Takmer každý už niekedy ochutnal nejaký vietnamský pokrm. Dokázali by ste ale menovať niektoré špeciality z tejto celosvetovo známej kuchyne?
Geografia hraje dôležitú úlohu vo vietnamskej kuchyni. Základom vietnamskej stravy je ryža, ktorá sa pestuje po celej zemi, ale najmä na severe v delte Červenej rieky a na juhu v delte rieky Mekong. Hoci tri štvrtiny krajiny vo Vietname sú kopcovité alebo hornaté, dlhé pobrežie a mnoho vnútrozemských vodných ciest poskytuje ryby a iné vodné živočíšne druhy, ktoré sú súčasťou vietnamskej stravy. Vietnamská kuchyne sa trochu líši regiónom, na severe bola ovplyvnená Čínou (stir-fry - pokrmy vyprážané a miešané na wok panvici, rezance a použitie paličiek), zatiaľ čo na juhu ho ovplyvnila Kambodža a Francúzska.
Boli to predovšetkým susedia Vietnamu, ktorý ovplyvnili vietnamskú stravu a spôsob varenia. Obyvatelia Mongolska, ktorí napadli Vietnam zo severu v 10. storočí priniesli so sebou hovädzie mäso. Takto sa hovädzie mäso stalo súčasťou vietnamskej stravy. Spoločné vietnamskej hovädzie pokrmy sú pho bo (hovädzie rezancová polievka) a bo bay mon (hovädzie varené na sedem spôsobov). Číňania, ktorí ovládali Vietnam 1000 rokov, naučili vietnamských obyvateľov techniky varenia, ako je vyprážanie a fritovanie, ale aj použitie paličiek. Na juhu, susedné štáty Laos, Kambodža a Thajsko predstavili tieto prísady:
Prieskumníci a obchodníci predstavili začiatkom 16. storočia potraviny, ako sú zemiaky, paradajky a hrášok. Počas francúzskej kolonizácie sa do Vietnamu dostali potraviny, ako napríklad bagety (francúzsky chlieb), paštéta, káva so smotanou, mlieko, maslo, pudingy a koláče. V 60. a 70. rokoch 20. storočia (vojna vo Vietname) americká armáda priviedla do Vietnamu zmrzlinu, keď uzavrela zmluvu s dvoma americkými mliekarňami na vybudovanie desiatok tovární zmrzliny.
Obyčajná ryža (com trang) sa nachádza v strede vietnamskej stravy. Dusená ryža je súčasťou takmer každého jedla. Vietnamci dávajú prednosť dlhozrnnej bielej ryži, miesto krátkozrnnej ryže, ktorá sa viac používa v čínskej kuchyni. Z ryže sa ďalej vyrábajú ďalšie bežné prísady, ako napríklad ryžové víno, ryžový ocot, ryžové rezance a ryžový papier na jarné závitky.
Existujú štyri hlavné druhy ryžových rezancov používaných vo vietnamskej kuchyni. Banh pho sú širšie biele rezance používané v typickej vietnamskej polievke Pho. Bun rezance (tiež nazývané ryža niťovky) vyzerajú ako dlhé biele struny, keď sa uvarí. Banh hoi sú tenšie verzie bun rezancov. Okrem toho existujú tiež sklenené alebo celofánové rezance (mien alebo bun tao) vyrobené zo škrobu mungo fazule.
Rovnako zásadné, ako ryža a rezance, je pre vietnamskú kuchyňu slaná rybia omáčka nuoc mam, ktorá sa používa vo väčšine vietnamských receptov (rovnako ako sa používa soľ vo väčšine západných pokrmov). Nuoc mam sa vyrába v továrňach pozdĺž pobrežia Vietnamu. Sardely a soľ sú vrstvené v drevených sudoch a potom sa nechávajú kvasiť asi šesť mesiacov. Svetlá, prvá odvodnená omáčka je najviac žiaduce, najdrahšie a vyhradená predovšetkým pre stolné použitie. Menej drahé nuoc mam sa používa pri varení.
Najpopulárnejším korením je nuoc cham (sladkokyslá omáčka), ktorá je vo Vietname bežná ako kečup v Severnej Amerike. Podšálky naplnené nuoc cham sú prítomné prakticky pri každom jedle a hostia si do omáčky namáčajú všetko, od jarných závitkov až po mäsové guľky. Nuoc cham je pomerne jednoduchá na prípravu a udržiava sa v chladničke až 30 dní.
