Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Fóbia nového tisícročia: sociálna fóbia

27.marec 2015
Fóbia nového tisícročia: sociálna fóbia

Výrazní introverti, ľudia, o ktorých mnohokrát ani nevieme a stretávame ich dnes a denne na ulici, chodia s nami do práce, možno patria aj k našim blízkym priateľom. Nemusíme ani tušiť, že nás obklopujú jedinci, ktorí trpia nevysvetliteľnou úzkosťou z ľudí. Bojujú so strachom z väčších skupín, z kontaktu s cudzími ľuďmi a desí ich samotná návšteva kaderníckeho salónu. Psychológovia len nedávno popísali sociálnu fóbiu, ktorá patrí medzi "poruchy" nového tisícročia.

Sociálna fóbia nie je žiadnou novinkou, nemusíme ani zachádzať ďaleko do histórie, aby sme našli pomenovanie pre strach z medziľudského kontaktu. Je až neuveriteľné, že vo svete rozvinutých komunikačných technológií, online sociálnych sietí, kde jedinec stráca šancu byť úplne prirodzene sám, sú ľudia sužovaní iracionálnym strachom z ľudí. Možno práve tieto online komunikačné kanály nás zbavujú nutnosti osobného kontaktu a naopak napomáhajú k rozvoju sociálnej fóbie? Veď vďaka internetu v podstate nemusíme vystrčiť nos na ulicu, dáme si home office a môžeme obmedziť okruh ľudí, s ktorými sa dostaneme do styku na donáškovú službu.

Ako spoznať fóbiu?

Sociálnu aj inú fóbiu poznáme podľa silného pocitu strachu, nezvládateľnej úzkosti, potenia, návalu horúčavy alebo naopak návalu zimy, sčervenaním alebo úplným zblednutím. V knihe Sociálna fóbia a jej liečba autori na čele s Jánem Praškem popisujú základné znaky následovne:

• "strach zo skúmavých pohľadov iných osôb v sociálnych situáciách
• výrazný a pretrvávajúci strach zo situácií, v ktorých sa môžu objaviť rozpaky alebo poníženie
• vyhýbanie sa obávaným situáciám
• strach, ktorý je ochromujúci a vyvoláva výrazný distres“

Ľudia trpiaci sociálnou fóbiou majú problémy s telefonovaním aj predstavovaním. Desí ich stretnutie s väčšou skupinou neznámych ľudí. Táto porucha u niektorých pacientov môže trvať len prechodné obdobie, počas života postihne až 15% populácie a 2% sa s ňou stretáva celý život. Najviac náchylní k tejto "chorobe" sú tínedžeri od 13 do 20 rokov. (Niekedy až do 23).

Prejavy fóbie podľa vyššie uvedenej publikácie:

• strach byť stredobodom pozornosti • strach hovoriť pred autoritou, pred skupinou, na večierku • strach jesť pred ľuďmi • strach povedať nie alebo požiadať o to, čo potrebujeme a máme na to právo • strach z použitia verejných toaliet •strach, že sa druhí na nás pozerajú • strach, že sa znemožníme •strach, že sa budeme neprirodzene správať • strach písať na verejnosti (podpísať sa na pošte, vypĺňať formuláre) • strach telefonovať •strach nadviazať konverzáciu a udržiavať ju • vyhýbanie sa sociálnym situáciám • nepríjemné telesné príznaky pri expozícii (červenanie, tras, zovreté hrdlo, pocity na zvracanie, búšenie srdca, potenie, ťažkosti s dýchaním, nutkanie na močenie alebo stolici atď.)

Strach_z_kontaktu

Korene sociálnej fóbie

Prapôvod tejto poruchy by sme museli hľadať až v praveku, kedy neprijatie vlastným kmeňom znamenalo istú záhubu, pretože zahanbovanie a výsmech bol určený nepriateľom. Jedinec odsunutý na okraj spoločenstiev, sa de facto stal nepriateľom, ale zostal protivníkom i tým prechádzajúcim. Z tohto dôvodu strach prameniaci zo sociálnej fóbie je natoľko silný a úzkosť môže byť až paralyzujúca, je to vo svojom základe strach o život.

Príčiny sociálnej fóbie

Vznik úzkosti môže byť u každého iný, nezáleží na pohlaví, veku alebo IQ. Sociálne fóbie sa objavujú z rôznych príčin. Pôvodom môže byť zlý prenos neurotransmitorov, ako sú serotonín, dopamín a noradrenalín. Korene môžu tkvieť aj v naučených vzorcoch správania, ktoré jednotlivci okukali u rodičov. Ďalšia príčina sa môže skrývať v nejakom traumatickom zážitku, ktorý si v sebe podvedome nosíme.

Ako sa brániť sociálnej fóbii

Riešení sa ponúka hneď niekoľko, nie je nutné sa ihneď obrátiť na medikamenty. Ak je sociálna fóbia ľahká a nie je ešte úplne paralyzujúca, stačia odborné konzultácie. Terapeut naučí jedinca so strachom pracovať a zbaviť sa úzkosti. Ľudia si vytvárajú nové rámcovanie automatických negatívnych myšlienok, ktoré môžu zhatiť celú spoločenskú situáciu. Ďalším spôsobom je napríklad krátka relaxácia, ktorá uvoľní psychiku a pomôže navrátiť do normálu. Techník je veľa a pomôcť môže nielen psychológ, ale na začiatok môže postačiť aj kniha Sociálna fóbia a jej liečba, ktorá je voľne dostupná na internete.

V ďalšom dieli seriálu Fóbia nového tisícročia sa dočítate o vzťahovej fóbii, ako je ťažké s ňou žiť a o čo ťažšie je stať sa partnerom takého človeka.

[paf]

Zdroj: Praško Ján a kol. Sociální fobie a její léčba, dostupné na: https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Brozury/Socialni_fobie_a_jeji_lecba.pdf, 18.3.2015.

Zdieľajte tento článok na: