Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dilema letnej dovolenky

6.júl 2022
Dilema letnej dovolenky

Výber dovolenky je pomerne komplikovanou záležitosťou pre samotného jedinca, ešte zložitejšie to má pár s rozličnými predstavami a vôbec najproblematickejšie je vybrať cestu pre rodinu s rozdielne starými deťmi.

Zatiaľ čo za minulého režimu boli vyhliadky cestovania veľmi obmedzené alebo dokonca žiadne. V dnešnej dobe sa našťastie stretávame s opačným problémom. Cestovné kancelárie nás zaplavujú neuveriteľnými ponukami, trh je presýtený akčnými zľavami na zájazdy, rodiny s dvoma a viac deťmi sa prehrabávajú smršťou bonusových výhod. Zorientovať sa v širokej škále možností poskytovaných cestovkami nie je jednoduché a je možné to porovnávať s presekávaním sa v džungli.  

Musíme vyriešiť výber destinácie, kam zamieria naše kroky. Vopred si musíme stanoviť, či vyrazíme na vlastnú päsť, alebo si necháme naservírovať zájazd od cestovnej agentúry. Samozrejme, že inak sa rozhodne mladý pár, partia dvadsaťročných kamarátov a úplne odlišné priority bude mať rodina s malými deťmi.

Na sever alebo na juh  

Ako z cimermanovskej hry "Dobytie severného pólu" znie otázka: Na sever alebo na juh? Skrátka kam na dovolenku? Oba smery majú svoje pre a proti. Záleží len, ako veľmi sa hodláte kúpať, čo chcete vidieť a aké sú vaše finančné možnosti.  

Škandinávia sa síce dostala do stredu záujmu širokej verejnosti a nie je už tajomným slovenskými turistami nepreskúmaným územím, ale stále patrí k finančne náročnejšej dovolenke. Aj keď existujú spôsoby lacného cestovania v krajinách severu. Je potrebné sa pripraviť na podstatne vyššie výdavky v porovnaní s výpravou do južnej Európy. Rozdiely o sebe dávajú poznať už na samom začiatku - doprava. Drahšie sú ako letenky aj autobusové lístky a o možnostiach ísť autom ani nehovoriac. Jedná sa však o jedinečný zážitok, cestovanie panenskou prírodou Laponska, dosiahnutie polárneho kruhu. V lete sa zdržiavate v krajine, nad ktorou Slnko nezapadá a ani nemusíte byť slávnym Ľudovítom XIV.  

Medzi mužmi v Slovenskej republike si pomerne rýchlo získali popularitu rybárske zájazdy do Nórska. Aj keď popis znie veľmi romanticky, páni zakúsia naozajstný ťažký život rybárov. Vstávanie o piatej ráno, nekončiacia morská choroba, spracovávanie úlovku do hlbokých nočných hodín. Možno to nazvať dovolenkou pre skutočných chlapov, ktorí vedia vziať za prácu a majú radi akčné výlety. Skrátka krajina Vikingov necháva ochutnať kúsok zo svojej kultúry, dobrôt a drsného spôsobu života.  

dovolenka

Naproti tomu veľká rodina skôr ocení lacný prenájom apartmánu v Taliansku na pobreží, kde si bude môcť sama uvariť, ušetriť a do sýtosti si užívať kúpanie v mori. Výhodou je neviazanosť na spoločný program, ktorým sú organizované výlety pretkané od výjazdom autobusu až po jeho návrat. Veľakrát ešte, keď dávame prať poslednú várku, sa nás snaží cestovná kancelária angažovať vyplnením dotazníka o spokojnosti zákazníka.

Zostať doma 

Treťou alternatívou je objavovanie našej krásnej krajiny. Naskytá sa veľa možností k dobrodružným výletom do prírody, relaxovanie pri vode, alebo ochutnávanie vína. Stačí sa len poriadne porozhliadnuť okolo seba. "Kam by sme jazdili, keď je u nás tak krásne," počúvame od starších ľudí takmer v každom kúte Slovenskej republiky. Ak vás trápia prázdne vrecká, môžete precestovať našu vlasť krížom krážom s akčnými cestovnými lístkami Slovenských liniek.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: