Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako zvládnuť vyhadzov

12.júl 2016
Ako zvládnuť vyhadzov

Strata zamestnania nie je pre nikoho príjemná. Prináša so sebou neistotu, obavy z budúcnosti a pokles sebavedomia. Zásada je nevzdávať sa, zachovať si optimizmus a hlavne ustavične hľadať. Najnebezpečnejšie je uzavrieť sa do seba.

Psychológovia varujú pred prepadáním panike, prehnanému sebatýraniu alebo hnevu voči bývalému zamestnávateľovi. Vyhadzov poväčšinou sprevádza negatívne emócie či už voči sebe alebo osobe, ktorá výpoveď zamestnancovi udelila. Najťažšie pre vyhodeného zamestnanca je zvládnuť začiatok. Máme pre vás päť rád, ako zvládnuť výpoveď.

  1. Čo najrýchlejšie sa prihláste na úrad práce. Ušetríte si tým trápenia s platením zdravotného a sociálneho poistenia. Okrem toho sa môžete zapojiť do niektorého programu na podporu zamestnanosti, urobiť si zadarmo rekvalifikačný kurz a zvýšiť tým šancu uplatnenia sa na trhu práce.
  2. Zaveďte si denný režim a majte plán. Najhoršie je nečinné túlanie sa po byte, ktoré končí pri sledovaní televíznych seriálov ako hlavná náplň dňa. Dôležité je mať na každý deň plán a prácu. Je jedno, či to bude brigáda alebo oprava kúpeľne, skrátka buďte aktívny.
  3. Hľadajte si zamestnanie! Táto rada pôsobí trochu ako klišé, ale opak je pravdou. Mnoho ľudí rezignuje a po mesiaci neúspechov v hľadaní práce stagnujú. Naopak by ste mali napnúť svoje sily, keď nemôžete nájsť prácu na HPP, skúste ísť na brigádu. Dôležité je nestráviť pol roka v kuse doma na pohovke. Potom už sa na pracovný režim zvyká len veľmi ťažko.
  4. Skúste iný odbor. Opäť veľmi klišéovitá rada, ale je to tak. Popremýšľajte, čo všetko viete, čo by vás bavilo a kde všade by ste svoje skúsenosti mohli uplatniť.
  5. Rozvíjajte sa. Začnite sa učiť cudzie jazyky, rozšírte svoju kvalifikáciu, urobte si nejaký online kurz a získajte certifikát. Dnes tento spôsob výučby je úplne bežný a napríklad Olomoucká univerzita ponúka širokú škálu tzv. MOOC (Massive Open Online Courses).

vyhazov

Pomáha aj čítať si príbehy a rozhovory úspešných podnikateľov, ktorí začínali od nuly, niektorí rozbehli svoj biznis po tom, čo dostali výpoveď. Dnes majú fungujúcu kaviareň, e-shop alebo inú firmu. Hoci boom start-upov môže vyvolávať obavy z podnikateľskej džungle, otvára sa tu priestor pre strednú triedu.

"Po mesiaci nevydareného hľadania som začala prepadať obavám, že už nenájdem prácu, že som vlastne k ničomu. Deptalo ma, že som finančne závislá na svojom partnerovi a rodičoch, "rozpráva Lenka (25 rokov), ktorá nemohla po dokončení filozofie na Karlovej univerzite nájsť prácu. Podľa nej je najhoršie len sedieť doma a hľadať. "Stratila som sociálny kontakt, cítila som, že mi začína robiť problémy komunikovať s cudzími ľuďmi a tak, som išla pracovať do kaviarne," opisuje svoje skúsenosti. Brigáda v kaviarni jej pozdvihla náladu, začala stretávať zaujímavých ľudí a nakoniec jej jeden zo stálych návštevníkov ponúkol prácu asistentky u neho vo firme.

Nie vždy sa situácia vyvrbí k dokonalosti ako u Lenky, ale rozhodne je to spôsob, ako sa postaviť na vlastné nohy a pozbierať čriepky zostávajúceho sebavedomia. Neznamená to, že musíte brať za každú cenu akúkoľvek pracovnú ponuku, ale prípadný vysnívaný zamestnávateľ uvidí, že sa snažíte a beriete život do svojich rúk.

Paf

Zdieľajte tento článok na: