Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chorobná žiarlivosť môže zničiť inak krásny a fungujúci vzťah.

23.september 2014
Chorobná žiarlivosť môže zničiť inak krásny a fungujúci vzťah.

Negatívne emócie vyvolané desivými predstavami nevery, neadekvátne reakcie na bežné správanie partnera či partnerky. Chorobná žiarlivosť môže zničiť inak krásny a fungujúci vzťah. Ľudia, najinteligentnejší tvorovia na planéte Zem, sa nechávajú strhnúť k hlúpemu sebadeštruktivnému správaniu.

Druhov žiarlivosti existuje toľko, koľko ľudia vytvárajú vzťahov: detská žiarlivosť, rodičovská, pracovná, priateľská, súrodenecká a mnoho ďalších. Tento článok sa sústredí na partnerskú žiarlivosť. Podľa väčšiny psychológov a vzťahových koučov má žiarlivosť niekoľko podobných prvotných príčin:

  • Nedostatočné sebavedomie, dotyčný trpí predstavami vyvolanými v dôsledku pocitu vlastnej menejcennosti. Doslova týra sám seba obavami, že jeho proťajšok stretne niekoho múdrejšieho, krajšieho, bohatšieho, kto bude vedieť lepšie variť, atď. Inými slovami bude v porovnaní s ním dokonalejší vo všetkých ohľadoch a partner či partnerka dá tomuto človeku prednosť.
  • Zlé skúsenosti z predchádzajúceho vzťahu, toto slovné spojenie nepotrebuje komentár. Dotknutá osoba zažila neveru na vlastnej koži a má problém znovu dôverovať druhému človeku. Neustále sa bojí, "kedy to príde".
  • Korene v detstve hľadajme u jednotlivcov dožadujúcich sa neustálej pozornosti. Veľká časť ľudí nájde prapôvod žiarlivosti v detských rokoch, keď emočne trpeli, pretože na nich rodičia nemali čas. Chodili napríklad neskoro z práce, a keď už mali voľno, venovali sa niečomu inému.
  • "Podľa seba súdim Teba." Aj tak by sa dal jasne a stručne vyjadriť prapôvod žiarlivosti. Sami sme si vedomí svojich zlyhaní a predpokladáme, alebo dokonca očakávame, že druhý sa zachová rovnako ako my sami.

Ako sa zbaviť žiarlivosti

Zarlivost

Pátrajte po príčinách. Zmierniť prejavy žiarlivosti je hlavným cieľom, napriek tomu sa negatívnych emócií nezbavíte, keď nenájdete príčiny. Základom akéhokoľvek kvalitného vzťahu je komunikácia medzi partnermi. Väčšia časť mužov i žien žiarlila alebo stála na druhej strane. Nech už je vaša pozícia akákoľvek, mali by ste o svojich pocitoch s partnerom či partnerkou hovoriť. Tým nie je myslené, aby sa obvinený partner ospravedlňoval z niečoho, čo nevykonal.

Základná je otázka "prečo". Po skončení hereckého (hysterického) výkonu, pokojne na druhý deň, si v pokoji so svojím partnerom sadnite a porozprávajte. Väčšinou je potrebné hľadať príčiny u žiarlivca, prečo má strach zo straty partnera, keď majú stabilný vzťah.

Slavný Othello a jeho chorobná žiarlivosť

Žiarlenie vyvoláva silné negatívne pocity, ktoré môžu viesť až k násiliu. Žiarlivosť sa môže stať aj patologickou poruchou správania. V tento moment žiarlivý človek môže byť pre svojho partnera nebezpečným. Ide o chorobnú žiarlivosť, ktorá si získala príznačné pomenovanie Othellov syndróm. Postihnutá osoba neustále svoj proťajšok podozrieva z nevery, hoci jej chýbajú akékoľvek dôkazy alebo zmysluplné podnety. Zvládne všetko prekrútiť, aby realita zodpovedala katastrofickému scenáru, ktoré vykonštruovala. Niekedy Othellov syndróm môže byť spôsobený metabolickým alebo organickým postihnutím mozgu.

Othellov syndróm možno liečiť jedine s odbornou pomocou. Ak pristihnete seba samého, že len trochu žiarlite, nemusíte hneď utekať k lekárovi, počkajte s reakciou (scénou). Snažte sa oddialiť negatívne emočný výstup nejakou činnosťou, zamestnajte svoje ruky aj hlavu. Až sa upokojíte, zistíte, že dôvod k žiarlivosti bol len vaším bludom. Ak sa vám neustále vracia, zverte sa svojej partnerke alebo partnerovi, spoločne určite nájdete riešenie.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: