Žiarlivosť do vzťahu vnáša problémy. Je vo vzťahu nepríjemná a dokáže skomplikovať život. Zdravá trocha je ešte v poriadku, ale čo keď sa to zmení v úplne peklo spôsobené chorobnou žiarlivosťou?
Extrémna žiarlivosť vo vzťahoch alebo keď žiarlite, obávate sa, že by ste mohli stratiť milovanú osobu. Žiarlivosť a závislosť so závisťou sú bolestivé emócie, ktoré sa môžu ťažko rozlíšiť. Keď žiarlite, obávate sa, že stratíte náklonnosť niekoho milovaného. Žiarlivosť v umiernenosti môže byť normálna. Ukazuje, že nám záleží na druhej osobe, či už je to manžel alebo partner. Morbídna žiarlivosť je patologický problém. Je to až iracionálna emócia, ktorá signalizuje psychopatologické poruchu. Tzv. morbídna žiarlivosť je signalizovaná iracionálnymi myšlienkami sústredenými okolo sexuálnej nevery s milencom alebo exmilencom, spolu s neprijateľným až dokonca extrémnym správaním, ktoré nie je bežné. Prekvapivo sa vyskytuje častejšie u starších jedincov a u mužov. Priemerný vek najväčších žiarlivcov je zhruba okolo tridsiatich ôsmich rokov. Morbídna žiarlivosť je iba symptóm a rozhodne to nie je diagnóza.
Hormónom lásky je nazývaný oxytocín. Novšie štúdie ukazujú, že účinky tohto hormónu sú závislé na určitom kontexte, aby všetko fungovalo tak, ako má. Určitý chemický stav mozgu vyvoláva lásku alebo zúrivosť v závislosti na tom, ako vnímame našu spoločenskú situáciu. Nemožno len spoliehať na hormóny a to, až to zafunguje. Láska vo vašom vzťahu musí byť a človek, ktorý vás bude naozaj milovať, bude tiež žiarliť. Problémom bude, ak sa to zo zdravej žiarlivosti presunie do tej chorobnej, ktorá pre vás môže byť naozaj veľmi nebezpečná.
Žiarlivosť je spoločenská konvencie rovnako ako monogamia. Spoločnosť očakáva, že budete žiarliť a že prijmete spoločensky definované normy. Žiarlivosť sa živí spoločensky vytvoreným strachom, strachom z finančných ťažkostí, spoločenskými stigmami a zlým prístupom k sexu alebo intimite.
Mnoho najrôznejších štúdií ukázalo, že intímne podvádzanie vyvoláva žiarlivosť u mužov, zatiaľ čo emočné podvádzanie vyvoláva žiarlivosť u žien. Významná podskupina mužov reaguje s extrémnou žiarlivosťou, ak počuje o hlbokej intimite medzi milencom, spolupracovníkom alebo bývalým milencom a iným mužom.
Ublížiť partnerke či partnerovi je schopný za určitých podmienok takmer ktokoľvek, bohužiaľ to neplatí len pre narušené osobnosti. Veľmi záleží na tom, čo sa vo vašom intímnom vzťahu deje a ako sa k sebe správate, ako spolu komunikujete a ako váš vzťah funguje. Tragicky končiace vzťahy, sú väčšinou tie, kde je jeden ten dobrý a druhý ten zlý. Ten zlý bude svoju budúcu obeť dlho provokovať a ponižovať, až sa nakoniec stane tá najhoršia možná katastrofa. Zo žiarlivosti dokážu vraždiť muži rovnako tak ako ženy. V afekte je človek schopný urobiť veľmi veľa zlého.
Mali by ste si dať pozor na zbytočnú provokáciu. A ešte než sa rozhodnete k nejakému radikálnemu kroku, pozorujte najprv nejakú dobu partnera, aby ste videli, ako sa správa v určitých situáciách a to najlepšie v tých krízových. Neprovokujte pod vplyvom alkoholu. A dajte si pozor na to, ako bude prijímať kritiku a odmietnutie. Problém sa môže objaviť, ak sa objaví nejaký potencionálny sok. Tak sa presvedčíte, ako naozaj reaguje a čoho je partner schopný. Na začiatku každého vzťahu sú obaja dvaja zamilovaní, obaja sa snažia a svoje chyby si ospravedlňujú. Láska nasadzuje ružové okuliare. A preto si nemusíte hneď na samotnom začiatku všimnúť prípadného nebezpečenstva. Vedľa násilníka môžete mať vedľa seba aj žiarlivca alebo nejakého inak úchylného partnera.
A je ich oveľa a oveľa viac, vo všetkých kútov sveta.
Ak máte vedľa seba partnera, ktorý je klamár a človek, ktorý nemá problém si vymýšľať, budete to mať veľmi ťažké. On sám vám totiž len tak neuverí, že vy hovoríte pravdu.
Komunikujte so sebou vždy, keď potrebujete. Nečakajte na vhodný okamih, nečakajte na vhodnú príležitosť. Môže sa totiž stať, že tá len tak nenastane. Dajte si len pozor na okolie a vhodnosť tém. Ten človek, ktorý bude chorobný žiarlivec, bude o nevhodných témach hovoriť neustále a kdekoľvek. Výnimkou nie sú ani urážky a nevhodné peperné slová.
Dajte si pozor na správanie, ktoré bude raz medové a raz bude pekne štípať. Nezdravý žiarlivec na vás bude v jednej chvíli nadávať a za pár minút vám bude hovoriť, akí ste anjeli a skvelí partneri.
V niektorých situáciách je žiarlivosť bežná a niekedy je dokonca vítaná. Vzťah, ktorý bude úplne bez emócií, začne byť po čase nudný.
Prepadnú vás také stavy, kedy chcete robiť žiarlivé scény? Tak sa radšej zoberte a choďte sa prejsť alebo za nejakým známym na kávu. Zabavte sa akokoľvek, aby ste nemali tú potrebu robiť niekomu obrovské žiarlivé scény.
Spomaľte vo vašom vzťahu. Spomaľte vo svojom stave závislosti na svojom partnerovi.
Skúste si pohovoriť o tom, ako obaja svoj vzťah do budúcna vidíte. Aké máte predstavy a ako nevhodná je chorobná žiarlivosť vo vašom vzťahu.
Prehnaná žiarlivosť lásku pomaly a isto ničí a zabíja. Žiarlivosť nevere nezabráni, skôr ju vyprovokuje. Takže pozor na vaše správanie. Ak budete na svojho partnera neustále útočiť s tým, že niekoho má, naozaj sa to raz stane a on alebo ona budú niekoho mať. Sami si to privoláte. Nemyslite vo vzťahu hneď čierno-bielo. Nebezpečná je taká žiarlivosť, ktorá sa dokáže premeniť až do domáceho násilia. Fyzicky či psychicky vám bude ubližovať, bude vás držať doma a nedovolí vám stýkať sa s rodinou a priateľmi. Na takto nebezpečnú žiarlivosť budete potom už potrebovať pomoc aj niekoho ďalšieho a skúsenejšieho. Ak sa teda bojíte, na koho narazíte, zoznámte sa pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníku.
[kač]