Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bez lekárničky ani ranu, ani dovolenku

10.máj 2021
Bez lekárničky ani ranu, ani dovolenku

Cesty "za hranice všedných dní" lákajú a často sa púšťa do letných dobrodružstiev s bezstarostným nadšením detí. Zaslúžime si to, ale opatrnosti nie je nikdy dosť, preto buďme pripravení na prípadné zdravotné komplikácie, ktoré nás môžu stretnúť. Prinajhoršom zase povezieme letnú lekárničku nepoužitú späť do svojich domovov.

Kvalitnú prípravu, vybavenie sa liekmi a pomôckami na riešenie prípadných zdravotných problémov na dovolenke by nemali podceňovať zvlášť tehotné ženy a ľudia s chronickým ochorením, hlavne kardiaci, diabetici a alergici. Vhodná konzultácia je konzultácia s lekárom a voľba destinácie podľa aktuálneho zdravotného stavu.

Faraónová pomsta

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá a ľudia sa na svojich cestách obávajú hlavne exotických chorôb, najčastejším zdravotným problémom cestovateľov je hnačka. V každom prípade na cestách pite len balenú vodu, nepite tú z vodovodu ani nápoje s ľadom (riziko škodlivosti vody, z ktorej je ľad vyrobený). Budete používať balenú vodu aj na čistenie zubov a hygienu, ale určite sa vám opatrnosť oplatí, hlavne u detí. Niekto na cesty vozí ako "vnútornú dezinfekciu" fľašu tvrdého alkoholu, ale nie je to, samozrejme, plošné odporúčanie.

Možnosťou je preventívne očkovanie (napr. proti cholere alebo týfusu), na samoliečbu bežnej hnačky sa hodí osvedčené čierne uhlie či iná forma dezinfekčne pôsobiacich prostriedkov vo forme rozpustného prášku, tabliet alebo tabletiek. V prípade silnej a častej hnačky nepodceňujte prípadnú stratu tekutín (najmä u detí) a pripravte si rehydratačný roztok (dá sa kúpiť v lekárňach už predpripravený). Na črevné problémy pribaľte aj probiotiká a prebiotiká vo forme kapsúl alebo rozpustného prášku (z praktických dôvodov také, ktoré nemusíte uchovávať v chladničke), ktoré stabilizujú črevné prostredia.

Čo vás ešte môže "stretnúť"? Aj "obyčajné" pálenie záhy po nevhodnom, pálivom, alebo inak dráždivom jedle môže byť skutočne nepríjemné. V tú chvíľu pomôže antacidum v podobe žuvacích pastiliek s rýchlym účinkom. Najlepšia je ale prevencia - teda striedmosť v jedle a požívania alkoholických nápojov, pretože prejedanie sa a konzumácia alkoholu v spojení s horúcim počasím vedú k nepríjemným stavom aj u zdravého človeka.

Stagnácia čriev často bolí

Tým, že sa ocitneme v neznámom prostredí, často s veľkým časovým posunom proti našim zvykom, môže nastať aj opačný problém - zápcha. Tak sa tešíme na zaslúžený odpočinok a pritom nás ťaží "brucho", ktoré nie sme schopní už niekoľko dní vyprázdniť. Preto sa v prvom rade rozhýbte, každý deň si doprajte dlhú prechádzku, pite dostatok vody, nakúpte si hrušky (ale nekonzumujte ich dohromady s tekutinami), a ak tieto laické recepty nezaberú, majte pripravenú pomoc v podobe laxatív vo forme bylinkového čaju, kvapôčok, tabliet alebo čapíkov.

Dajte s v lete pozor na Faraona

Nástrahy dlhého cestovania

Či už cestujeme po mori, alebo jazdou po súši, mnohé z nás z týchto presunov postihuje kinetóza, teda nevoľnosť z pohybu. Pribaľte teda antikinetika v podobe tabletiek či tzv. cestovných žuvačiek alebo homeopatické lieky, ktorými predídete nevoľnosti a zvracaniu. Cestovanie prináša ešte jedno úskalie. Ak trvá príliš dlho a nie je dosť priestoru na dolné končatiny ani možnosť sa viac pohybovať, hrozí tzv. syndróm ekonomickej triedy. Dôsledkom dlhého sedenia bez možnosti pohybu v stiesnenom prostredí totiž môže byť vytvorenie krvnej zrazeniny v žilách nôh, ktorá pri uvoľnení spôsobí pľúcnu embóliu, a to je život ohrozujúci stav.

Preto je dôležité počas letu či nehybného sedenia v inom dopravnom prostriedku, nohy cielene precvičovať a preťahovať, krúžiť s nimi v členkoch, masírovať chodidlá a prsty apod. Môžete tiež využiť kompresné pančuchy, ktoré pomáhajú proti opuchom a znižujú tak riziko trombóz.

Pokožka červená a páli

To, že by sme mali používať ochranné opaľovacie prostriedky, vie dnes každý. Chrániť sa ale musí každý inak, a to podľa typu svojej pokožky. Každopádne neuškodí zhruba mesiac pred dovolenkou užívať betakarotén, ktorý pomáha pokožke lepšie získať zlatý odtieň a dlhšie si farbu udržať. Inú slnečnú ochranu potrebuje tmavší južný typ a iná krehká biela blondínka, ktorá trávi väčšinu času v kancelárii a potom vyjde na prudké južné slnko. Príprava ochrany pred slnkom by nemusela dobre dopadnúť, keby už išlo o spálenú pokožku, úpal alebo prehriatie pri podcenení dĺžky pobytu na slnku.

Nezabudnite, že piesok a morská hladina odráža slnko veľkou mierou do okolia, preto je dôležité chrániť sa aj v tieni, aj keď máme pocit, že tam nám nič nehrozí. Krémy s vysokým UV faktorom bránia spáleniu pokožky a predlžujú možnosť pobytu na slnku, ale je potrebné ich nanášať opakovane. Mnohí ľudia zabúdajú v tomto ohľade na ochranu pier a citlivých miest (uši, nos). Vhodné je po slnení použiť prostriedky po opaľovaní alebo naniesť panthenol na podráždenú a spálenú pokožku.

Hmyz útočí tu aj tam

Nielen kliešte dokážu nášmu zdraviu pekne "zavariť". Tiež komárie bodnutie je nepríjemné a v tropických oblastiach môže byť aj smrteľné. Malária je nebezpečné ochorenie, ktoré si ročne vyžiada tisíce obetí.

Hmyz na vás bude útočiť všade

Čím skôr je nasadená účinná liečba, tým menšia je šanca na uzdravenie. Vhodné je preto užívať profylaxiu (pred začiatkom pobytu v oblasti s výskytom malárie a celú dobu, ktorú tam strávite), s ktorou vám poradia v centrách cestovnej medicíny. Pribaľte si aj špeciálny háčik na kliešte, dezinfekciu, nezabudnite na repelent. Mnohé repelenty sú súčasťou opaľovacích krémov a mliek. Hodí sa aj prípravok na odpudzovanie všetkého hmyzu, určený na zapojenie do elektrickej zásuvky, čo oceníte hlavne počas vlhkých nocí.

V niektorých oblastiach je dobré a dokonca nevyhnutné spať pod moskytiérou, ktorá chráni pred komármi a nebezpečenstvom nákazy maláriou.

Pozor na alergickú reakciu

Ak ste alergik alebo astmatik, iste odchádzate vybavení svojimi bežnými liekmi. Na cesty do neznáma je ale vhodné prichystať aj tzv. záchranný balíček pre prípad nečakanej prudkej alergickej reakcie. K dispozícii je dobré mať aj adrenalínovú autoinjekciu do svalu, ktorá vám môže pri anafylaktickom šoku zachrániť život. Bežné alergické prejavy, ktoré môžu stretnúť každého, sa dajú riešiť voľnopredajnými antihystaminikami, prejavy na koži je dobré potrieť protialergenovým gélom alebo použiť vhodný liek zo širokej rodiny homeopatík.

Platí to aj na tzv. solárnu energiu, drobné, svrbiace pľuzgieriky, ktoré vznikajú ako reakcia na slnečné žiarenie alebo nadmerné slnenie (niekedy v kombinácii s nevhodne vybraným opaľovacím krémom).

Po kvapkách

V lete bývajú potrebné aj očné kvapky s antihistaminikami na upokojenie miestnej alergickaj reakcie. Vhodným doplnkom sú aj tzv. náhradné slzy so zvlhčujúcim efektom, ak sa zdržíme dlhšie v prašnom prostredí. A je dobré si kúpiť kvapky alebo sprej do nosa.

Drobné poranenia ošetríte

Počas letných radovánok sem-tam utŕžite drobný škrábanec, ranku, alebo sa nám vám vytvoria otlaky z nečakaného množstva našľapaných kilometrov. Radšej než zložito zháňať pomoc v miestnej lekárni a hľadať vhodné alternatívy sterilného krytia, pribaľte si rôzne typy náplastí, nejaký ten obväz a nožnice. Hodí sa... okrem iného, ​​existuje bezdotykový sprej, ktorý spoľahlivo zakryje ranu a urýchli hojenie.

Viete si ošetriť poranenia?

Močové cesty, gynekologické záležitosti

Často si zabúdame prezliecť plavky (nebezpečné zvlášť pre ženy!), ktoré nám potom pripravia náročné chvíle v podobe nachladnutia močového mechúra alebo vaječníkov, čo iste nie je vítaná súčasť dovolenky. Kvôli prevencii je teda nevyhnutné byť stále "v suchu", pri ochladení nechodiť bosí a mať obličky v teple. Pokiaľ už nastane problém v podobe bolestivého močenia, prvým pomocníkom môžu byť brusnice, teda brusnicové kapsuly, žuvacie tablety alebo sirup. Na prípadné vaginálne mykotické problémy existujú voľnopredajné čapíky, vaginálne tablety a gély, ktoré uľavia od nepríjemných prvotných príznakov.

V každom prípade sa však, ak k týmto problémom dôjde, nenechajte prehovoriť na kúpanie, obzvlášť v studenej vode a odpustite si sexuálne hry.

Ladíme detaily a ideme

Dôležitou súčasťou plánovania cesty do exotických miest je očkovanie. Poraďte sa v špecializovaných centrách.

  • V prípade, že sa dostaví teplota alebo horúčka, vhodné antipyretikum vo forme šumivého nápoja či tabletiek príde vhod.
  • Pomocníkom sa stane aj chladiace vrecúško, ktoré necháte vychladiť a potom prikladáte na opuch, podráždenú pokožku, štípanec alebo aj rozpálenú a boľavú hlavu.
  • Majte na pamäti, že napríklad vysokohorská turistika nie je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom a kardiakov. Rešpektujte svoj zdravotný stav a poraďte sa s lekárom, ktorá letná aktivita by bola konkrétne pre vás prospešná.

Počas leta je vhodné nechať nohy voľne dýchať v otvorených sandáloch. Ale aj tak sa často stane, obzvlášť na kúpaliskách alebo pri používaní hotelových spŕch, že nás postihne mykóza nôh alebo iné problémy. Preto by lekárnička mala skrývať okrem antiperspirantu, zásypu, náplaste na kurie oká a opuchy aj protiplesňové krémy alebo masti, ponožky najlepšie so striebrom a tiež venofarmaká vo forme gélu, pomocou ktorých rýchlo uľavíte opuchnutým a boľavým nohám.

Batoh na cesty by mal obsahovať aj také drobnosti ako sú bezoplachové dezinfekčné gély na ruky, gél na natiahnutý sval, antibakteriálne pastilky pre prípad bolesti hrdla, osviežujúci vodný sprej na tvár a slnečné okuliare s UV filtrom. A tiež vhodnú prikrývku hlavy, ľahké svetlé oblečenie, zoznam dôležitých kontaktov na rodinných príslušníkov doma a na lekársku službu v mieste pobytu, cestovné doklady, dostatok peňazí a doklad o uzatvorení cestovného poistenia. Potom iba stačí sa naladiť a uvoľniť sa a vydať sa na ďalekú cestu.

Nemáte s kým na dovolenku vyraziť? Tak sa oboznámte, online zoznamka je tým ideálnym miestom pre hľadanie novej lásky.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: