Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chytilo vás selfie?

1.október 2014
Chytilo vás selfie?

Autoportrét nie je novinka, ale zažíva práve teraz svoj ​​boom! Kto nemá zverejnené "super selfíčko" na niektorej zo sociálnych sietí, ako by ani neexistoval, aspoň v danom priestore a pre ľudí žijúcich vo virtuálnej realite. Objavili sa dokonca súťaže o najbláznivejšie selfie, najkrajšie selfie a nekonečne mnoho ďalších.

Internet zaplavujú autoportréty ľudí, politikov, celebrít, obyčajných smrteľníkov s celebritami, s politikmi, dvojníkov a nekonečne veľa selfie! Dokonca aj seriózne médiá podľahli tlaku masovej kultúry a považujú za podstatné uviesť, že vyššie uvedená hlava odfotila seba samého tam a tam. Na záver pridajú odkaz na stránky Facebook.com. Naozaj chceme, aby sa spravodajstvo posunulo týmto smerom alebo chceme vedieť, čo sa naozaj deje a čo majú maskovať tieto "fejkové" správy?

Čo znamená selfie?

Odpoveď na túto otázku v kontexte dnešnej modernej (postmodernej) doby či veku nových médií nám uľahčí Urbandictionary.com. Význam selfie vysvetľuje: "Ide o fotografiu, kedy človek vyfotí sám seba so zámerom nahrať snímku na Facebook, Myspace alebo inú sociálnu sieť. Väčšinou je vidieť ruky, ktoré držia fotoaparát alebo smart phone, z čoho možno jasne usúdiť, že nemá priateľov, ktorí by ho vyfotografovali. [...] "U poslednej vety sa môžeme zamyslieť, prečo objekt nemá priateľa, ktorý by ho vyfotil? Chýbajú mu kamaráti? Veď na sociálnych sieťach ich každý má aspoň tristo!

Obchodníci nelenili a využili našich krátkych končatín

Vzhľadom k tomu, že selfie sa veľmi často nepodarí vďaka rozmerom našich končatín, začali firmy vyrábať "držiaky" na selfie čiže inými slovami kapely Buty, "Mám jednu ruku dlouhou." Ručný selfie statív umožní pohodlne vyfotiť sám seba z oveľa lichotivejšieho uhla ako len pomocou rúk. Pri prechádzke veľkomestom stretávame turistov so zvláštnou tyčou, na ktorú pripevňujú svoje smart phony či digitálne fotoaparáty. Vyzerajú ako rybári autoportrétov. Ako fotíte selfie vy?

selfie

Kde sú hranice selfie?

Hoci nápaditosť ľudí túžiacich po autoportréte je obdivuhodná, majú stále veľkého konkurenta. Najslávnejší a najemotívnejší autoportrét stvoril Vincent van Gogh, potom čo si odrezal ucho. Verím, že aj násťroční poznajú obraz muža s oviazanú hlavou. Namaľoval sám seba a využil pre to všetok svoj ​​talent. Ide vlastne o umelecké selfie.

Toto nie je výzva, aby si ľudia amputovali časti tela a fotili sa. Ak má byť selfie efektné a vzbudiť záujem aj u alternatívnej verejnosti, treba sa nad ním zamyslieť. Zaobchádzať s touto novou formou komerčnej masovej kultúry inak, využiť ju z odlišného uhla pohľadu. Možno ho využiť a pretvoriť v umenie, ako Viki Kollerová, Olesja Agafonov či Kateřina Bukolská. Tieto tri umelkyne sa kreatívnym spôsobom chopili nahých selfie po svojom. V podstate nič nie je vidieť a pohľad dáva len tušiť, čo sa skrýva v tieni. Výstavu ich fotografií môžete nájsť v pražskej galérii Art-rezidencie Zahradník.

Originálnu formu nahých selfie si môžete prezrieť na www.theunfappening.com. Oba dva prípady reagujú na aféru s ukradnutými nahými fotkami celebrít, na bláznivú módu selfie a ďalšiu masovú kultúru šíriacu sa internetom rýchlejšie ako guľový blesk.

Pomerne kuriózny je prípad japonskej umelkyne Roduke Nasik, ktorá fotila selfie svojich genitálií a posielala ich svojim fanúšikom. Táto otvorenosť sa jej vypomstila a poslali ju do väzenia.

Japonka nie je jediná, kto sa kvôli selfie dostal pred súd. Malého nadšeného výtržníka prišla veľmi draho selfie s jeho obľúbeným futbalovým hráčom Frankom Lampardom, bývalým kapitánom Chelsea a teraz novú posilu Manchestru City.


[paf]

Zdroje: http://www.novinky.cz/kultura/348693-selfie-jako-moderni-fotograficky-autoportret.html

http://www.lidovky.cz/umelci-pretvareji-nahate-selfie-do-umeleckych-del-f7r-/design.aspx?c=A140925_150345_ln-bydleni_toh

http://tn.nova.cz/sport/fotbal/premier-league/splnil-si-sen-ma-selfie-s-lampardem-pak-dostal-pouta.html

http://www.youtube.com/watch?v=3lCcm0--hzg

http://www.lidovky.cz/umelkyne-rozesilala-selfie-sve-vaginy-japonsko-ji-poslalo-za-mrize-1pk-/zpravy-svet.aspx?c=A140717_152516_ln_zahranici_msl#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks

Zdieľajte tento článok na: