Nezáleží na tom, kto komu "dal kopačky". Zásadné je, že sa "to" stalo a jedná sa o ťažkú komplikovanú situáciu pre obe strany. Rozchod partnerov prináša obom neľahké obdobie, s ktorým sa musí vyrovnať každý zvlášť. Návraty sa väčšinou nevyplácajú.
Dôležité je hľadať aj na veciach negatívnych niečo pozitívne, a neustále si pripomínať, že koniec znamená začiatok niečoho nového. Tým novým nemusí byť nová partnerka či priateľ, ale znovu nájdené pravé ja, ktoré sa za posledné spoločné obdobie vytrácalo pod ťarchou hádok a výčitiek. Ako začať krásny nový romantický a dokonalý vzťah, keď sa človek zacyklil v starom nefungujúcom? Aj keď je to ťažké, niekedy býva lepšie odísť a nechať ísť, ako sa naďalej vzájomne trápiť.
Každý prežíva rozchod odlišne, ale väčšina ľudí nezávisle na pohlaví inklinuje k niekoľkým základným typom správania:
1) Trápia sa spomienkami. Či už si ľudia pripomínajú krásne alebo zlé momenty, vždy si akurát ubližujú a vyvolávajú bolesť. Nezáleží, či sa dotyčný s partnerkou rozišiel alebo bol postavený pred hotovú vec. Keď s niekým strávime časť života, začneme ho veľmi skoro postrádať.
2) Rýchlo hľadá niekoho „aspoň na sex“ a niekedy to dokonca býva i ex-priateľ(ka), čo možno označiť za najhoršiu variantu. Prehlbuje si tak emocionálne utrpenie a definitívne odlúčenie bude ešte náročnejšie. Iní danú situáciu riešia večierkami a známosťami na jednu noc, ktoré vedú k frustrácii a emocionálnemu "vyšťaveniu".
3) Uzavrú sea pred svetom, prestanú o seba dbať, pchajú sa všetkým možným a zapíjajú to litrami alkoholu. Už na prvý pohľad je jasné, že ide o úplne sebedeštruktívne chovanie, ktoré nikam nevedie. Akurát okrem partnera hrozí aj strata zamestnania.
4) Beznádejné prípady sa často nepohnú z miesta. Nedokážu si pripustiť, že ich partner odišiel a predpokládajú, že sa vráti. Toto rozpoloženie nie je ľahké pre nikoho z páru, ten druhý býva často "bombardovaný" SMSkami, e-mailami a telefonátmi od svojho bývalého partnera. Pozor! Do tejto fázy môžu dospieť aj tí, ktorí iniciovali rozchod. Časom sa im rozleží v hlave stav vecí a chcú späť, čo už nebýva možné.
Základom je pozitívny pohľad na vec. Vyplakať sa, vyzlostiť sa, ale nezostávať u týchto pocitov večne, ale hľadať na stave vecí niečo dobré. Zaiste inak bude bolestivý rozchod po mesiaci, dvoch rokoch a neporovnateľne horšie sa znáša rozvod. Avšak základné záchranné body (rady) môžu pomôcť vo všetkých prípadoch.
1) Vyhoďte všetky veci po svojej polovičke alebo čokoľvek by mohlo byť len malou pripomienkou ukončeného vzťahu. (Nemyslím deti!) Dajte z dohľadu všetky spoločné fotografie, teraz nie je vhodná doba utápať sa v minulosti, tiež by ste sa v nej mohli utopiť.
2) Nájdete si koníček. Nezáleží aký a či ste ho už niekedy skúsili. Pustiť sa môžete do niečoho nového. Zoznámite sa so zaujímavými ľuďmi, niečomu sa priučíte a nájdete nových priateľov. V tento moment sa potrebujete odreagovať aktivitou, ktorá vás prinúti aspoň na moment zabudnúť na vašu osobnú situáciu.
3) Choďte do spoločnosti s priateľmi alebo pokojne sami. Páči sa vám program v kine, ale všetci kamaráti dokonca aj kamarátky majú svoje plány? A vadí to? Ak chcete ísť do kina alebo do divadla, choďte. Nečakajte, až budete mať parťáka, veď sa tam aj tak zhasne a budete pozerať na film. Ak sa obávate, že budete nútení sledovať tajne sa bozkávajúci páry, sadnite si do predných radov a najlepšie do uličky.
4) Začnite pozerať po opačnom pohlaví,keď už sa cítite vyrovnaní a zmierení so situáciou. V tejto po-rozchodovej fáze môžete začať flirtovať. Nevysvetľujte si to ako hľadanie nového partnera či partnerky. Viac sa zapojte do spoločnosti a oťukávajte si terén. Randite! Skúšajte komunikovať cez internetové zoznamky, aby ste si osviežili, aké to je byť znovu medzi singles a nezáväzne koketovať.
[paf]