Čo sa deje vo vašom tele, keď sa naozaj zamilujete? Poznáte motýle v bruchu? Zamilovanosť má vplyv na váš organizmus a môže v ňom spôsobiť chaos.
Čerstvo zamilovaní ľudia robia divné veci. Keď má niekto tie správne ružové okuliare, často sa chová podivne, môže byť nervózny a fixovaný len na svoj objekt lásky. Láska je vlastne tak trochu ochorenie duše a nie práve ľahké. A príznaky zamilovania sa niekedy môžu podobať až dokonca závažnejším ochoreniam. Čo je prvé? Zamilovanie alebo hormóny? Ak sa zamilujete a hormóny sa zbláznia, čo je to, čo vyvoláva vaše pocity? Čo je príčinou alebo dôsledkom zamilovania nikto dodnes presne nevie. Je to kvôli tomu, že vaše hormóny pracujú naplno a tento kokteil hormónov ovplyvňuje vaše zmysly. Keď ste zamilovaní, tak vaše telo produkuje veľa hormónu nazývaného dopamín, tiež známeho ako neurotransmiter, alebo aj hormón šťastia. Preto, keď ste obaja zamilovaní, ste ako na drogách.
Srdce čerstvo zamilovaných je údajne rýchlejšie, keď vidí svojho nového miláčika. Telo vydáva viac adrenalínu a kortizolu a stresové hormóny vás činia viac impulzívnymi a predovšetkým aktívnejšími. Stresový hormón vždy komplikuje myslenie. A existuje mnoho ďalších hormónov, ktoré môžu hrať úlohu pri zamilovaní.
Aby odpadli ružové okuliare a prvá láska sa vyvinula do neskoršej skutočnej lásky, produkuje vaše telo oxytocín. Je to ten slávny maznací hormón, ktorý zrejme spôsobuje to, že sa dvaja ľudia v páre viažu na dlhú dobu. Niekto to tiež opisuje ako chemickú zložku určitého druhu materskej lásky. Vzhľadom k dĺžke vzťahu môže hladina oxytocínu postupne klesať, ak je vzťah nestabilný.
V prvej fáze zamilovania je obzvlášť prítomný hormón adrenalín. Je zodpovedný za pocit brnenia, dokonca aj za spomínané motýle v bruchu, ktoré na prvých schôdzkach milenci pociťujú. Zreničky sa rozširujú, dych sa zrýchľuje, krvný tlak stúpa a vaše telo sa potom uvedie do pohotovosti aj chtíča.
Na samotnom začiatku vášho partnerstva sú hladiny testosterónu u mužov znížené a tým vyváženejšie. Súčasne sa ale pohlavný mužský hormón zvyšuje u žien a tým sa zvyšuje ich sexuálna túžba. Je to márny pokus prírody vyrovnať obe hladiny hormónov rovnomerne u oboch pohlaví.
Serotonín sa pri zamilovaní objavuje tiež, aby spôsobil veľké výkyvy v hladine vašich hormónov a to obzvlášť v počiatočnej fáze vzťahu.
Vazopresín je považovaný za hormón, ktorý podporuje komunikáciu a spojenie dvoch partnerov vo vzťahu. Je to prirodzený hormón, ktorý sa používa aj pri liečbe života ohrozujúcich stavov, vrátane abnormalít krvácania aj septického šoku a pomáha riadiť rôzne telesné funkcie.
Feromóny sa používali odjakživa ako súčasť parfumov. Feromóny sú chemické signalizačné činidlá, ktoré ovplyvňujú sexuálne správanie a ovplyvňujú aj to, akú matku alebo otca si pre svoje deti vyberiete. Je totiž všeobecne známe, že pre svojich potomkov si vždy vyberáme pre nás toho najsilnejšieho jedinca, čo je spôsobené práve týmto hormónom, feromónom.
Ak sa chcete zamilovať, musíte v lásku veriť. Je to to najdôležitejšie, ak sa chcete naozaj zamilovať. Ak budete neustále len riešiť, kde ste vy alebo váš bývalý partner urobili chybu, máte len pramalú šancu, že sa vám podarí nejaký nový a šťastný vzťah začať. Musíte veriť, že to môže fungovať. Nesmiete neustále premýšľať o chybách a o tom, čo je alebo čo by mohlo byť zle.
Každý už od detstva vie, aký chce mať vzťah a svadbu, a je potrebné to chcieť stále. Často si prajete, aby váš partner spĺňal všetko možné, ale veľmi často je to vlastne príliš veľa. Dosť často očakávate od partnera, aby robil niečo, čo sa páči hlavne vám a čo robíte vy sami. Nikto nie je super skvelý, ani vy sami. A na to je nutné myslieť predovšetkým. Ak budete neustále hľadať dokonalosť, zostanete nakoniec sami.
To jedno a najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o láske a vzťahu, je predovšetkým nevysvetliteľná príťažlivosť k niektorým ľuďom a vysvetlenie, prečo volíme väčšinou tých istých a určitých ľudí a prečo nás vlastne priťahujú. Základom je pochopenie vášho detstva. Kto mal v detstve menej lásky, bude mať problém aj vo svojom dospeláckom vzťahu. A hovorí sa, že si vždy vyberáme partnerov podobných našim rodičom.
Láska nie je kontrolovateľná. Väčšinu vášho času fungujete na tzv. autopilota. A len sotva sa zaoberáte tým, čo vlastne presne naozaj robíte a čo potrebujete alebo čo chcete, a hlavne prečo to robíte alebo prečo to potrebujete. V okamihu, keď cítite strach alebo potrebujete kontrolu, máte šancu v láske rásť a nájsť toho pravého partnera.
Láska je najpoužívanejšie slovo vôbec. Všade sa o nej hovorí a všade sa o nej spieva. Často je tiež spojená s žiarlivosťou. Lenže taká láska nie je ozajstná, je to pocit umelej lásky, vyvolaný napríklad zo strachu, zo straty partnera alebo z úplne iných dôvodov. Láska by mala byť svojim spôsobom automatická. Mali by ste milovať a nepliesť si to s inými pocitmi. V partnerstve máte isté očakávania a želania, ale máte vzťah a partnera, nemusíte mať tiež lásku. Je dôležité, aby ste to oddelili a nezamieňali.
Zdieľať krásne veci v živote alebo založiť rodinu a predovšetkým byť šťastní, to je najväčšie želanie všetkých. V partnerstve nie ste automaticky šťastní. Partner je ten, ktorý vás síce bude občas pekne štvať, ale aj ten, s ktorým sa budete naozaj smiať a zdieľať dobré i zlé. Partnerstvo je o kompromisoch. Partnerom nie je ten, kto vás chce zastaviť, ale ten, kto vám ukazuje, akým smerom by ste sa mali vydať.
Zamilovanie je proces, ktorý každý prežíva inak. Niekto láske úplne prepadne a niekto iný zase začne veľmi veľa premýšľať. Čo je lepšie? To je asi na každom z vás, ale rozhodne veľa premýšľania vždy škodí. Nepremýšľajte teda a zoznámte sa, niekedy stačí len krátky pohľad a hneď viete, že je to ten pravý partner pre vašu budúcnosť. Skúsiť to môžete v rýchlozoznamke.
[kač]