Ryby a ďalšie vodné živočíchy (chobotnice a úhor) sú pre vietnamskú stravu dôležité. Hovädzie, bravčové a kuracie sú tiež dôležité, ale sú konzumované v menšom množstve. Jedinečné príchute vo vietnamskej kuchyni sú vytvorené z rôznych druhov korenia a byliniek, vrátane listov mäty, petržlenovej vňate, koriandra, citrónovej trávy, kreviet, rybích omáčok (nuoc nam a nuoc cham), arašidov, anízu, čierneho korenia, cesnaku, šalotky, bazalky, ryžového octu, cukru, zelenej cibule a limetovej šťavy. Pre zaistenie kontrastu v textúre a chuti na korenené mäsové zložky jedla, zelenina býva často ponechaná surová a nakrájaná na malé kúsky, obzvlášť v južnom Vietname.
Studené, chrumkavé potraviny zahŕňajú uhorky a fazuľové klíčky. Typické vietnamské jedlo obsahuje mäso a zeleninu, ktoré sa podáva s ryžou a konzumuje paličkami, alebo sa vloží do ryžového papiera či listu šalátu (červený) a namáča do omáčky. Tradičné metódy prípravy sú spravidla určené stravovacími návykmi, geografiou a ekonomikou.
Pho bo (hovädzia rezancová polievka) je významným pokrmom vietnamskej kuchyne. Často sa vo Vietname podáva na raňajky. Vo Vietname sa dá zakúpiť od pouličných predajcov na ceste do práce alebo do školy. Pho bo je tiež domáci pokrm, ktorého skupinová príprava môže byť zábavná. Pri takejto príprave sa sedí okolo stola s prísadami uprostred neho. Každý človek dostane misku pikantného hovädzieho vývaru a potom si každý vyberá zeleninu a rezance, ktoré sa pridávajú do vývaru, podľa vlastnej chuti. Jednotlivé misky s Pho bo nikdy nie sú identické.
Dezert nie je vo Vietname tak bežný, okrem možno čerstvého ovocia. Jedinou ďalšou výnimkou je sladký kokosový puding, ktorý môže nasledovať slávnostné jedlo.
Vietnamské jedlá sú zriedka rozdelené na samostatné chody. Všetko sa skôr podáva naraz a jej sa zo spoločných pokrmov, ktoré sú na nízkom stole. Rodina sedí na rohožiach na podlahe a každý človek má misku na ryžu, prútiky a polievku. Členovia rodiny používajú úzky koniec palice, aby si dali jedlo do úst a široký koniec slúži na podávanie zo spoločných jedál. Niektoré potraviny, ako napríklad jarné závitky so konzumujú rukami. Väčšina jedál zahŕňa polievku, stir-fry alebo iné hlavné jedlo, ľahký šalát a množstvo príloh.
Čaj (che alebo tra) je najbežnejší nápoj vo Vietname. Každý obyvateľ musí pripraviť dostatok čaju na celý deň, pretože tradičné vietnamská pohostinnosť diktuje, že človek musí byť schopný okamžite podávať čaj, ak prídu nečakaní návštevníci. Čaj sa podáva pred jedlom a po jedle, ale nie behom. Aj keď Vietnamci dávajú prednosť zelenému čaju (nefermentovaný), čierny čaj sa dá zohnať vo veľkých mestách.
Hoci väčšina Vietnamcov dáva prednosť čaji, káva sa vo Vietname pestuje a je ľahko dostupná v mestách. Podáva sa ako horúce, tak studené caphe, čo je známy vietnamský nápoj, ktorý sa skladá z kávy a sladeného kondenzovaného mlieka. Čerstvé kokosové mlieko je ďalším populárnym nápojom, dostupné u pouličných predajcov, ktorí jednoducho odrežú vršok mladého kokosového orecha a podávajú ho so slamkou. Obzvlášť osviežujúci nápoj v horúcom dni je sóda chanh (citrónová sóda).
V južnom Vietname je nezdvorilé odmietnuť jedlo. Ak hostia nemajú hlad, môžu sa ospravedlniť tým, že vysvetlia, že jedli nedávno, a potom sa posadiť s hostiteľmi a robiť im počas jedla spoločnosť. Zdvorilí hostia prijmú aspoň malé množstvo, aby neurazili svoje hostiteľa.
V severnom Vietname je to naopak. Pozvanie k jedlu, by malo byť vždy odmietnuté, pokiaľ nebolo opakované už mnohokrát. Tento zvyk s najväčšou pravdepodobnosťou vyplýva z faktu, že ľudia na severe nemali dostatok jedla, aby mohli kŕmiť ďalšie ústa. Hoci sú pozvánky rozšírené zo zdvorilosti, očakáva sa, že hosť odmietne.
Nemusíte jazdiť do Vietnamu, aby ste ochutnali tradičné vietnamskej pokrmy, aj keď by to určite bola zaujímavá dovolenka. U nás v Slovenskej republike sa nachádza hneď niekoľko vietnamských reštaurácií. Pozvite niekoho na rande v Bratislava, Košiciach alebo Trenčíne a ochutnajte spolu vietnamské špeciality.
[rox]
Zdroj: https://en.wikipedia.org