Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jeseň nemusí byť na draka

20.október 2022
Jeseň nemusí byť na draka

Púšťanie draka nie je zábava len pre deti. Existuje nepreberné množstvo drakov, kitov, ktorích ovládanie je pomerne náročné a vyžaduje cvik. Ak vezmete dievča na rande a budete púšťať šarkany, nemusíte sa obávať, že by ste pôsobili infantilne.

Lietajúci draci môžu byť koníčkom pre dospelých, hoci na prvý pohľad vyzerajú ako aktivita pre deti. Postaviť papierového draka, aby lietal, vyžaduje zručnosť a najmä odhad aerodynamických vlastností výtvoru. Hoci výsledkom býva obdivuhodné majstrovské umelecké dielo, nie vždy plní svoju funkčnosť, preto je dobré zájsť si do obchodu s drakmi. Jeden špecializovaný a pomerne známy obchod nájdeme v Brne v Českej republike. Jeho majiteľ, Milan Jahoda, sa dokonca zúčastnil drakiády pri pamätníku Georgea Washingtona, kam bol pozvaný americkou ambasádou.

Drak vyletel do sveta z Číny

dragon_china

Prvé púšťanie drakov nemožno s presnosťou odhadnúť, niektoré zdroje uvádzajú štyri tisícky rokov pred naším letopočtom iné o dvetisíc rokov menej. Isté však je, že prvý draci lietali v Číne. Tu už však nepanuje presná zhoda v tom, prečo si ich ľudia vtedy púšťali. Jedni tvrdia, že roľníci chceli priniesť úrodu a púšťali šarkany na jar, iní píšu, že draci lietali nad políčkami ako poďakovanie. Nech už bol dôvod akýkoľvek, jednalo sa o rituál a nie detskú zábavu. Drak v čínskej mytológii symbolizuje silu, odvahu a múdrosť. Vládne dažďu, prameňom i plodnosti, preto súvisí s úrodou.

Z Číny sa púšťanie draka rozšírilo do Japonska, Indie, Oceánie a ďalej do Európy, tu už nebol využívaný len k rituálnym účelom, ale stal sa aj vybavením armády, pomáhal meteorológom viac porozumieť počasiu a veľmi sa ním preslávil Benjamin Franklin, keď skúmal búrkové mraky . V 19. storočí bol dokonca vyrobený drak, ktorý vyniesol do oblakov ľudskú posádku. Touto raritou sa preslávil Samuel Franklin Cody.

Kedy je doba na draka?

doba_na_draka

U nás sa púšťanie drakov rozšírilo až v devätnástom storočí v súvislosti s priemyselnou výrobou papiera. Neodmysliteľne patrí k jeseni, ale nemali by sme v tom hľadať žiadny skrytý význam, išlo o zábavu pre deti. Tie mali na jeseň, keď už bolo po žatve konečne čas užiť si trochu hier a radovánok.

"My dnes už nie sme obmedzovaní okolitými podmienkami ako naši predkovia. Dokonca by som povedal, že oveľa lepšie podmienky pre púšťanie draka sú na jar ako v jesenných mesiacoch, "hovorí Alex, predavač v obchode s potrebami pre powerkiting. Podľa jeho slov si draka môžeme púšťať kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie, stačí len priaznivý vietor. Ideálne je ak fúka konštantne, ak je vietor nárazový, drak sa môže stať neovládateľným.

Druhy drakov

drakov

Typy rozlišujeme podľa ich letových vlastností a tvarov. Základným je plochý drak, ktorého poznáme všetci. Rozoznávame niekoľko tvarov: diamant, lístoček a hviezda. Ďalej existujú akrobatické šarkany, ktoré majú väčšinou podobu šípky (alebo rogala). Ďalej existujú krabicové draky a veľmi populárnym sa stal paraglidingový drak, nazývaný tiež pre svoju funkčnosť prívlastkom ťažný.

Z každého typu si môžete kúpiť nepreberné množstvo druhov alebo si skúsiť z papiera či umelého hodvábu a tyčiek vyrobiť vlastného draka. Môžete s partnerom kreatívne využiť daždivého počasia, aby ste si až bude slnečno a dostatočne veterno užili zábavu vonku.

paf

Zdieľajte tento článok na: