Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Aj kríza stredného veku má svoje výhody

17.marec 2020
Aj kríza stredného veku má svoje výhody

Zmeny, výkyvy, výhry aj prehry k životu patria a kríza tiež. Jednej z tých známych sa hovorí kríza stredného veku, týka sa oboch pohlaví a je nepríjemná rovnako ako každá iná kríza. Koľko fliaš vína padlo na oltár "niečo sa s ním deje", koľko pív bolo preliatých kvôli "je nejaká divná".

Aj kríza stredného veku je určitou šancou na nájdenie ďalšieho zmyslu života. Reakcie na krízu stredného veku môžu byť rôzne: jednou z nich je rezignácia a prístup "všetko alebo nič", teda "keď nemôžem byť mladý a zdravý, budem radšej starý a chorý", protipólom je tzv. "hyperkompenzacia" - odmietnutie starnutia a všetkých jeho prejavov, rýchly tok zmena životného štýlu, divoká honba za mladosťou. Niekedy dôjde k pretrhnutiu väčšiny doterajších vzťahov a nadviazanie mimomanželského pomeru. Ale akokoľvek je nepríjemná, aj kríza stredného veku sa dá zvládnuť a paradoxne môže byť aj prínosom.

Situácia: pán stredného veku

Je to trochu šok: pán stredného veku, ktorého poznáte odvedľa čoby slušného, pomerne nenápadného človeka, si vykračuje po boku ženy alebo skôr dievčaťa, ktoré by pri troche dobrej vôle mohla byť jeho dcérou a bez trochu dobrej vôle jeho vnučkou. Navyše má pán evidentne zafarbené vlasy, šeď zmenil na havraní čerň. Pán, ktorý sa donedávna obliekal iba do odtieňov šedej, hnedej a mdlo zelenkavej si vykračuje s dievčaťom nevídane vyštafírovaný - tu sa ponúka široká škála variácií od "ostrého chlapca" (tmavé okuliare, biele tričko, kožená bunda, džínsy) cez typ "kúpeľný švihák" (klobúk, motýlik, oblek, lakovky) až po "športovcov" (šiltovka, tepláková súprava, na ruke pripnutý merač tepu, tenisky).

Starší pán prechádza zmenou, ktorá je na prvý pohľad rovnako viditeľná ako nenáležitá. Začalo to vlastne celkom nenápadne: hoci pán vo voľnom čase posledných dvadsať rokov v kôlni na záhrade pokojne vyrezával figúrky a vyrábal betlehemy, ktoré išli celkom na odbyt, nikdy si nenechal ujsť piatkové pivo s kamarátmi v obľúbenej, útulnej zafajčenej krčme a s obdivuhodným nasadením hrával sa susedom šach, prestalo ho to všetko naraz nejako baviť. Kým ho skôr práca s drevom upokojovala a dá sa povedať, že aj povznášala, zrazu akoby stratil trpezlivosť. Ani krčma už ho nebaví.

Chlapi tiež vždy  mlátia prázdnu slamu - politika a šport, stále dookola, a k čomu to? Kedysi mu pripadali vtipní, ale to bolo kedysi. A na ten šach nemá chuť, sused povie za popoludnie osem slov, stále chrchle, dedko... Často teraz pred spaním premýšľa, čo mal v minulosti urobiť inak, kde urobil chybu? Kde dnes mohol byť, keby vtedy ten projekt na tú čističku odkývol.

Neprocházíte také krizí středního věku?

Takto už sedí desať rokov na fleku a nehne sa z miesta. Ubíja ho to, ale čo narobí, mladosť má holt zelenú a hore sa derú chalani o polovicu mladší, ale vzdelaní a hlavne s ostrými lakťami, za chvíľu mu snáď budú rozkazovať. A manželka mu tiež zrovna nepomáha! Bola by najradšej, aby si v pokoji vyrezával, jeho kariéra ju nezaujíma, hovorí "veď máš dobré miesto", ale on potrebuje ešte rozlet, dokázať tým chlapčekom, že aj starý vlk ako on má ešte navrch! Nič v zlom, manželka sa stará, ale je jednoducho nudná - zaujímajú ju leda relácie o varení a tie hlúpe krížovky, proste to nechápe.

Oblečenie mu kupuje ako do rakvy. Čo sa takto poobzerať po niečom, v čom by nevyzeral, že ide do parku sypať vtáčikom? V tej mikine s kapucňou, čo si náhodou vyskúšal, bude vyzerať o desať rokov mladší, a navyše zakryje brucho, ktoré v posledných rokoch povážlivo zväčšilo svoj objem. Pod heslom "ešte nie som žiadny páprda" odhodlaný brucho zhodiť, navlečie si mikinu s kapucňou a začne k údivu usilovne behať okolo bloku a manželke, ktorá mu k večeri dobrotivo pripravila koprovku s knedľou, vmetie, že ho chce zabiť, načo sa zničene zrúti do kresla a pije energetický nápoj.

Na plnenie snov nie je nikdy neskoro

Čo vlastne má zo života? Celý život sa drel, šetrili - a na čo? Na novú strechu? A prekvapená manželka jedného dňa konštatuje, že už sa zrejme zbláznil definitívne, pretože pred domom práve zaparkoval nejaký týpek s náušnicou a čiernočiernou šticou za hrozného rachotu veľkú motorku - a ten týpek je, preboha živého, jej manžel! Pán je v kalibru, má motorku, na pivo aj šach kašle, na koprovku tiež a jeho rozbúrené nastavenie smeruje k jedinému, hoci si to zatiaľ moc nepripúšťa: v žilách mu buble nová krv s čerstvou dávkou adrenalínu, má pocit, že si vlastne nič neužil a že život práve začína - tu a teraz.

A keď opráši svoje staré triky, najskôr sa nájde mladá žena, ktorá jeho novo nadobudnutú motorku a novo nadobudnuté mužnosti bude imponovať, a to do tej miery, aby sa stala prechodnou milenkou v lepšom prípade, dlhodobou milenkou v prípade horšom. Každopádne účinok sa dostaví: získa pocit, že môže skaly lámať a že sa ho starnutie netýka. Pán prechádza krízou stredného veku.

Vykašlete se na krize a užívejte si život

Situácia: dáma stredného veku

Je to trochu šok: dáma stredného veku, ktorú poznáte odvedľa čoby slušnú, pomerne nenápadnú pani, si s evidentne novo zafarbenými vlasmi na blond žĺtkového odtieňa (zle to chytilo) vykračuje v modeli, ktorý okoloidúcim nezostáva nepovšimnutý, skladá sa z upnutého trička, minisukne a topánok na vysokom podpätku, všetko vyvedené v nápadných farbách. Samozrejme môže tiež kráčať po boku muža o poznanie mladšieho, alebo si to nezávisle mieriť do baru, kde dúfa o poznanie mladšieho muža zaujať.

Doma síce disponuje manželom, ale tento o minisukňu ani manželku dlhodobo veľmi záujem nejaví a než vyraziť do baru, radšej sa pozrie na televízne noviny a pri televízii v pol desiatej zaspí. Mieri do baru s hlavou plnou myšlienok na plastiku, resp. plastiky, ktoré nutne potrebuje a o ktorých ju zdravotná poisťovňa uistila, že ich v žiadnom prípade nepreplatí. Sklamaná estetickými nedostatkami vlastného tela a naštvaná na zemskú gravitáciu kráča k baru a horúčkovito uvažuje, kde zohnať na plastiky peniaze, keď sotva vyjde s tým, čo zarobí teraz.

Diéta, krémy, vitamíny

Uvedomuje si, že prechádza zmenou a že poslednou dobou je nespokojná vlastne so všetkým: s bývaním, s manželom, so sebou, so svojím životom. Cíti sa osamelá a neužitočná, deti už sú z domu a nepotrebujú ju, vlastne ju nepotrebuje nikto, manželstvo je sivá rutina a budúcnosť je vyvedená tiež v sivých odtieňoch, ktorých ale nie je päťdesiat, ako v tom filme, čo ju zároveň pohoršil aj zaujal, ale je to len jednoliata ubíjajúca šeď všedného, stále sa opakujúceho dňa. Donedávna s chuťou lúštila krížovky (a vyhrala pár pekných cien), raz týždenne chodila na kávu alebo dvojku vína porozprávať sa s kamarátkami, sledovala napäto seriály a v stredu cvičila jógu - a zrazu jej krížovky pripadajú ako strata času.

Krize vás může překvapit kdykoliv

Kamarátky ju nechápu, rieši hlúposti a sú tak nejako mimo, seriály sú taky hlúpe a stále je to vlastne dookola, aj na jógu chodia samé staré baby. Všetko, čo mala skôr rada, stratilo zo dňa na deň pôvab. Pripadá jej, že jej život prešiel medzi prstami, ale to rozhodne vzdať nemieni. Na plastiky síce nemá veľa peňazí ani veľmi odvahu, poslednou dobou si tiež začala viac strážiť zdravie a nakúpila si hromadu vitamínov a omladzujúcich krémov. Nabehla pochopiteľne na diétu, zatiaľ bez väčšieho úspechu, ale s nadšením, hoci je kvôli hladu ešte nervóznejšia a čerstvo uvažuje, že by vyskúšala zoskok padákom v tandeme - to by mladý pozerali, čo ešte babča vie!

Nespokojná žena stredného veku vchádza do baru, a keď preletí zrakom o generáciu mladšieho osadenstva, napadne ju, že by si mohla nechať vytetovať motýlika. Dáma prechádza krízou stredného veku.

Čo je kríza stredného veku

Kríza je situácia, kedy sa niečo dramaticky mení a táto zmena je (často) sprevádzaná negatívnymi emóciami. V prípade krízy stredného veku je to napríklad pocit:

  • nudy, rutiny a (ubíjejucého) stereotypu
  • neuspokojenia
  • osamelosti
  • zužujúcich sa životných šancí
  • nedostatku energie
  • vyhaslosti a únavy
  • existenciálna frustrácie
  • smútku zo straty atraktivity a výkonnosti

Odborníci ju situujú do rôznych vekových období. Od 26 do 50 rokov, je to individuálne. Bilancovanie doterajšieho života môže vyvolať pocit nenaplnenia a neúspechu, človek si uvedomuje, že je toho za ním zrejme viac ako pred ním a navyše vedomie pomaly nastupujúceho starnutia spolu s tým vyvoláva krízu. Človek si uvedomí, čo je pre neho dôležité a čo nie, je to možnosť, ako konečne objaviť svoj zmysel života. Kríza je vždy šanca - šanca na zmenu. Možnosť začať niečo robiť inak a napríklad lepšie.

Využiť zmeny, ktoré nastali. Začať žiť zdravšie a aktívnejšie. Niekedy po prekonaní krízy môže dôjsť k zlepšeniu v mnohých oblastiach, vo vzťahu, v živote alebo napríklad aj v sexe. Môžete využiť toho, že sa partner rozhodol byť mladší. Dá sa na ňu pripraviť, možno.... Pretože keď príde, a "pohltí nás", bola všetka príprava márna, ale vedomie, že vieme, čo sa s nami deje alebo čo sa deje s tými druhými, môže pomôcť k pochopeniu a prežitiu.

Máte mladšieho partnera? A vám to vadí? Hoďte to za hlavu, užívajte si tie chvíle šťastia a vyrazte na poriadne rande!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: