Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kamkoľvek jedine na bicykli

14.august 2014
Kamkoľvek jedine na bicykli

Bicykel skrýva mnoho výhod. Môžu z nás byť profesionálny športový cyklisti, amatérski pretekári, rekreačný cyklisti alebo bicykel pre nás môže byť dopravný prostriedok. Či už sa rozhodneme pre čokoľvek, rozhodne si užijeme príjemný pocit z jazdy.

Jazda na bicykli je skvelá relaxácia, človek si prečistí hlavu a pretiahne telo. Len sa veziete, šliapete a kocháte sa okolím. Aj keď pohľad na svet je najkrajší z chrbta koňa, treba podotknúť, že veľmi pekný je aj rozhľad z bicykla. Stačí krátka vychádzka a človek sa cíti ako vymenený.

Aký si kúpiť bicykel?

Vybrať si správný bicykel vyžaduje skúseného poradcu, pretože je potrebné skĺbiť vaše požiadavky, okolité podmienky pre jazdu s vlastnosťami bicykla. Ak žiaden bicykel nemáme a stojíme na začiatku svojej cyklistickej kariéry, postačí nám starší a lacnejší bicykel. Mali by sme si najprv overiť, či nás jazdenie na bicykli naozaj baví. Vyhneme sa tak výčitkám svedomia za vyhodených tisíc štyristo eur, ktoré nám stoja v pivnici. Ďalej by sme si mali ujasniť, ako hodláme bicykel využívať. Na cesty do terénu zvolíme iný bicykel ako na jazdu po ceste alebo v meste.

Druhov bicyklov existuje obrovské množstvo. Jazdné vlastnosti sa líšia nielen podľa typu bicykla, ale záleží aj na značke. "Ak si chce niekto zaobstarať kvalitný bicykel, na ktorom sa mu bude dobre jazdiť, nemal by nakupovať na internete alebo v supermarkete. Nech si ľudia poobzerajú tovar v špecializovaných cyklopredajňách, kde si budú môcť bicykel vyskúšať a poradiť sa s odborníkom, "radí Dominik z cyklopredajne v Bratislave a poznamenáva, že rovnaké je to aj s výberom helmy. Jej nosenie a kvalitu by nemali podceňovať ani "sviatočný cyklisti". Tí sú práve najviac ohrození, pretože nemajú sústavný cyklistický tréning a len tak občas "na to sadnú".

Bycikel ako dopravný prostriedok

bicykel

Cyklisti v obleku, cyklistky na desať centimetrových podpätkoch, aj takto ľudia jazdia vybavení. V západných krajinách a štátoch severnej Európy je bicykel hojne používaný ako dopravný prostriedok. Má mnoho výhod, ľahko sa s ním dostanete kamkoľvek, precvičíte telo, cesta je rýchlejšia ako pešo, najazdíte viac ako by ste prešli a hlavne sa vás netýkajú dopravné zápchy. Jazda na bicykli v meste má len výhody. Vhodná je aj pre jazdu vo dvoch. Polovičku môžete zviesť na ráme alebo vzadu na nosiči.

Najslávnejšou cyklistickou krajinou je Holandsko, všetci poznajú obrázky z Amsterdamu, kde sú všetky zábradlia, lampy a dopravné značky využité k uviazaniu bicykla. Každý Holanďan vlastní minimálne tri bicykle. "Ja sám mám päť bicyklov a nepríde mi to divné. Naopak je to veľmi praktické, keď za mnou príde viac kamarátov alebo rodina na návštevu, môžeme všetci ísť spolu na pivo, "hovorí s úsmevom Marcel žijúci vo Zwolle.

A čo keď prší? Všetky bicykle mestské bicykle sú vybavené blatníkmi, a tak scénka z filmu Obecná škola sa nekoná. Ak je naozaj veľký lejak, uvidíte všetkých s dáždnikom. Pláštenku nosia len turisti, obyvatelia Holandska vytiahnu vetru vzdorný dáždnik a nenechajú sa dažďom prekvapiť ani zastaviť. Jazdenie na bicykli v Holandsku má skrátka štýl a nádych medzivojnových rokov. "Veľmi sa mi tam páčilo, v Holandsku som začala jazdiť na bicykli asi po desiatich rokoch a bolo to úžasné. Stačili mi štyri dni a zvládla som aj jazdu s dáždnikom, "rozpráva Pavlína, kamarátka Marcela.

V Slovenskej republike sa zatiaľ podmienky pre mestské jazdenie na bicykli vytvárajú. Hľadajú sa priestory pre cyklotrasy a obľúbenou zábavou sa stali veľké organizované cyklojazdy napr. v Žiline.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: