Schudnúť, zmeniť životný štýl, nájsť si koníček, zlepšiť svoje zdravie alebo zmysluplne vyplniť svoj voľný čas. To všetko môžu byť dôvody na to, že sa rozhodnete začať so športovaním. Začať je vždy najhoršie. Potom už ale nebudete chcieť prestať. Dokonca sa to pre vás môže stať zvykom či závislosťou v dobrom slova zmysle. Dobrá motivácia sa tiež stáva vhodným nástrojom k zmene stereotypu.
Rozhodli ste sa začať so športovaním. Áno, správny krok. Teraz by ste si ale mali zodpovedať základnú otázku, ktorá bude určovať váš smer, a to, aký cieľ chcete dosiahnuť. Odpoveď sa možno nachádza niekde v prvom riadku tohto textu. Podľa toho si treba zvoliť vhodný šport alebo športovú aktivitu. Pokiaľ ide o zlepšenie vášho zdravia, odstránenie bolesti chrbta alebo vyplnenie vášho voľného času, existuje veľa možností. Všetko závisí na vašich preferenciách. Tu sa ponúkajú základné možnosti ako beh, skupinové cvičenie alebo individuálne hodiny s trénerom.
Môžete si vybrať, či sa radšej budete venovať pohybovej aktivite, kde budete v menšom počte alebo dokonca sami, alebo uprednostníte kolektív. Ak ste sa ale z nadšenia pre kolektívne športy rozhodli pridať do už existujúceho amatérskeho tímu, je potrebné zvoliť osobitý prístup. Reč je o futbale, volejbale, basketbale, hokeji... A môžeme uviesť aj tenis alebo plávanie. V prvom rade navštívte klub, ktorého sa chcete stať súčasťou a dohodnite si stretnutie s trénerom. Zistíte jeho požiadavky a či úroveň zodpovedá vašim športovým schopnostiam.
Počítajme teda s tým, že ste začiatočník. Odhodlanie a motiváciu už máte a ste rozhodnutí pre konkrétny druh športu. V zásade platí, že predtým, než začnete športovať, je potrebné mať dostatočné informácie a pomôcky na výkon zvolenej aktivity. V prvom rade je to vhodné športové oblečenie a obuv. To je základ. Oblečenie musí byť pohodlné a primerané vášmu športu. Vhodne zvolená obuv zabraňuje tomu, aby ste sa zranili a šetrí vaše kolená a kĺby. V dnešnej dobe nie je problém s výberom.
Na beh sa odporúčajú klasické bežecké topánky alebo tretry. Tretry sa v súčasnosti nepoužívajú len na beh, ale aj na cyklistiku. Špeciálnou obuvou sú kopačky alebo korčule. V zásade je potrebné si zaobstarať pevnú športovú obuv s hrubšou podrážkou. Vychádzková alebo iná obuv s tenkou alebo plochou podrážkou určite nie je vhodná. Tiež je dobré si kúpiť aj podložku na cvičenie. Nie každý šport ju vyžaduje, ale je neodmysliteľnou súčasťou strečingu a ten patrí ku každej športovej aktivite.
Každý športovec by mu mal po tréningu venovať minimálne 15 minút. Okrem toho sa všetkým odporúča aspoň raz týždenne celá hodina strečingového cvičenia.
Ak už máte všetky pomôcky a základné informácie, je potrebné prejsť reálne k veci. Ale nie bezhlavo, aj keď sa športové nasadenie oceňuje. Potrebujete odborníka alebo skúseného trénera, ktorý vám poradí. Tento krok je veľmi dôležitý. Predídete tým zbytočným zraneniam, ušetríte si zdĺhavé vyhľadávanie potrebných informácií v knihách alebo na internete, a hlavne nebudete strácať čas nesprávnym cvičením bez výsledku. To už môže byť aj neskôr na napravenie chýb odborníkom.
Tréner vám poradí, ako správne vykonávať pohybovú aktivitu, ktorú ste si zvolili. Ukáže a vysvetlí vám správnu techniku a nasmeruje vás na dosiahnutie vášho cieľa. Spolupráca s trénerom má aj mnoho ďalších výhod. Môžete sa od neho dozvedieť prípadné "zlepšováky" a pomôže vám aj so stravovaním. Bez rád a odborného názoru sa neodporúča púšťať sa do športových aktivít, ak ste začiatočník. Nájsť si trénera je pomerne jednoduchá vec. Stačí si sadnúť na internet, alebo sa poradiť so známymi, kolegami alebo kamarátmi.
Pri samotnom trénovaní je dôležitý pitný režim, na ktorý nikdy nezabúdajte. Aj ak nie ste počas tréningu smädní, určite je potrebné piť, pretože vydávate energiu a potíte sa. Po športe sa smäd určite dostaví. Je ale nebezpečné vypiť príliš veľa tekutín naraz. Ideálne je dávkovanie po pohároch. Celkové množstvo je individuálne. Závisí na vašom veku, na intenzite tréningu a na vašich pitných návykoch. Minimálne by ste ale mali vypiť 0,7 l čistej vody. Pokiaľ ide o stravovanie, treba sa držať nasledujúcich pravidiel.
Hlavné jedlo zjesť 2,5 alebo 3 hodiny pred tréningom. Ak by ste ale cítili hlad, než začnete so športovou aktivitou, dajte si niečo malé, napr. banán, mandle, orechy, v podstate všetko ovocie okrem jablka. Pol hodiny po tréningu sa hodí ovocný nápoj, smoothie. Platí, že do hodiny po športovom výkone by ste sa mali najesť. Vhodným jedlom sú potraviny, ktoré obsahujú veľa bielkovín. Môžete si urobiť hydinu, ryby a dobrým doplnkom je aj zelenina. Predtým, než začnete naplno športovať, je dobré sa zahriať. To znamená venovať 10 - 15 minút rozcvičke a kardio cvičenia, aby ste si rozhýbali kĺby a zahriali telo.
Odporúča sa beh alebo výskoky. Intenzívne venujte tréningu asi 50 minút s krátkymi prestávkami. Samozrejme, všetko závisí na vašom trénerovi a na športe, ktorému sa venujete. Záver patrí strečingu.
Naťahovacie a uvoľňovacie cvičenia sú balzamom na vaše svaly a predchádzajú ich zbytočnému skracovanie. Športovej aktivite sa venujte tak 2- až 3-krát za týždeň. Potrebný je aj odpočinok a regenerácia. Ide predovšetkým o kvalitný spánok a strečing po cvičení. To je alfa a omega. Telo si môžete zregenerovať aj v saune, na masáži. Plávanie tiež pomáha k uvoľneniu svalov. Ak máte svalovú horúčku, treba svaly opäť mierne zahriať prechádzkou, sprchou, masážou spojenou s jemným strečingom.
V prípade, že chcete začať s pohybovou aktivitou v posilňovni, postupujte rovnako. Najskôr sa vyzbrojte vhodným oblečením a obuvou. Na odev sa nekladú zvláštne požiadavky. Stačí vám niečo pohodlného ako tepláky, legíny, kraťasy a tričko. Noste športovú alebo bežeckú obuv so spevnenou podrážkou. Dbajte aj na to, aby bola čistá. Nenoste tie isté tenisky, v ktorých ste prišli z vonku. Hlavne z hygienických dôvodov by ste si do posilňovne mali brať uterák. Ďalší krok je nájsť si trénera.
Ak ste začiatočník, zbytočne by ste strácali čas skúšaním strojov radami bez znalostí, ako sa na nich technicky správne cvičí. A ešte by ste si mohli spôsobiť zranenie, a to by ste určite nechceli. Tréner vám všetko ukáže a vysvetlí. Nenechajte sa teda odradiť chladným počasím a už dnes začnite. Tu je pár zásad, ktoré by ste mali dodržiavať, aby boli výsledky viditeľné. Patrí medzi ne napr.:
Tieto body sa síce zdajú byť jednoduché, ale často ich nedodržiavanie naruší aj drobná maličkosť. Stačí zlé počasie alebo nálada, zlý deň v práci a stratíte chuť na čokoľvek. Toho sa treba vyvarovať. Spomeňte si, čo vás motivovalo a aké pokroky ste urobili. Dosiahnuté výsledky sú tiež vhodným motivačným prostriedkom. Zlepšenie kondície, zhodenie pár kíl, ktoré boli navyše, zlepšenie zdravotného stavu alebo dobrý pocit, že niečo dobré robíte pre seba, vás určite nakopnú. Toho sa treba držať!
Aké zranenia a zdravotné problémy nám hrozia, keď sa bez prípravy vrhneme do intenzívnej fyzickej aktivity? Napríklad nesprávnym posilňovaním sa zvýši nerovnováha medzi oslabenými svalmi, fanatickým behaním zase nadmerná záťaž kĺbov. Bolesti, opuchy, zápaly, modriny sú typické prvé príznaky pri poraneniach šliach, kĺbov alebo svalov nadmerným či zlým zaťažením. Pri lyžovaní, cyklistike alebo korčuľovaní nás môžu najčastejšie postihnúť pády a zrazenie končatín, brucha, hrudníka alebo hlavy s následnými zlomeninami a poraneniami vnútorných orgánov.
Pravidelný pohyb a aktivita sú vždy prospešné, či už ide o človeka v akomkoľvek veku alebo zdravotnom stave. Ani cukrovka, stav po infarkte srdca, po úraze alebo operácii či problémy s kĺbmi neznamenajú automaticky stop športovaniu. Treba si ale vybrať správny druh pohybu. Poraďte sa preto určite s vaším lekárom. Napríklad pacienti s ochorením srdca a ciev by sa mali sústrediť len na ľahkú dynamickú záťaž, inak sa im môže zhoršiť zdravotný stav. Pre začínajúceho rekreačného športovca platí, že pohybová aktivita má byť pestrá, jednostrannosť a nadmernosť škodí.
Začínať treba postupne, naučiť sa správne namáhať svoje telo od odborníkov v danom športe a klásť dôraz na pravidelnosť miesto jednorazových výkonov. Rozcvička, správne zaťažovanie, pravidelnosť, postupné zvyšovanie záťaže a strečing po športe sú dôležité preventívne opatrenia pred zranením. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý šport by bol pre vás vhodný, určite by ste nemali vynechať radu športového odborníka.
Športujte, ale aj svoje telo masírujte. Pri Rolling využívame penový valec, ktorého priemer je aspoň 15 a dĺžka minimálne 90 centimetrov. S týmito rozmermi dôjde k dostatočnému pôsobeniu na sval v priebehu cvičenia. Svoju úlohu zohráva aj hustota peny. Čím tvrdší valec máme, tým intenzívnejší tlak na vyvinieme. Po krátkom zahriatí zaujmeme predpísanú pozíciu a a váhou vlastného tela rolujeme danú oblasť na valci. Po tridsiatich opakovaniach potom prejdeme k ďalšej partii, až prejdeme všetky, ktoré sú stuhnuté.
Svojim svalom tak poskytneme skvelú službu v pokoji domova. Predtým sa ale odporúča absolvovať špeciálne preškolení lektorom. Preberie s vami kompletnú techniku rolovania, ošetrenie jednotlivých svalových skupín a správne dýchanie. Pri zdravotných problémoch môže nastaviť individuálny program. Účinnosť Rolling vás presvedčí hneď po prvej lekcii. Ucítite lepšiu svalovú flexibilitu, väčší rozsah pohybu, vaše svaly si vydýchnu od napätia.
Nájdite si svoju športovú lásku, ktorá vydrží. Poobzerajte sa po niekom. Skúste napríklad vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa zverokruhu.
[ivi]