Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bude tu Medzinárodný deň žien!

7.marec 2016
Bude tu Medzinárodný deň žien!

Rok sa s rokom zišiel a ženy opäť zajtra budú sláviť svoj sviatok. Ako ale vôbec vznikol, kedy a prečo? Aké darčeky ženy v tento deň potešia?

Deň žien je medzinárodný a to znamená, že sa oslavuje každý rok 8. marca po celom svete. Veľa ľudí v Slovenskej republike si pri pojmu MDŽ predstaví červené karafiáty, oslavy na pracoviskách a verše predstaviteliek Zväzu žien. V čase socialistického Československa sa Deň žien hojne oslavoval. Možno aj vďaka tomu ho dnes mladšie generácie odmietajú oslavovať, pretože podľa nich je to umelo vytvorený komunistický sviatok. Realita je ale iná.

Poznáte históriu MDŽ?

Pôvodne pochádza z Ameriky, kde sa prvýkrát slávil vďaka socialistickej strane 28. februára 1909 ako prvé výročie štrajku newyorských krajčírok, ktoré štrajkovali za zlepšenie životných a pracovných podmienok. Jeho pôvodnou myšlienkou je teda rovnoprávnosť žien a mužov - občianske i politické, zavedenie volebného práva pre ženy, ich zapojenie do rozhodovacích procesov a odstránenie genderovej diskriminácie. Tak sa začal v Amerike poslednú februárovú nedeľu sláviť "Národný deň žien". V Európe bol Deň žien zavedený v roku 1910 a prvýkrát oslavovaný v roku 1911, okrem iného aj v Rakúsko-Uhorsku.

Deň žien u nás

Po 1. svetovej vojne sa celosvetovo stanovil dátum 8. marca. Oficiálne ako medzinárodný sviatok bol uznaný v roku 1975 OSN. V Československu si sviatok privlastnili komunisti, ako už bolo spomenuté. Po páde komunizmu sa ľudia chceli všetkého komunistického zbaviť a tak od roku 1990 tento deň v Slovenskej republike už nie je oficiálnym sviatkom. V roku 2004 však parlament obnovil Medzinárodný deň žien ako "významný deň" na návrh sociálnych demokratov a komunistov. To vyvolalo nepokoje u veľkej časti obyvateľov a tiež u politickej pravice, ktorá tento sviatok označovala za "pozostatok" komunizmu. V roku 2008 dokonca KDU-ČSL chcela, aby tento deň vymizol z kalendárov úplne, ale nepodarilo sa im to. Ľudia by mali brať MDŽ ako demonštráciu za odstránenie diskriminácie, za lepšie pracovné podmienky žien a ako pripomienku boja žien za rovnoprávnosť. Situácia v rôznych častiach sveta ani v 21. storočí nie je bohužiaľ stále úplne dokonalá.

Darček poteší každú ženu

Ak už máte názor na tento sviatok akýkoľvek, žena vždy bude z darčekov potešená, aj keby to mala byť drobnosť. Pripomeňte tak svojim partnerkám alebo pokojne aj kamarátkam, že na nich myslíte. Váhate čo kúpiť, môžete sa nechať inšpirovať.

Kvety

Kvety sú najbežnejším a najtradičnejším darčekom snáď ku všetkým sviatkom. To ale neznamená, že nimi niečo pokazíte! Ba naopak. Ženy v sebe majú nežnosť, dokážu kvety oceniť a nezáleží na tom, či to bude obria kytica alebo jedna ružička.

Darčekový poukaz

Ktorej žene by neurobila radosť napríklad masáž alebo niekoľko hodín v relaxačnom centre? Je to nenáročný a vcelku lacný darček vhodný pre každú ženu.

Dobrá kniha

Aj v dnešnej dobe snáď ešte existujú ženy, ktoré si rady prečítajú nejakú tú knihu. Ak poznáte jej obľúbeného autora alebo už dlho túži po nejakom konkrétnom titule, nie je lepšia voľba ako táto.

Čokoláda

Kvalitná čokoláda alebo bonboniéra je pre milovníčky sladkého ideálny darček.

Šperky

Aj drobný prstienok alebo retiazka sa hodí ako darček na Deň žien, nič by sa ale nemalo preháňať.

Fotografia

Spoločná fotografia dokáže skvele vyjadriť, že myslíte na spoločné zážitky so svojou partnerkou. Zarámujte jednu vydarenú alebo s ňou môžete nechať urobiť hrnček, s fotkou sa dá zaobstarať mnoho ďalších vecí ...

Romantický výlet

Trocha odpočinku a romantiky ešte nikomu neuškodila. Počasie sa pomaly lepší a urobiť si romantický výlet alebo víkend je super nápad.

Pozvanie na večeru

Možno sa vám to môže zdať dosť klišé, ale niekedy nie je nad to zájsť do peknej reštaurácie, dobre sa najesť a na chvíľu zabudnúť na všetok zhon okolo vás.

Skúste si tento rok na dôležité ženy vo svojom živote spomenúť a popriať im alebo aj darovať nejakú drobnosť. Nikoho tým určite neurazíte.

[Lil] 

Zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Women's_Day

http://padesatprocent.cz/cz/proc-se-slavi-mdz

https://youtu.be/IVgbBgEIU34

http://lifestyle.allwomenstalk.com/budget-friendly-gifts-for-international-womens-day

Zdieľajte tento článok na: