Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo robiť doma v karanténe, aby ste sa nenudili?

19.marec 2020
Čo robiť doma v karanténe, aby ste sa nenudili?

Vláda nám vyhlásila karanténu pre celú republiku. To znamená, že je obmedzený pohyb osôb po území Slovenskej republiky a musíme sa tak zdržovať predovšetkým doma. Ako ale túto karanténu spôsobenú pandémiou ochorením COVID-19 prežiť, aby ste sa doma neukúsali nudou? Poradíme vám!

Ak ste chorí, nič nerobte

Ak sa stane, že ochoriete novým typom koronavírusu SARS-COV-2 a budete liečení v domácej karanténe, nebudete môcť chodiť vôbec von. Vašr zabavenie po dobu týchto dní bude veľmi záležať na vašom stave. Všeobecne sa dá povedať, že aj keď nemáte žiadne alebo len mierne príznaky, nemali by ste sa preťažovať. Navyše tieto dni strávte zababušený v posteli a maximálne sledujte televíziu či programy online. Vzhľadom k tomu, že sa telo oveľa lepšie uzdravuje, keď je šťastné a nevystresované, nepozerajte celý deň na informačné kanály o koronavíruse. Pustite si radšej nejaké komédie alebo niečo na odľahčenie. Aktuálnu situáciu ohľadom pandémie v SR a vo svete stačí sledovať raz denne, aby ste mali prehľad.

Tieto dni pravdepodobne budete tráviť v úplnej samote, aby ste nenakazili aj ostatných členov domácnosti (ak sa tak už nestalo), takže bude dobré, keď si zariadite spôsoby, ako sa zabaviť inak, ak vám to dovolí váš zdravotný stav. Môžete si vybrať aj niektoré z týchto činností, ktoré vypisujeme nižšie pre ostatných ľudí, ktorí chorí nie sú, ale karanténu danú štátom musia dodržiavať aj tak.

Do práce musíte aj napriek karanténe celej krajiny? Nezúfajte

Áno, je to trochu k naštvaniu, keď si všetci vaši známi váľajú doma šunky poberajúcich 60% platu a vy musíte drieť a nedostanete ani korunu navyše za to, že sa vystavujete vírusu. O to viac by ste mali odpočívať a relaxovať, keď prídete z práce domov. Aj tak by ste mali mať viac času, pretože z práce musíte rovno domov. Žiadne behanie po obchodoch, ku kaderníčke alebo do fitka. To znamená, že si budete môcť dovoliť nejaký čas sami pre seba v pohodlí domova.

Vzhľadom k tomu, že sa budete pohybovať vonku a v zamestnaní a budete preto oveľa viac ohrození koronavírusu ako ostatní ľudia, ktorí s vami zdieľajú domácnosť, mali by ste na to myslieť včas a byť k nim ohľaduplní. Človek hneď nespozná, že je nakazený a môže vírus roznášať aj bez príznakov. Nový vedecký výskum dokonca ukázal, že choroba COVID-19 je najnákazlivejšia ešte pred prejavením prvých príznakov. Preto bude lepšie, keď budete chvíľku viesť "oddelenú" domácnosť, ak je to aspoň trochu možné. Dôležité to je hlavne v prípade, keď zdieľate domácnosť so staršími ľuďmi nad 70 rokov.

Kvůli koronaviru SARS-COV-2 jsme se všichni dostali do povinné karantény

Tipy pre všetkých: Čo robiť, keď musíte (takmer) všetok čas tráviť doma

Nie je nič lepšie ako z tohto času niečo vyťažiť. Môže to byť čokoľvek, čo sa vám práve hodí - trocha odpočinku od práce alebo od každodenného zhonu, dopozeranie obľúbeného seriálu alebo napríklad spravenie kvapkajúceho kohútika. Teraz vám predstavíme tie najlepšie veci, ktorými sa môžete po dobu povinnej karantény všetkých osôb v SR zabaviť.

Relaxujte

Nie je nič lepšie, než si konečne oddýchnuť od všetkého stresu. Len sa posaďte alebo si ľahnite a užívajte si, že nič nemusíte robiť.

Meditujte

Keď už sme pri tej relaxácii, jednou z foriem uvoľnenia a odtrhnutia sa od všetkého je meditácia. Na chvíľu sa úplne zastavíte, "vypnete mozog" a nebudete myslieť na nič negatívneho. Keď to budete precvičovať každý deň po dobu celej karantény, váš život sa môže zmeniť k lepšiemu. Návody aj sprievodné audio nájdete napríklad na YouTube alebo si nainštalujte mobilnú aplikáciu.

Oddýchnite si od počítača a internetu

Ak pracujete na počítači, môžete (a mali by ste) tento čas využiť predovšetkým k aktivitám, ku ktorým počítač, ale ani telefón nebudete potrebovať. Neznamená to, že sa nemôžete pripojiť a pozrieť sa, čo je vo svete nové, ale nevysedávejte u neho po celé dni. Namiesto toho sa skúste skôr trchu hýbať alebo niečo kreatívne vytvárať.

Napustite si vaňu

Súčasťou relaxu je určite vaňa plná horúcej vody alebo dlhá sprcha. Ešte nie je vonku také teplo, aby ste si toto chceli odpustiť, a je to naozaj skvelý spôsob, ako oddýchnuť telo aj myseľ. Vyberte si sprchový gél alebo penu do kúpeľa s krásnou vôňou a urobte si chvíľku sami pre seba. Môžete to povýšiť aj na romantickú chvíľku v dvoch.

Užite si dostatok spánku

Karanténa pre vás môže znamenať aj to, že sa konečne budete môcť poriadne vyspať, pretože nebudete musieť vstávať do práce alebo s deťmi do školy či škôlky. Spánok je pre naše telo životne dôležitý, a ak ho máte dlhodobo nedostatok, prejaví sa to na vašom zdraví. Doprajte preto svojmu telu aspoň týchto pár dní spánok navyše a popremýšľajte nad tým, ako to do budúcnosti urobiť, aby ste každý deň spali aspoň 7 hodín.

Když budeme karanténu dodržovat, podaří se nám nad koronavirem vyhrát

Urobte si výlet do prírody

Áno, síce je nariadená karanténa, ale neznamená to, že musíme byť všetci len zavretí doma a nevystrčit až do konca nos. Ak ste zdraví, môžete sami alebo s osobou (alebo osobami), ktorá s vami býva v spoločnej domácnosti, vyraziť na prechádzku. Nesmiete sa ale stretávať s ďalšími ľuďmi a musíte si od ostatných držať odstup. Navyše vyrazte niekam do prírody, kde nikoho nestretnete. Nadýchate sa čerstvého vzduchu, odpočinie si vy aj vaša myseľ od všetkého, čo vás trápi, rovnako tak nebudete neustále pod paľbou noviniek ohľadom koronavírusu. Určite choďte s rúškom, aspoň cez mesto.

Užívajte si to, čo vás baví

Venujte sa deťom alebo svojmu domácemu miláčikovi

Možno, že ste na ne v poslednej dobe nemali toľko času, koľko by ste chceli. Teraz je skvelá príležitosť im to aspoň trochu vynahradiť. Môžete s nimi vyraziť na prechádzku do prírody, ale veľa vecí sa dá robiť aj doma. S deťmi sa môžeme hrať, maľovať, učiť ich variť, pozerať sa na rozprávky, vytvárať alebo robiť čokoľvek iné, čo vás všetkých bude baviť. Podstatou je byť spolu. Z domácich zvierat najviac pozornosti bude vyžadovať pes, a aj keď nemôžete ísť na cvičák alebo na výstavu, môžete učiť nové triky doma, môžete mu urobiť kúpeľný deň, keď ho vykúpete, vyfénujete, učešete, ostríhate pazúriky,...

Hrajte spoločenské hry

Nemusíte mať deti na to, aby ste si zahrali doskové alebo kartové spoločenské hry. Je to zábava aj tak a väčšinou sa na to počas roka veľa času nenájde.

Konečne začnite čítať

Mnoho z nás v knižnici vlastné veľké množstvo kníh, na ktoré sa nikdy nedostalo. Nie preto, že by boli zlé, ale skrátka si nevieme urobiť čas. Teraz ho máte, využite to! A ak žiadnu knihu nemáte, aspoň si kúpte nejaký ebook (elektronická kniha), ktorý si stiahnete do telefónu. Možno vám to bude do budúcnosti pripadať praktické a začnete zase čítať aj v "normálne" dni.

Urobte si filmový večer alebo seriálový deň

Za normálnych okolností by sa to mohlo zdať ako strata času. Ale teraz keď ho máte požehnane, tak prečo nestratiť pár hodín sledovaním filmov alebo seriálov? Doženiete všetky resty, pozrite sa na to, na čo ste si počas posledných rokov nenašli chvíľku.

Aj hry na počítači alebo konzole sú možnosť

Je to rovnaké ako s filmami a seriálmi. Niekto to môže považovať za stratu času, iný sa pri tom skvelé baví. Hodiny budú ubiehať omnoho rýchlejšie, tak ak sa vám karanténa nepáči, takto ju budete mať rýchlejšie za sebou.

Roušek i respirátorů je bohužel nedostatek

Každého poteší mať čas na niečo užitočného

Môžete sa pustiť do jarného upratovania

Konečne voľno, konečne si môžete doma váľať šunky, ale po chvíli vás to prestane baviť. Nie každý sa dokáže takú dobu povaľovať doma. Keď začnete upratovať, zabijete dve muchy jednou ranou - zabavíte sa a budete mať doma čisto a žiadne baktérie a vírusy nebudú mať šancu. Jarné upratovanie môžete vykonať aj na svojej záhradke, ktorá to veľmi ocení a vy aspoň budete na čerstvom vzduchu.

Opravte to, čo dlho odkladáte

Väčšina z nás má doma jednu alebo viac vecí, ktoré nefungujú tak, ako by mali... Napravte to!

Oddávajte sa vareniu

Nakúpiť si môžete zájsť, takže nie je problém sa trochu zahrať na šéfkuchára a uvariť niečo časovo náročnejšieho.

Pomôžte ostatným

Máte vedomosti, ktoré by sa ostatným mohli hodiť a rovnako sa len nudíte doma? Podeľte sa o ne online! Môžete ľudí naučiť základy nejakého zaujímavého jazyka, vzdelať ich v rôznych oblastiach alebo im napríklad zaspievať. Všetko samozrejme zadarmo.

Cvičte!

Na čo si väčšina ľudí v bežnom dni nenájde čas? Na cvičenie! Na internete nájdete živé videá ľudí z predchádzajúceho odseku, čo obetujú svoj čas a znalosti, aby vás naučili pár pozícií z jógy alebo inej cvičebnej metódy.

Šikovnosť pri ručných prácach príde vhod

Byť schopný v ručných prácach sa vám oplatí nielen do domácnosti, ale môžete aj pomôcť ostatným. Ak viete šiť a máte k dispozícii stopercentnú bavlnu, ušite rúška ľuďom, ktorí ich potrebujú...

Nezabúdajte na svoju rodinu, príbuzných, blízkych a kamarátov

Svojich najbližších by ste mali počas karantény pravidelne kontaktovať, pretože stýkať sa s nimi nesmiete, ak nežijú vo vašej domácnosti. Možno im zavolať cez telefón, napísať na sociálnej sieti alebo aspoň SMS. V tieto dni je veľmi populárne volanie s obrazom cez programami v počítači alebo aplikácie v telefóne, aby sme sa mohli aspoň nejako vidieť.

Nestrácajte nádej a nepanikárte. Dodržujte všetky bezpečnostné aj hygienické pokyny a nejako to zvládneme! Ak hľadáte partnera, je to skvelá príležitosť ho nájsť cez online zoznamku!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: