roku 1725 rodičom hercov. Casanova bol vylúčený zo seminára za svoje škandalózne správanie a zahájil rozmanitú kariéru, vrátane jeho postu kardinála v Ríme alebo ako povolanie huslistu a ako kúzelník pri cestovaní po celom kontinente. V neskoršom veku si zmenil svoje meno na Chevalier de Seingalt, pod ktorým publikoval množstvo literárnych diel a to predovšetkým aj jeho autobiografii. Casanova nesutále hľadal potešenie vo vyznaní k ženám a tiež tvrdil, že ženský rozhovor je rovnako očarujúci ako ženské telo. Pracoval aj ako diplomat v Berlíne, Rusku a Poľsku a špiónom pre benátskej inkvizisty, posledné roky svojho života strávil Casanova v knižnici českého grófa. Zomrel v roku 1798.

Shah Jahana

Cisár Indie od roku 1628 do roku 1658, Shah Jahan sa dostal do dejín vďaka tomu, že zadal jednu z najúžasnejších historických budov a to Taj Mahal, na počesť svojej milovanej ženy. Potom, čo mu v roku 1631 zomrela, keď porodila 14. dieťa. Legenda hovorí, že s jej umierajúcimi a poslednými vzdychy, požiadala svojho manžela, aby sľúbil, že pre ňu postaví najkrajšie mauzóleum na svete. Šesť mesiacov po jej smrti hlboko trúchliaci cisár nariadil, aby stavba začala. Taj Mahal odráža rôzne farby svetla po celý deň, žiariaco ružové pri svitaní a perleťovo biele v mesačnom svetle. V samotnom strede tejto stavby, leží rakva obsahujúca pozostatky milovanej kráľovnej Šahy.

Vatsyayana

Autor Kamasutra bol učenec v celibáte, ktorý žil okolo 5. storočia nášho letopočtu v Indii. Zrejme to bol on, kto napísal najznámejšiu knihu o erotickej láske. O živote samotného autora - Vatsyayana je známe málo. A jej slávna kniha je v skutočnosti zbierkou poznámok o stovkách rokov starej duchovnej múdrosti odovzdávané starými mudrci. Hoci sa stala preslávená svojimi kapitolami o sexuálnej výučbe, kniha sa v skutočnosti zaoberá oveľa viac snahou o napĺňanie vzťahov a poskytovala plán pre dvorenie sa a manželstvo vo vyšších triedach v indickej spoločnosti. Kamasutra bola preložená do stoviek jazykov a získala milióny oddaných čitateľov a veľa publikovaných podôb po celom svete.

Richard Wagner

Richard Wagner, jeden z najuznávanejších skladateľov histórie, sa tiež dá zaradiť medzi osobnosti, ktoré sú spájané s láskou. Wagner pracoval na najromantickejšej opere, ktorá sa volá Tristan a Isolda. Bol tým inšpirovaný čiastočne kvôli jeho zmarenému nadšeniu a láske pre Mathilde Wesendonckovou, manželku bohatého obchodníka s hodvábom a patróna Wagnerových. Počas práce v opere sa Wagner nešťastne oženil s Cosima von Bulowovou, dcérou slávneho klaviristu a skladateľa Franza Liszta a manželky Hansa von Bülow. Neskôr sa stali milenci a ich vzťah bol v hudobnom svete otvoreným tajomstvom už niekoľko rokov. Wagnerova manželka zomrela v roku 1866, ale Cosima bola stále vydatou matkou dvoch detí s manželom von Bülow, ktory vedel o ich vzťahu a veľmi si vážil Wagnerovej hudby. Po dvoch narodených dcérach Cosima konečne opustila svojho manžela a vydala sa za Wagnera a usadili sa v idylickej vile vo Švajčiarsku blízkosti Lucernu. K jej narodeninám Wagner zorganizoval orchester, aby zahral symfóniu, ktorú pre ňu on sám napísal. Toto gesto bolo silným symbolom sily lásky a manželstva Wagnera a jeho ženy, ktoré trvalo až do smrti skladateľa v roku 1883.

Klišé nazývaný Valentín

Vo svete sa sviatok sv. Valentína oslavuje rôzne

Nie vo všetkých krajinách sa tento sviatok oslavuje formou ruží, srdiečok a čokolády.

Dánsko

V tejto krajine si ľudia posielajú básničky a nie vždy je pravidlom, aby boli len romantické. Najdôležitejšie na celom tomto zvyku je, že všetko vymýšľajú sami a snažia sa vyhýbať všetkým prianičkam, ktoré sú vytlačené a pre všetkých rovnaká.

Saudská Arábia

V Saudskej Arábii je tento sviatok zakázaný a dôvodom toho je, že vzťahy medzi mužom a ženou pred svadbou, tu nie sú tolerované.

Rakúsko

Aj v Rakúsku je tento sviatok veľmi obľúbený, ulice sú údajne plné zamilovaných výkladov, ale aj hudby a ľudí.

Čína

Moderní muži v Číne kupujú svojim ženám, milenkám a partnerkám ruže. Veľmi veľkú úlohu hrá počet, ale aj farba. Ak je ruží sto osem znamená to vraj, že muž žiada obdarovanu o ruku.

Filipíny

Na Filipínach je tento deň veľmi obľúbený a vyhľadávaný predovšetkým novomanželov. V tento deň sa všade konajú hromadné svadby, pretože veria že im to prinesie viac šťastia a zároveň vraj v tento deň pomáha nastávajúcim novomanželom vláda.

Rusko

Tu je tento sviatok na ústupe, a preto sa v niektorých mestách môžete stretnúť s tým, že v tento deň budú lacnejšie vstupenky do kín, divadiel, ale aj múzeí.

Či už je pre vás sviatok svätého Valentína klišé alebo nie je, kvetinou ani bonboniéru nikoho neurazíte. Je len otázkou, či by sa mala láska dvoch ľudí oslavovať iba jeden deň v roku a ako všetci po skoro celom svete alebo či by sme si mali svoju lásku pripomínať oveľa častejšie, aby nám nezanikla. A kto tú svoju lásku ešte nenašiel, môže na ňu naraziť veľmi rýchlo a jednoducho, a to aj vďaka vedeckému dotazníka.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: