Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Frisbee: zábava do parku aj profesionálny šport

5.september 2014
Frisbee: zábava do parku aj profesionálny šport

Deti majú za sebou už prvé školské dni, jeseň sa začína hlásiť o slovo a je čas nájsť si zábavnú aktivitu pre voľný čas. Ak neviete akého koníčka zvoliť pre seba, prípadne svojich potomkov, mali by ste si spomenúť na pomerne jednoduchú zábavu, ako je hádzanie lietajúcim tanierom.

Babie leto si môžete užiť vonku v parku a oživiť si ho hádzaním si frisbee. Veľa toho nepotrebujete pár priateľov, lietajúci tanier a o zábavu je postarané. Navyše vďaka hre máte šancu zoznámiť sa s novými ľuďmi, vždy sa nájde náhodný okoloidúci, ktorý sa rád pridá. V podstate by sa dalo povedať, že frisbee spojuje svet. Pokiaľ ide o hádzanie si len tak pre relax, ľudia väčšinou stoja v kruhu a posielajú si lietajúci tanier náhodne medzi sebou.

„Mám rada frisbee, hoci mi hádzanie nejde tak dobre ako mojim priateľom, vždy sa spolu veľa nasmejeme, "rozpráva Katarína (31 rokov) a dopĺňa, že je rada vonku na čerstvom vzduchu a nebaví ju povaľovanie sa na deke. "Musím vyvíjať nejakú aktivitu, inak som nepokojná a znudená," vysvetľuje Katarína a jej kamarát Viktor len súhlasne prikyvuje, "Prečo sedieť, keď s lietajúcim tanierom si krásne počasie vychutnáme oveľa viac!“

frisbee2

Armáda a pekárstvo 

Pôvod frisbee je nejednoznačný. Za prvé lietajúce taniere sú považované disky na starovekých olympijských hrách v staroveku a naostrené štíty, ktoré hádzali po svojich protivníkoch starí Rimania v bitke u Zarmy. O využití lietajúceho taniera pre vojenské účely uvažovala aj armáda USA pre svoje námorníctvo. V roku 1968 začala experimentovať s lietajúcim tanierom, ten by bol vrhaný automatickým robotom. Cieľom výskumu bolo presné hádzanie svetlíc, ktoré dovtedy dopadali zvoľna vďaka malému padáku, ale väčšinou nie tam kam mali. Vojenské pokusy úplne zlyhali, pretože frisbee neunieslo svetlicu a ciele úplne míňalo.

Možno predpokladať, že etymologický pôvod slova frisbee pochádza z Frisbie Pie Company of Bridgeport, Connecticut, čo bola pekáreň, ktorá predávala koláče v osobitných okrúhlych obaloch, ktoré po sebe hádzali študenti. Nápadu sa chytil Walter Frederick Morrison, ktorý v 40. Rokoch začal s výrobou okrúhlych lietajúcich tanierov a v roku 1965 prišlo na svet prvé Frisbee. Dnes už si môžeme kúpiť aj frispee pre psov alebo napríklad svietiace frisbee, fantázii sa skrátka medze nekladú.

Ako hádžu profesionáli

frisbee3

Z hádzania si lietajúcim tanierom sa vyvinula náročná športová disciplína, v ktorej hráči využijú takmer všetky zručnosti, ktoré sa naučili už na základnej škole. Jedná sa o frisbee ultimate, v ktorom proti sebe hrajú dva sedemčlenné tímy na ihrisku o veľkosti užšieho futbalového ihriska. Cieľom je hodiť tanier do súperovej koncovej zóny. Je to fyzicky veľmi obtiažna aktivita. V Slovenskej republike sa objavila v polovici deväťdesiatych rokov.

Ďalším druhom je discgolf, už z názvu je zrejmé, že zmyslom hry je trafiť sa do koša, podobne ako v golfe sa hráči triafajú do jamky. Aj tu je nutné zvládnuť a poradiť si s rôznymi prekážkami alebo veľkou vzdialenosťou. Každé ihrisko je iné a ani jedno zasiahnutie cieľa neuľahčuje.

[paf]

Zdroje:    http://www.fsps.muni.cz/impact/netradicni-hry/netradicni-sportovni-hry-brankoveho-typu/ultimate-frisbee/
               http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,942608,00.html

Zdieľajte tento článok na: