Okolo päťdesiat percent manželstiev končí rozvodom, väčšina z týchto dvojíc už deti má. Mať potomka vo vlastnej starostlivosti a nájsť si nového partnera sa môže zdať ďaleko ťažšie v porovnaní so stavom, keby bol človek single. Na druhú stranu deti nevnímajme ako stigmy, môžu byť aj zámienkou na zoznámenie.
Bezdetní majú neporovnateľne širší okruh potenciálnych vzťahov a nezáväzných známostí než ľudia s deťmi. Zodpovedajú len sami za seba a sú jednoducho free a bez záväzkov. Oproti nim sa zdajú byť otcovia a matky v nevýhode, pretože nie každý sa odváži začať si vzťah s niekym, kto už deti má z predošlého partnerstva. V kútiku duše väčšina ľudí patrí medzi alibistov a jednoducho sa už vopred boja, že sa vzťah rozpadne a zraní nielen svojho druha, ale aj jeho či jej potomka. Výhodou je, že ak sa muž či žena odváži chodiť s proťajškom, ktorý už má deti, tak berie vzťah na deväťdesiat percent vážne. Kto hľadá nezáväzný flirt a krátkodobé povyrazenie rýchlo sklopí zrak pri pohľade na kočík.
Všeobecne možno povedať, že ísť do vzťahu s človekom s deťmi z predošlého vzťahu vyžaduje emocionálnu a psychickú vyspelosť, plus sú kladené nároky na zodpovednosť oboch partnerov. Negatívne vnímajú, deti z predchádzajúceho partnerstva, najmä mladí muži do tridsiatich rokov. "Vzťah so ženou, ktorá má deti je obrovská záťaž. Musíte myslieť neustále aj na tie deťúrence, nemáte voľnosť ako v páre s babou bez záväzkov. Ja by som do toho nešiel, "odpovedá Matej (25 rokov).
Starší páni sa vzťahu so ženou, ktorá už má potomkov neboja. Skôr by im vadilo, že ich deti nevnímajú ako pravého otca. Všetky príbehy, aj keď sa v základe podobajú, sú úplne odlišné, rovnako ako je jedinečná každá dvojica a jednotlivec. Každý vníma situáciu inak, veľa záleží aj na veku, v ktorom vstúpi nový člen rodiny do ich života.
Vytvorenie dobrého vzťahu s nevlastnými deťmi veľmi závisí na vyspelosti danej osoby. Tá je tým, kto by mal vzťah ukočírovať, čo ide jedine, pokiaľ má deti naozaj rád. Vysoká miera tolerancie a pochopenia je dôležitá, náročné situácie sa očakávajú u oboch partnerov. Deti potrebujú získať dôveru v nového človeka, ktorý sa zapája do chodu domácnosti a stojí po boku ich pravého rodiča. Mnohé z nich budú svojho "otčima" či "macochu" skúšať, čo vydržia.
Aj nový náhradný rodič dokáže urobiť zo života peklo partnerovi (partnerke) aj nevlastným deťom. Často sa v diskusných fórach objavujú sťažnosti mužov, ktorí začali vytvárať nový vzťah s výrazne mladšou ženou. Typickým príkladom je muž okolo štyridsiatky, ktorý si nájde o desať až pätnásť rokov mladšiu priateľku. Ženy často vnímajú deti z predošlého manželstva ako konkurenciu. Nie je výnimkou, ak žiarlia na partnerovu dcéru či syna. Podobným pocitom musí čeliť napríklad Alena (24 rokov), ktorá sa zamilovala do tridsať osem ročného muža s dvoma dcérami z predchádzajúceho manželstva. "Vadí mi, že sa musím o partnera deliť. Navyše chcem časom mať vlastnú rodinu a ťažko znášam, že on už jednu má. Trpím pocitom, že mu na našom potomkovi nebude už toľko záležať," opisuje Alena svoje vnútorné napätie.
[paf]