Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Extrémne športy

28.august 2017
Extrémne športy

Extrémne športové aktivity sú najpozoruhodnejším príkladom činov, ktoré sú proti našim prirodzeným ľudským inštinktom, ktoré sú určené na to, aby nás chránili pred nebezpečenstvami. Tak prečo prevádzkujeme tieto aktivity? A aké sú extrémy športu?

Extrémní športovci radi tlačia hranice a riskujú svoj život, aby si užili zábavu. Čo je normálne a životný štýl pre nich, nie je pre nás normálne. Bizarné, že? Takíto športovci sa určite budú nazývať hlupákmi, väčšina ľudí ich za nich považuje. V skutočnosti pravda leží inde. Nie sú blázni, ale skôr závislí.

Chemická reakcia v tele je ich droga

Dopamín je najdôležitejší nervový signál, ktorý je spojený so skúsenosťami s liekmi a jeho účinok je žiaduci a návykový. Extrémne zážitky sa nelíšia a ľudia sa môžu cítiť závislí od týchto skúseností. V mozgu sa nerozlišuje miera bezpečnosti činností, ktoré vykonávate, či už ide o bungee jumping alebo napríklad o zamilovanosť. Dôležité je, či činnosť vedie k uvoľňovaniu látok v mozgu.

Často negatívne názory o extrémnych športovcoch potrebujú nejaké objasnenie. Účastníci sú dobre vyškolení na zníženie rizika aktivity. Dalo by sa predpokladať, že nebezpečenstvo samo o sebe športovca nemotivuje, ale namiesto toho to môže byť práve závislosť na biochemickú reakciu v mozgu, ktorá vedie k stavu radosti a pohody. Preto by sa títo športovci mohli považovať skôr za závislých na prírodných "drogách".

Keď sa účastníci extrémnych športov prestávajú zapájať do týchto činností, mozog prestáva vyrábať látky, ktoré im dávajú dobrý pocit. Konečným cieľom a motiváciou aktivít je byť "prirodzene sjetý", čo je vyvolané uvoľňovaním dopamínu, zatiaľ čo príslušné riziká sa môžu považovať za negatívne vedľajšie účinky. Pozitívne fyzické účinky a túžba po nich je taká silná, že prevažujú nad rizikom vážneho zranenia alebo smrti.

Najextrémnejšie športy

Extrémne športy, ktoré určite rozprúdia vašu krv v žilách, sú mraky. Čím sú nebezpečnejšie, tým lepšie. Niektoré z nich si teraz uvedieme.

Creeking (zjazdenie vodopádu na kajaku)

Ide o vodný šport, konkrétne zjazdenie  divokej vody na kajaku. V 80. rokoch minulého storočia, kedy sa robili trvanlivejšie kajaky, sa extrémne lode rozhodli využiť svoju jazdu na to, aby sa vrhli dole z vysokého vodopádu. Nával adrenalínu sa po vrhnutí dole zvyšuje dvojnásobne. Samotným vrhnutím za týmto adrenalínovým zážitkom a myšlienkou, že vodáci narazia do rozoklaných skal alebo budú vcucnutý pod vodu.

BASE jumping

BASE jumping je najnebezpečnejší rekreačný šport na svete s jednou zaznamenanou smrťou za každých 2317 skokov. Skoky skokom z rôznych konštrukcií BASE - budovy, anténa, oblúk alebo most a pozemky alebo útesy. Padáky sú potom nasadené na bezpečné pristátie. Je to niečo podobné ako parašutizmus, ale budete mať oveľa menej času na to, aby ste reagovali, ak padák nefunguje. Ak padák zlyhá, smrť je takmer istá.

Surfovanie na veľkých vlnách

Surfári majú radi najvyššie vlny, z ktorých niektoré sú tak vysoké ako mrakodrapy. Problémom je, ako sa dostať na takéto vlny v čase, keď sa pohybujú tak rýchlo, takže je ťažká sa na nich vrhnúť. Vďaka vynálezu Jet Ski však problém vyzerá, že bol vyriešený. Samozrejme akonáhle sa dostanete na vrchol vlny, budete pravdepodobne čeliť ďalšiemu problému, kedy v prípade vyhodenie alebo pádu narazíte do ostrých útesov alebo prípadnému utopeniu, ak dôjde k prekrytiu vodou.

Surfovanie na veľkých vlnách

Lezenie bez lana

Horolezectvo je veľmi náročný šport sám o sebe. Skúste si však predstaviť odstránenie všetkých bezpečnostných lán, postrojov a ďalšieho vybavenia, ktoré vám pomôžu,že sa pošmyknete. Už len ta predstava je strašná, nie? Bez horolezeckého vybavenia takéto lezenie nebude skrátené. Musíte byť schopní podporiť celú svoju váhu iba pomocou špičiek prstov tak na rukách, tak na nohách a zároveň si udržať intenzívnu koncentráciu, aby nedošlo k pádu. Jedna malá chyba a skončilo.

Lietanie špeciálnym oblekom

Predstavte si, že letíte z vysokej budovy ako superhrdina. V tomto športe nosíme špeciálny oblek, ktorého rukávy pripomínajú krídla a nohavice sú aerodynamicky prispôsobené. Keď ľudia plávajú na zem, ľudia majú dojem, že lietajú. Tieto obleky majú odhadovaný pomer plachtenia 2,5 metra na meter zostupu. Tento nebezpečný šport nemôže hocikto robiť. Iba tí, ktorí majú najmenej 200 zoskokov s padákom, to môžu vyskúšať. Bez skúseností s parašutizmom, bohužiaľ, nebudete môcť.

Lezenie na ľade

Tí, ktorí žijú v oblastiach, kde je zima skutočne krutá, môžu vyskúšať ľadovcové lezenie. Jedná sa o šplhanie na vertikálnom ľade, ako sú mrazené vodopády a ľadové útesy. Stará metóda, ktorá sa pre tento šport používa, je krokové rezanie, pri ktorej počas lezenia odštipneme kúsky ľadu pre vlastné oporu nôh. Na začiatku 20. storočia Briti vynašli nástroj, ktorý umožňoval upevnenie ozubených drápov na lezecké topánky. Toto je odteraz základom všetkého vývoja v tomto športe. Cieľom je samozrejme skrátiť lezenie a minimalizovať šancu na znecitlivenie kôli chladu.

Surfovanie na sopke

Tento šport je výstup na sopku a následne zjazd dole. Dosky sú vystužené oceľovými, kovovými alebo formickými konštrukciami. Môžete sedieť na tanieri, keď idete dole, akoby ste v zime vychádzali na saniach alebo v boboch, aj keď veteráni tohto športu môžu stáť vzpriamene a udržiavať rovnováhu. Znie to jednoducho, kým nedosiahnete ostré vulkanické kamene. Napriek tomu, že ak je sopka, ktorú si vyberiete, aktívna, môže kedykoľvek explodovať, čím sa zvyšuje nielen adrenalín v krvi, ale aj riziko ohrozenia života.

Jaskynné potápanie

Slávny Jacques Costeau je priekopníkom tohto športu. Tento typ potápania sa vykonáva v podvodných jaskyniach. Považuje sa za tretí najnebezpečnejší extrémny šport. Ak zariadenie zlyhá, jaskyňa v podstate bráni rýchlemu vzniku. Prúdy v podvodných jaskyniach sú tiež notoricky nepredvídateľné. Viditeľnosť je tiež problémom, pretože akýkoľvek zlý pohyb spôsobuje sedimenty a rozostrenie očí športovcov.

Highlining (vysoká nadmorská výška)

Takmer všetci sme v cirkuse videli podobný akt. Nejaký klaun prejde po vysokom a pevne napnutom lane, používa vyvažovacie tyč a pod ním sa nachádza sieť, ktorá ho v prípade pádu zachytí. Pri highliningu je lano tiež umiestnené vysoko vo vzduchu, ale tu všetka podobnosť končí, pretože u tohto extrémneho športu neexistuje žiadna vyvažovacie tyč, žiadna sieť, ktorá by vás chytila v prípade pádu, a lano nie je stabilizované a napnuté. Chôdza na voľnom lane je oveľa zložitejšia ako stabilné, pevné lano. Ak to skombinujete s myšlienkou absencie záchrannej siete, úroveň nebezpečenstva sa určite zvýši.

Snowkiting

Akoby lyžovanie a snowboarding neboli dostatočne vzrušujúce, niektorí extrémne športovci vynašli snowkiting, pri ktorom okrem lyží alebo snowboardu, je vyžadované použitie ťažného draka a postroje na vytiahnutie športovcov cez sneh do vzduchu. Je ideálny na precvičovanie tohto športu na širokom otvorenom priestranstve alebo na mrazených jazerách, ale sú tu aj športovci, ktorí jazdia dole po zasnežených horách.

Ak máte záujem aj o prebúdzanie krvi vo vašich žilách, vyskúšajte to spôsobom, ktorý neohrozí váš život. Pozrite sa na zoznamku a zamilujte sa!

[rox]

Zdieľajte tento článok na: