Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dá sa naučiť žiť vo vzťahu?

26.január 2018
Dá sa naučiť žiť vo vzťahu?

Vzťah nie je iba automatické a nezničiteľné spojenie dvoch ľudí. Na vzťahu musia pracovať a učiť sa obaja tak, aby fungoval. Dá sa to vôbec naučiť? Alebo je to iba o stretnutí dvoch si súdených ľudí?

Minulosť môže váš vzťah ovplyvniť, pokiaľ ju necháte

Skúsenosti ľudí z ich vlastného detstva predpovedajú, aké budú optimistické alebo pesimistické postoje ohľadom ich budúcich milostných vzťahov. Ak boli vaši rodičia tí drsnejší, vy budete tiež. Ľudia vo fungujúcich vzťahoch sa časom poučia zo svojich chýb a dokážu získať kontrolu nad svojím správaním tak, aby minulosť neovplyvnila priebeh ich súčasného vzťahu akokoľvek negatívne.

Naučte sa kompromisom

Nikto sa nedá ovládať presne podľa vašich predstáv a nikto nebude robiť do bodky to, čo a ako si vy predstavujete. Jeden má na spanie rád teplo a druhý zase naopak zimu, kompromisy sú potrebné v každom vzťahu. Pokojná harmónia nemôže existovať medzi dvoma dospelými, ktorí majú iný vkus, iné preferencie a páčia sa im podstatne iné veci. Preto je nevyhnutné sa naučiť, ako takéto kompromisy vytvárať tak, aby žili s partnerom v harmonickom vzťahu. Kompromisy neznamenajú, že ste slabosi. Urobiť kompromis neznamená, že sa ponížite alebo prehráte. V skutočnosti je to totiž naopak. Niekedy je ťažké kompromis urobiť, ale rozhodne sa to oplatí. Pozerajte sa na argument diplomaticky a s nadhľadom, dajte im priestor. Ak má váš partner pravdu, nebojte sa to priznať. Prijmite jeho argumenty, alebo upravte obaja vaše návrhy tak, aby boli pol na pol. Nie je dôležité presadiť si svoje rozhodnutie za každú cenu, ale urobiť prípadný kompromis, ktorý pomôže vášmu vzťahu, aby sa posilnil.

Nebojte sa odpúšťať

Aj napriek tomu že vám niekto nejako ublížil, pokúste sa mu odpustiť. Nemá zmysel, aby ste si po celý dlhý čas neustále pripomínali krivdu, ktorá vám bola spôsobená. Odpusťte sebe, ale odpustite aj svojmu partnerovi. Odpusťte naozaj. Kedykoľvek spolu budete bojovať, nebojte sa výhry ani prehry. Akonáhle sa naučíte vyjsť z boja vždy ako víťaz, môžete použiť všetky vaše poznatky z toho, prečo sa tak naozaj stalo, že ste museli odpustiť alebo vám muselo byť odpustené. A keď už sa rozhodne odpustiť, nikdy nevyčítajte a k celej záležitosti sa pokúste nevyjadrovať.

Postupom času sa láska zmení

Oheň a vášeň z počiatočného a romantického vzťahu môže zmiznúť, ale vzájomné emócie sa stanú postupom času intenzívnejšími, hlbšími, než na samotnom počiatku. Vďaka hlbokému emocionálnemu spojeniu sa vaša srdcová frekvencia mierne zvyšuje. Silnejší srdce môže potom milovať oveľa hlbšie a intenzívnejšie, čo je potrebné sa pre ten pravý a fungujúci vzťah naučiť.

Buďte ochotní k zmenám

Ľudia zriedka menia svoje základné presvedčenia, názory, hodnoty alebo rysy, ktoré od svojho narodenia majú, ale môžu zmeniť tiež svoje postoje, chovanie, myšlienky a presvedčenia bez ohľadu na ich vek. To všetko je možné, ak sa zmeniť naozaj chcú. Nemôžete zmeniť partnera, ale môžete ho zmeniť tým, že ho budete chváliť za veci, ktoré sa vám páčia a ktoré chcete aby robil bežne. Posilníte jeho pozitívne správanie, ak ho budete odmeňovať a jasne mu dáte najavo, čo sa vám páči a čo naopak nie. Buďte ochotní k zmenám svojim, ale aj pozitívnemu odmeňovanie vášho partnera. Nikto a ani váš partner neočakáva, že ste superhrdinovia. Všetci máme chyby, rovnako tak vy, aj váš partner. Nebojte sa teda svojho partnera požiadať o pomoc, ak ju budete nevyhnutne potrebovať. Každý spoločný projekt váš vzťah dokáže len posilniť. Nikto nie je superhrdina.

Nedorozumenie

Nedorozumenie sa stane a stáva sa problémom len vtedy, keď ho necháte rásť a nebudete ho v rámci vášho vzťahu riešiť. Nikto nie je neomylný a vždy je dobré si akékoľvek nejasnosti dostatočne vysvetliť.

Dá se naučit žít ve vztahu?

Dôverujte

Musíte svojmu partnerovi veriť. Prečo by ste s niekým zdieľali svoj život, keď budete myslieť, že robí niečo zle zakaždým, keď sa nepozeráte? Ak nedôverujete svojmu partnerovi a premýšľate o tom, že by vám nebol verný, nebol čestný, starostlivý alebo čokoľvek iné, potom nie ste v dobrom vzťahu. Najlepšie vzťahy sa vyznačujú dôverou, a to dokonca aj keď sa vyskytnú problémy. Dôvera musí byť dostatočne veľká, aby ste dokázali váš vzťah udržať pohromade.

Nebojte sa odlúčenie

Je jasné, že keď ste zamilovaní, chcete byť stále spolu. Chcete spolu byť vo dne aj v noci. Ale niekedy nie je na škodu, ak si každý nájde čas aj sám pre seba. Nie je na škodu, keď idete von so svojimi priateľmi a váš partner strávi čas s tými jeho, budete mať čas a priestor pre seba a vaše návraty budú veľmi osviežujúce. Budete mať šancu si navzájom chýbať a pochopiť skutočnú hodnotu vášho vzťahu. Chýbať si je niekedy skvelé a vášmu vzťahu to môže veľmi prospieť.

Podporujte osobný rast a prípadnú zmenu

V dobrom vzťahu sa obaja partneri povzbudzujú k osobnému rastu a zmenám. Ak chce napríklad jeden z nich zmeniť prácu, mal by ho ten druhý v jeho rozhodnutie, pokiaľ je založené na patričných dôvodoch, podporiť. Ak chcete vy skúsiť niečo nové alebo sa vrátiť k niečomu starému, mali by ste nájsť podporu vo vašom vzťahu a nenaraziť na nezáujem vášho partnera. Zároveň by ste aj vy mali poskytnúť pomoc na oplátku. Ak chcete popostrčiť svojho partnera, vyzvite ho, aby preskúmal iné a ďalšie záľuby aj záujmy a stretol sa s novými ľuďmi.

Nič neočakávajte

Nestavajte ružové zámky, neplánujte hneď svadbu a kopu detí. Netlačte toho druhého partnera do niečoho o čom sám presvedčený nie je. Ženy žiaľ také sklony majú, chcú hneď riešiť budúcnosť, ale muži oproti tomu žijú prítomnosťou. Nečakajte, že váš partner bude čítať vaše myšlienky, že vám automaticky prinesie raňajky do postele, alebo sa ponúkne, že umyje riad. To sa nestane. Nemôžete očakávať nič od nikoho. A keď niečo chcete, musíte to povedať narovinu.

Komunikujte

Uistite sa, že váš partner vie, čo očakávate od vzťahu, rovnako ako že vy viete, čo od vzťahu naozaj chcete. Ak máte nejaké nejasnosti, nebojte sa o nich hovoriť.

Prejavte svoje pocity

Najhoršie, čoho môžete vo vzťahu dosiahnuť, sú nejaké strategické hry. Nebojte sa prejavoať svoje city, jedine tak dokážete docieliť to, že vás váš partner bude milovať tiež. Vy aj váš partner potrebujete vedieť, na čom ste. Nepokazí si svoj vzťah len tým, že si dokážete povedať čo k sebe obaja cítite.

Na každom vzťahu sa musí pracovať a nie je to iba o tom, že budú dvaja ľudia žiť vedľa seba. Základom každého vzťahu je úcta, láska a veľa práce. Chýba vám niekto do páru? Skúste si nájsť tú svoju spriaznenú dušu, je to oveľa jednoduchšie, než si myslíte - v Bratislave, Nitre, Košiciach, Trenčíne alebo napríklad Žiline.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: